Zásobování a pomoc pro lidi zasažené tornádem (zdroj: CNN Prima NEWS)
Dobrovolníci, kteří mají zájem pomoci v jihomoravských obcích zasažených tornádem, se mohou hlásit na koordinační lince, na které se dozví, v jakém místě jsou zapotřebí, informuje z místa reportér CNN Prima NEWS Karel Rychlý.
„Byl zřízen koordinační štáb a koordinační linka. A je nejlepší, když kdokoliv, kdo chce přijet do některé z jihomoravských obcí, na tuto linku zavolá, a oni mu řeknou, ve které vsi bude zapotřebí, jaké práci tam budou zapotřebí a jaké nářadí si s sebou má přivézt, pokud může,“ upozornil Rychlý. Linka má číslo 800 129 921.
Čím dříve se případní dobrovolníci přihlásí, tím lépe. „Upřímně řečeno myslím, že netřeba čekat, protože je otázka, kolik dobrovolníků se po víkendu muselo vrátit zpátky a nastoupit do práce,“ uvedl Rychlý.
A co je na místě v tuto chvíli nejvíce potřeba? „Odklízení sutin. Je zapotřebí nabízet lopaty a silné ruce. Protože tady všude se stále ještě odklízejí sutiny po zničených domech.“ Do jednoho náklaďáku odvážejícího sutiny se vejde kolem 20 tun materiálu a každý se otočí asi desetkrát za den.
Většina střech již je zakryta latěmi a plachtami. „Další fáze bude ještě náročnější a složitější. Jde totiž o to, že bude zapotřebí střechy znovu vybudovat. Postavit krovy, položit tašky,“ vysvětlil Rychlý přímo z obce Hrušky.
„Mluvil jsem s jednou pokrývačskou firmou. Říkali mi, že i bez této katastrofy měli plný plán, byli na měsíce dopředu objednáni. Nyní přehodnotí priority a budou se věnovat především těmto obcím. Ale nemají nejmenší šanci zvládnout to během několika týdnu či měsíců. Možná to bude trvat rok i déle,“ předestřel.
„Doslova mi řekli, že by se měly spojit všechny pokrývačské firmy z celé republiky, aby to tady pomohly nějakým způsobem zvládnout a dát to dohromady,“ dodal Rychlý.
Štáb CNN Prima NEWS zahlédl i vojenský konvoj. „Potkali jsme konvoj několika desítek vojenských náklaďáků plných vojáků. Předpokládám, že míří do těch obcí a že se počet dobrovolníků-vojáků bude ještě zvyšovat,“ informoval Rychlý.
Kraj také prosí případné dárce pití nebo potravin, aby svůj dar směřovali buď do Hodonína, nebo do Břeclavi, kde jsou zřízeny štáby. „Jakmile má některá z vesnic požadavek, zavolá na některý ze štábů, co potřebuje, a oni jim to odtamtud promptně dovezou.“
Sílu a intenzitu tornáda mimo jiné dokládá místo v Hruškách, kde byl před katastrofou park. Nyní po něm kromě hlíny nezbylo prakticky nic. „Šedesátileté vzrostlé stromy tornádo zlomilo jako břízky,“ popsal následky přírodní katastrofy Rychlý.