Odměny za dobu pandemie koronaviru by měli dostat všichni zdravotníci, kteří byli v té době v nemocnicích a pracovali na plný úvazek, ne jen ti starající se přímo o nakažené nemocí COVID-19. Shodli se na tom premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se zástupci zdravotnických odborů.
Stát by to mohlo vyjít zhruba na deset miliard korun, řekl po jednání Vojtěch. Dotační titul by měl jeho úřad připravit do konce července, doplnil Babiš. Jednat o tom budou s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).
Výše odměn by měla být od 10 do 40 tisíc korun
Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové by zdravotníci, kteří pečovali o pacienty s onemocněním COVID-19, měli dostat mimořádné odměny ve výši 40 000 korun. Zaměstnanci, kteří ošetřovali pacienty, aniž věděli, zda jsou nakažení, nebo ne, by měli mít nárok na odměnu maximálně 30 000 korun, ostatní by pak měli obdržet maximálně 10 000 korun.
Koronavirus: Vojtěch slíbil čtyřicet tisíc měsíčně na odměnách pro lékaře i nelékaře
„Odměňujeme 7 000 lékařů a nelékařských pracovníků za téměř 100 dní zvlášť vypjatého nasazení, od března do května 2020. Vyplacena jim tak bude, dle jejich pracovních úvazků a nasazení v těchto měsících, jednotlivě jednorázová odměna ve výši 40 tisíc Kč za každý měsíc," slíbil na Twitteru ministr zdravotnictví. Dodal, že krajům odešla na účty více než miliarda korun na odměny pro zaměstnance zdravotnické záchranné služby, kteří se podíleli na zvládnutí koronavirové epidemie.
„Musíme vycizelovat technické parametry, kolika lidí by se to týkalo, aby to bylo skutečně u těch zdravotníků, kteří byli v té době v nemocnicích, pracovali na plný úvazek. O tom ještě musíme vést debatu i s odbory, o těch skutečných číslech lidí, kterých by se to týkalo. Pokud bude shoda s ministerstvem financí, dotační program připravíme,“ uvedl Vojtěch.
Připomněl, že ve Sněmovně jsou připraveny pozměňovací návrhy KSČM k vládní rozpočtové novele, které mimo jiné mají přiřknout z rozpočtové rezervy 500 milionů korun na odměny zdravotníků v sociálních službách a 1,25 miliardy pro zdravotníky v nemocnicích. „Ta částka by se tedy tím pádem musela zvýšit tak, jak jsme se dnes dohodli, aby šla napříč všemi zdravotníky, kteří byli v té době v nemocnicích a pracovali,“ dodal ministr.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) novinářům v úterý odpoledne řekla, že s premiérem o věci jednala. Podmínkou podle ní je, že Sněmovna schválí novelu zákona o státním rozpočtu pro letošní rok, jež zvyšuje plánovaný schodek na 500 miliard korun. Peníze by pak šly buď z rozpočtové rezervy, nebo z programu pro veřejný sektor, řekla Schillerová.
Podmínkou je schválení schodku půl bilionu korun
„Všechno bude záležet na tom, kolik hodin zaměstnanci v jednotlivých nemocnicích odpracovali. Dotační titul se bude skládat z toho, jak skutečně péči v nemocnicích poskytovali nebo jestli zabezpečovali jednotlivé provozy v nemocnicích,“ oznámila Žitníková a dodala: „Dotkne se to jak zdravotnického, tak provozního personálu.“ A předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel poznamenal: „Všichni, kteří v té době pracovali v nemocnicích, něco dostanou.“
Odměna lékaře 250 korun za COVID režim? Vojtěch: Nebyl v první linii
Ztížené podmínky a práce v riziku – to jsou podle zdravotních odborů důvody, proč by měli odměny dostat i ti zdravotníci, kteří nepečovali o pacienty s nemocí COVID-19. Peníze na ně podle ministra zdravotnictví půjdou z kompenzační vyhlášky, podle kritiků to ale nestačí. V dnešní Partii se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO) neshodl s předsedkyní zdravotních a sociálních odborů Dagmar Žitníkovou na tom, kdo si vlastně odměny zaslouží.
Podle Babiše jde o obdobu toho, jak byly vyřešené odměny pro pracovníky v sociálních službách. Těm vláda schválila odměny za práci v době epidemie v květnu, podle druhu činnosti a rizika nákazy by měli získat 40 000, 20 000 a 10 000 korun za měsíc. Celkem na to kabinet vyčlenil 5,2 miliardy korun.
Vojtěch připomněl, že od 1. července platí kompenzační vyhláška, která mění letošní úhrady pojišťoven za zdravotní péči. Má zohlednit výpadek péče od března do května a zároveň kompenzovat vyšší náklady, které měly nemocnice s péčí o pacienty s koronavirem, část peněz přidává také na odměny zdravotníků v první linii. Na zdravotní péči vyhláška počítá s 354 miliardami korun, původně bylo pro letošní rok schváleno 346 miliard.