Bulharské parlamentní volby
V nedělních předčasných parlamentních volbách v Bulharsku zvítězila středopravá strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB). Vyplývá to z předběžných výsledků, které v pondělí ráno po sečtení více než 88 procent hlasů zveřejnila volební komise. Strana GERB podle nich získala 26,15 procenta hlasů, napsala agentura BTA. Předběžné výsledky napovídají, že hlasování v sedmých parlamentních volbách za posledních 3,5 roku opět přineslo roztříštěný parlament. Poslanecká křesla zřejmě získá devět stran či volebních koalic.
Na druhém místě podle předběžných údajů skončila proreformní centristická strana Pokračujeme ve změně (PP) se ziskem 15,14 procenta hlasů. Následuje ultranacionalistická a proruská strana Obrození s 13,7 procenta hlasů.
ČTĚTE TAKÉ: Volby byly ukradeny, Gruzie se stala obětí speciální ruské operace, tvrdí prezidentka Zurabišviliová
Hnutí za práva a svobody (DPS), které hájí zájmy bulharských Turků, získalo 10,36 procenta hlasů. Socialisté (BSP) se umístili na pátém místě se 7,68 procenta. Šestá je s 7,02 procenta strana Svaz za práva a svobody, který rovněž zastupuje bulharské Turky a před volbami se odštěpila od DPS. Čtyřprocentní práh pro vstup do parlamentu překonaly ještě populistické strany Je takový národ (ITN) a Morálka, Jednota a Čest (MEČ) jakož i nacionalistické uskupení Velikost.
V USA vypukne občanská válka, bojí se čtvrtina Američanů. Rozhodujících bude 11 dní
Nový průzkum britského listu The Times ukázal, že 27 procent amerických voličů považuje za velmi nebo celkem pravděpodobné, že v USA po volbách vypukne občanská válka. K nepokojům by podle nich mohlo dojít během 11 dní, které budou následovat po 5. listopadu.
Borisov již v neděli poděkoval voličům za podporu a řekl, že jeho strana sestaví novou vládu. K tomu ale bude potřebovat podporu dalších stran. Podle Borisova bude GERB jednat se všemi politickými stranami, které vstoupí do parlamentu, kromě Obrození.
Od roku 2020 se vlády v Bulharsku rychle střídají. Protikorupční protesty z té doby vedly k rozpadu koalice v čele s GERB. Zemi nyní spravuje úřednická vláda vedená Dimitarem Glavčevem.
Bulharsko podle pozorovatelů naléhavě potřebuje stabilní vládu, aby zlepšilo příliv peněz z unijních fondů. Politická patová situace zemi rovněž komplikuje plány vstoupit do eurozóny a naplno se připojit k schengenskému prostoru volného pohybu osob.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nevídaný podvod, hodnotí moldavská prezidentka referendum o EU. Výsledky byly mimořádně těsné