Odtěžení hald zatíží Příbram auty, prachem a hlukem, obává se zastupitel Štěpánek

Výsypka

Spor o příbramské haldy

Společnost DIAMO má v plánu odtěžit část hald po uranové těžbě na Příbramsku. Ty by se pak měly využít na výstavbu silnic. Lidé z okolních obcí se ale proti plánu bouří. Obávají se prachu, hluku i zhuštění nákladní dopravy. Do Příbrami dorazil reportér CNN Prima NEWS Josef Kolina, který vyzpovídal zastupitele Středočeského kraje a také starostu obce Petrovice Petra Štěpánka (STAN).

Halda neboli výsypka je větší hromada sypkého materiálu. Ten vzniká jako odpad při těžbě různých nerostných surovin. Část takových hald nacházejících se na Příbramsku chce státní podnik DIAMO, který se specializuje na zahlazování následků hornické činnosti, odtěžit. Tento materiál by se pak mohl využít ke stavbě silnic, konkrétně dálnice D8 a příbramských obchvatů.

Jenomže plán se nelíbí několika místním včetně starosty příbramských Petrovic Petra Štěpánka. „Po desítky let by se výrazně zhoršilo životní prostředí. Problém by měli hlavně ti, co žijí v těsné blízkosti od hald. Při zásahu dojde k chemickým procesům,“ myslí si Štěpánek.

DIAMO se však chemických procesů neobává. „Těžba z hald probíhá už hodně dlouho. Jen od roku 1996 se vytěžily 4 miliony tun materiálu a za celou tu dobu nedošlo k problémům s radiací,“ říká ředitel DIAMO Ludvík Kašpar.

Petici podepsalo přes 600 lidí

Radiace ale není jediným rizikem. „Někteří lidé mají postavené domy téměř na patách hald. S rozebíráním hald by byl spojen prach, hluk a hustší nákladní doprava,“ vysvětluje Štěpánek. Dalším argumentem protestujících, který se netýká přímo životního prostředí, je vnímání samotných hald. Mnoho místních je totiž považuje za součást příbramské kulturní krajiny.

Petici proti těžbě podepsalo už více než 600 lidí, a ve středu se dokonce uskutečnila demonstrace před budovou společnosti DIAMO. Na straně kritiků stojí i někteří uznávaní geologové, kteří další odtěžování hald nepovažují za nejlepší nápad.

Studie na posouzení životního prostředí by měla být zpracována během několika měsíců. I podle ní se město Příbram bude řídit v tom, jestli nakonec těžbu podpoří, či nikoliv.

Tagy: