Moldavané chtějí do EU
Moldavané v referendu rozhodli o ústavním zakotvení budoucnosti své země v Evropské unii. Na síti X to v pondělí oznámila moldavská prezidentka Maia Sanduová. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vzápětí obyvatelům Moldavska a také prozápadní prezidentce Sanduové pogratulovala.
Po sečtení všech odevzdaných hlasů se podle ústřední volební komise pro úpravu ústavy vyslovilo 50,46 procenta voličů. Obyvatelé někdejší sovětské republiky odpovídali na otázku, zda podporují změnu ústavy s ohledem na budoucí členství v Evropské unii.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Patrioti jedou na Trumpův mítink. Kdybych to věděl dřív, jedu se tam něco přiučit, uvedl Babiš
„Moldavský lid promluvil: naše budoucnost v EU bude nyní zakotvena ústavně. Spravedlivě jsme bojovali v nespravedlivém boji – a vyhráli jsme. Ale boj neskončil. Budeme nadále usilovat o mír, prosperitu a svobodu utvářet si vlastní budoucnost,“ napsala Sanduová.
„Gratuluji Moldavanům a tobě, Maio Sanduová. Znovu jste to dokázali,“ uvedla na X von der Leyenová. Podle ní Moldavsko v hlasování ukázalo, že je nehledě na ruskou hybridní taktiku nezávislé, silné a že si přeje evropskou budoucnost.
Nákup 300 tisíc hlasů
„Zločinecké skupiny, které spolupracují se zahraničními silami odporujícími našim národním zájmům, zaútočily na naši zemi desítkami milionů eur, lží a propagandou a použily ty nejhanebnější prostředky, aby naše občany a náš národ udržely v nejistotě a nestabilitě,“ uvedla prezidentka Sanduová těsně po volbách. „Máme jasné důkazy o tom, že cílem těchto zločineckých skupin bylo koupit 300 tisíc hlasů, což je podvod nevídaného rozsahu,“ dodala s tím, že cílem této akce bylo podrýt demokracii.
Moldavsko opakovaně obviňuje Rusko, že proti němu vede hybridní válku, vměšuje se do jeho voleb a vede rozsáhlé dezinformační kampaně ve snaze svrhnout vládu a zmařit cestu země do EU. Rusko vnímá snahu o integraci Moldavska do EU jako negativní krok a zasahování Západu do své sféry vlivu. Moskva ale vměšování do dění v Moldavsku popírá a vládu viní z „rusofobie“.
Moldavsko, kde žije kolem 2,5 milionu obyvatel, patří k nejchudším státům v Evropě. Nezávislost na Sovětském svazu vyhlásilo v srpnu 1991 a od počátku nezávislosti musí řešit otázku ruskojazyčné a Moskvou podporované, avšak nikým neuznané Podněsterské republiky. Ta se odtrhla od Moldavska na počátku 90. let, když tamní separatisty aktivně podpořili ruští vojáci. Rusko v regionu udržuje vojenský sbor 1500 mužů, který označuje za mírovou misi.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vedení lidovců je kompletní. Výborného doplní bývalá miss, Horák či Pláteník