reklama

Odtěžení hald zatíží Příbram auty, prachem a hlukem, obává se zastupitel Štěpánek

Společnost DIAMO má v plánu odtěžit část hald po uranové těžbě na Příbramsku. Ty by se pak měly využít na výstavbu silnic. Lidé z okolních obcí se ale proti plánu bouří. Obávají se prachu, hluku i zhuštění nákladní dopravy. Do Příbrami dorazil reportér CNN Prima NEWS Josef Kolina, který vyzpovídal zastupitele Středočeského kraje a také starostu obce Petrovice Petra Štěpánka (STAN).

reklama

Halda neboli výsypka je větší hromada sypkého materiálu. Ten vzniká jako odpad při těžbě různých nerostných surovin. Část takových hald nacházejících se na Příbramsku chce státní podnik DIAMO, který se specializuje na zahlazování následků hornické činnosti, odtěžit. Tento materiál by se pak mohl využít ke stavbě silnic, konkrétně dálnice D8 a příbramských obchvatů.

Jenomže plán se nelíbí několika místním včetně starosty příbramských Petrovic Petra Štěpánka. „Po desítky let by se výrazně zhoršilo životní prostředí. Problém by měli hlavně ti, co žijí v těsné blízkosti od hald. Při zásahu dojde k chemickým procesům,“ myslí si Štěpánek.

DIAMO se však chemických procesů neobává. „Těžba z hald probíhá už hodně dlouho. Jen od roku 1996 se vytěžily 4 miliony tun materiálu a za celou tu dobu nedošlo k problémům s radiací,“ říká ředitel DIAMO Ludvík Kašpar.

Petici podepsalo přes 600 lidí

Radiace ale není jediným rizikem. „Někteří lidé mají postavené domy téměř na patách hald. S rozebíráním hald by byl spojen prach, hluk a hustší nákladní doprava,“ vysvětluje Štěpánek. Dalším argumentem protestujících, který se netýká přímo životního prostředí, je vnímání samotných hald. Mnoho místních je totiž považuje za součást příbramské kulturní krajiny.

Petici proti těžbě podepsalo už více než 600 lidí, a ve středu se dokonce uskutečnila demonstrace před budovou společnosti DIAMO. Na straně kritiků stojí i někteří uznávaní geologové, kteří další odtěžování hald nepovažují za nejlepší nápad.

Studie na posouzení životního prostředí by měla být zpracována během několika měsíců. I podle ní se město Příbram bude řídit v tom, jestli nakonec těžbu podpoří, či nikoliv.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Že do rozhodujícího dne amerických prezidentských voleb zbývá už jen týden a půl, připomněla i politicky rušná sobota, v níž o sobě dali vědět současný prezident Donald Trump i bývalý prezident Barack Obama. Oba tak učinili ve státě, který tradičně hraje ve volebním klání naprosto zásadní roli – na Floridě. Zatímco současný šéf Bílého domu v předčasném termínu odvolil (a pochlubil se tím, že zvolil sám sebe), ten bývalý se proti němu silně vymezil. Emocemi nabitá předvolební kampaň v nebývale rozdělených Spojených státech se blíží do svého dramatického finále. A my pro vás situaci sledujeme přímo na místě.

reklama
Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala
Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili nejméně osm dětí
reklama
reklama
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Vláda

Domácí zpravodajství

Je to komické. K porušení nařízení nedošlo, hájí ombudsman Křeček Prymulu
Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama