PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Andrej Babiš, Miloš Vystrčil - 6.9. v 11:59
V první polovině nedělní Partie promluvil prezident Miloš Zeman, v druhé části pořadu pak v ostrém duelu diskutovali premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Jak na výroky třech ústavních činitelů reagovali čeští politici?
Hlavním tématem Partie byla Vystrčilova cesta na Tchaj-wan. Prezident Zeman ji označil za „klukovskou provokaci“. S nelibostí o ní tváří v tvář předsedovi Senátu referoval také Babiš: „Nelíbí se mi, že pan předseda na Tchaj-wanu pomlouval ústavní činitele. ODS má ten znak toho ptáka, takže on vlastně kálí do našeho hnízda, které se jmenuje Česká republika,“ řekl Babiš v Partii.
Krátce poté, co se premiér opřel do nejvýše postaveného politika občanských demokratů, se na Twitteru této politické formace objevila reakce: „Premiér říká, že znak naší strany symbolizuje kálení do hnízda České republiky. Možná by si měl zamést před vlastním Čapím hnízdem,“ uvedl profil ODS. Všichni občanští demokraté se ostatně na Vystrčilův souboj s Babišem v Partii zjevně těšili. „Miloš Vystrčil versus Andrej Babiš, to budeme sledovat, i kdyby padaly trakaře,“ objevilo se na jejich Twitteru krátce před polednem.
Premiér říká, že znak naší strany symbolizuje kálení do hnízda České republiky.
— ODS (@ODScz) September 6, 2020
Možná by si měl zamést před vlastním Čapím hnízdem.
To předseda ODS Petr Fiala se na sociální síti obořil na prezidenta, který řekl, že Vystrčila už kvůli cestě na Tchaj-wan nebude zvát na setkání ústavních činitelů. „Pak to ale nebudou schůzky nejvyšších ústavních činitelů, ale jen přátel prezidenta,“ komentoval Fiala Zemanův výrok. „Od Miloše Zemana je to velká chyba, neškodí tím Miloši Vystrčilovi, ale politické kultuře v Česku. Prezidentova reakce mě ale vlastně ani nepřekvapuje. Vzpomeňme na všechny problémy se zvaním/nezvaním ústavních činitelů na oslavy státního svátku. Nemluvit ale s předsedou Senátu, druhým nejvyšším ústavním činitelem, to už je silná káva,” dodal.
Přisadila si také bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). „Vyloučením předsedy Senátu z jednání nejvyšších ústavních činitelů ohrožuje prezident naši bezpečnost. Bude-li Miloš Vystrčil muset podle Ústavy převzít část pravomocí hlavy státu, nebude mít všechny potřebné informace. Prezident měl dát přednost zájmu státu před osobní vendetou,“ napsala na Twitter.
Zeman: “Jsem zastánce parlamentní demokracie.” Není to pravda. Zastánce parlamentní demokracie by nikdy nemohl odmítnout jmenovat vládu podpořenou 101 poslanci a jmenovat vládu kámošů bez vyhlídky na důvěru. Pučem nebyl zásah na Úřadu vlády. Pučem byla až tato Zemanova zvůle.
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) September 6, 2020
Duel ústavních činitelů sledovali také v táboře TOP 09. „Zeman říká, že je zastáncem parlamentní demokracie, ale není to pravda. Zastánce parlamentní demokracie by nikdy nemohl odmítnout jmenovat vládu podpořenou 101 poslanci a jmenovat vládu kámošů bez vyhlídky na důvěru. Pučem nebyl zásah na Úřadu vlády. Pučem byla až tato Zemanova zvůle,“ napsal na Twitter bývalý předseda strany Miroslav Kalousek.
Proti Zemanovi se vymezil také lídr pražské TOP 09 Jiří Pospíšil. „Miloš Zeman nepřekvapil. Na Primě označil Senát za nejzbytečnější instituci a Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan za klukovskou provokaci. Je ostuda, že se prezident není schopen zastat předsedy českého senátu a odsoudit nehorázné výroky čínských komunistů,“ uvedl.