Někdejší europoslanec a tvář hnutí ANO Pavel Telička bude kandidovat ve volbách ve Středočeském kraji. Jeho hnutí Hlas se domluvilo na koaliční spolupráci se Zelenými a TOP 09, která bývá považována za hlavního politického rivala ANO.
Byl jste europoslancem za hnutí ANO, teď bude vaše hnutí Hlas spolupracovat s TOP 09. Co takový obrat?
Musíme se vrátit do historie. S hnutím ANO jsem se spojil v roce 2013, ale připomeňme si, jaký mělo program: liberální, proevropský, reformní. Zároveň tam byly osobnosti, které měly být zárukou, že to bude týmová práce. Že se z toho stane hnutí jednoho muže, jsem nečekal. Měl jsem jasné programové představy a cíle, akorát hnutí ANO se od nich odklonilo. Krátce před volbami do Evropského parlamentu jsme založili nové hnutí Hlas a je v něm řada mladých lidí, kteří mají ambice se podílet na potřebných změnách. Jsme liberální, prozápadní proevropské hnutí. Když se na to podíváme, rozdíly mezi námi a TOP 09 nejsou zásadní.
Proč jste v roce 2013 vstupoval do hnutí ANO a nevstoupil rovnou do TOP 09? V té době už několik let existovala.
To je dobrá otázka, ale když si vezmete kontext roku 2013 a to, jaká tady byla politická situace, klientelismus, parlamentní strany byly součástí toho systému. Objevil se nový subjekt s určitou ambicí – hnutí ANO. Rok a půl to fungovalo a nebyl sebemenší problém. Začalo se to míjet mojí neústupností a nepřipraveností Andreje Babiše udělat určitou korekci a vrátit se k počátečním hodnotám. TOP 09 prošla určitým vývojem. I s Miroslavem Kalouskem jsme měli vyostřené debaty a dnes jsou ty vztahy korektní a spousta věcí se vyjasnila.
Takže se z vás teď stane „antiBabiš“ politik?
Ne. Hnutí Hlas není o „antiBabišovi“. Naším politickým soupeřem na kraji je hnutí ANO, protože spolupráce s ním je pro nás nepředstavitelná. Ale tady je hejtmanka Jermanová, která nese politickou zodpovědnost za poslední čtyři roky.
Dlouho jste se věnoval evropské politice, teď jdete do krajských voleb. Nesnažíte se za každou cenu udržet v politice a nezkoušíte, kde to vyjde?
Kdybych byl na politiku odkázán a snažil bych se v ní udržet, tak bych volil jinou cestu. Buď bych kývl Grossovi nebo Paroubkovi na nabídku na vstup do vlády, nebo bych dokázal trpět 180stupňový posun hnutí ANO a byl bych pravděpodobně v nějaké vysoké funkci v Evropě nebo doma. Neupínám se k tomu, začal jsem podnikat.
Nesmí lhát. Bývalý europoslanec ANO Telička chce omluvu po Babišovi, hrozí i žalobou
Někdejší europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička se naštval na premiéra Andreje Babiše. Teličkovi vadí výroky Babiše pro CNN Prima NEWS o tom, že špatně vyjednal vstupní podmínky do Evropské unie. Telička po premiérovi žádá omluvu, případně se bude bránit právní cestou.
Po Andreji Babišovi požadujete omluvu za výroky o tom, že jste špatně vyjednal vstupní podmínky do EU. Hrozil jste i žalobou. Podáte ji?
Mám stanovisko právníků a neustále to oddaluji, protože s tím nejsem spokojen. Je to reflexe toho, jak to u nás funguje. Jakkoliv shledávají moje stanovisko oprávněné a legitimní, tak poukazují na úskalí toho procesu a možný výsledek. Budu chtít alternativní názor jiného právníka, možná méně opatrného.
Pavel Telička
Pavel Telička vedl český vyjednávací tým v době přístupových rozhovorů o vstupu České republiky do EU. Česká republika podala přihlášku ke členství v Evropské unii 17. ledna 1996 prostřednictvím tehdejšího předsedy vlády Václava Klause. Do čela vyjednávacího týmu byl Telička jmenován 14. ledna 1998, tehdy pracoval jako náměstek ministra zahraničních věcí. Česká republika se stala členem EU 1. května 2004.
Telička poté působil jako evropský komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele. V létě 2013 se stal jednou z tváří hnutí ANO premiéra Andreje Babiše a kandidoval ve volbách do Evropského parlamentu, od roku 2014 do roku 2019 byl europoslancem.
Během roku 2017 se Telička začal s Babišem názorově rozcházet. V květnu se vzdal pozice experta ANO na zahraniční politiku a v říjnu 2017 oznámil, že spolupráci s hnutím ANO úplně ukončil. Teličkovi tehdy vadil nadstandardní vztah Babiše s prezidentem Milošem Zemanem, Babišův kritický postoj k Evropské unii a celkový odklon hnutí ANO od původního programu.