Kandidují za určitou stranu a dostanou se do Sněmovny. Po nějaké době se se svou partají rozkmotří, ale poslanecký mandát jim zůstane a strana tak přijde o jeden hlas. Řeč je o takzvaných odpadlících. Kolik jich aktuálně sedí ve Sněmovně?
Za letošní volební období je takových „odpadlíků“ mezi poslanci hned několik. Naposledy se s hnutím SPD rozešla poslankyně Tereza Hyťhová. V pondělí oznámila odchod od Okamurovců, spolupracovat nyní bude s hnutím Trikolóra.
Šéf SPD Tomio Okamura Hyťhovou vyzval, aby ve Sněmovně skončila. „Měla by se vzdát poslaneckého mandátu. Byla by to slušnost. Post získala díky SPD. Měla by dát prostor náhradníkovi z našeho hnutí,“ napsal Okamura CNN Prima NEWS.
Hyťhová však končit nehodlá. A svému původnímu hnutí dnes nemůže přijít na jméno. „Více a více jsem poznávala skutečnou podnikatelskou podstatu SPD. Politiku vnímám jako souboj hodnot a hájení názorů, nikoli jako způsob obživy nebo pěstování ega některých jedinců,“ vysvětluje důvody svého odchodu poslankyně.
Foldyna utekl z ČSSD k SPD
Nejedná se jen o Hyťhovou. V praxi to obecně chodí tak, že když nějaký poslanec odejde ze strany, ve Sněmovně zůstane jako nezařazený, případně pod hlavičkou nového uskupení či jiné partaje.
Vloni v březnu členství v SPD ukončili poslanci Lubomír Volný, Marian Bojko a Ivana Nevludová. Všichni tři si své mandáty ve Sněmovně ponechali, nyní patří mezi nezařazené poslance.
Dalším příkladem může být Jaroslav Foldyna. Ten se do Sněmovny dostal za ČSSD. Od sociálních demokratů ale po třiceti letech přešel k SPD.
Dalšími „přeběhlíky“ jsou i Václav Klaus ml. a poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková. Oba do dolní parlamentní komory kandidovali za ODS, nyní jsou nezařazení. Klaus ml., kterého ODS vyloučila, si založil hnutí Trikolóra, do něhož následně přešla i Majerová Zahradníková.
Takové případy se nedějí jen v české Sněmovně, ale i v Evropském parlamentu. Europoslankyně za hnutí ANO Radka Maxová v polovině července oznámila, že zvažuje odchod z hnutí, post europoslankyně by si v tom případě ovšem ponechala.
Podobný osud měli v minulém volebním období europarlamentu Pavel Telička a Petr Ježek. Poté, co se rozkmotřili s hnutím ANO, za které byli zvoleni, v Bruselu zůstali. Následně si založili vlastní hnutí Hlas. To bude v nadcházejících krajských volbách například ve středních Čechách kandidovat společně se Zelenými a TOP 09.