Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

„Byl jsem vybrán mezi TOP 5 primátorů EU. Za chytrá řešení pro město, rozvoj infrastruktury nebo boj proti klimatickým změnám. Takové ocenění člověka potěší, ne že ne. Vnímám to hlavně jako motivaci do další práce a potvrzení, že jdeme správnou cestou,“ napsal pražský primátor na sociálních sítích. Posléze vyjmenoval několik úspěchů za svého působení v čele města, od ražby tunelů pro metro D po rekordní investice do komunikací.

Výběr pětice nejlepších evropských primátorů za rok byl zveřejněn na stránce Mayors of Europe v analytické rubrice. Hřib se dočkal vlastního článku se stručným profilem a nahraným desetistránkovým PDF dokumentem, který podrobněji líčí jeho boj s klimatickou změnou i cestu za rozvojem infrastruktury.

„Zdeněk Hřib je ukázkovým příkladem primátora, který usilovně pracuje na tom, aby se všem žilo lépe. Naslouchá potřebám svých občanů a jejich názorům. (…) Jsme si jisti, že díky jeho pracovitosti a jasné vizi se Praha bude dále rozvíjet ve všech oblastech,“ nešetří chválou veřejně dostupný dokument.

Již zde ale přichází první podivnost. PDF soubor totiž nese název „BIRAMO NAJLJEPŠI ADVENT U HRVATSKOJ!“, což je fotografická soutěž o nejkrásnější advent v Chorvatsku. Odsud lze navíc vyčíst, že samotná stránka není příliš dobře zabezpečená, není problém se tak dostat do rozhraní s nahranými soubory na webu.

Skvělá stránka, chválí si náhodní lidé z fotobanky

Neméně podezřelé jsou i další části webu. Není příliš jasné, kdo za projektem vlastně stojí, v sekci „O nás“ není o autorech ani slovo. Návštěvník tam najde pouze obecné informace o cílech webu a e-mailovou adresu pro ty, kteří by chtěli představit své město či konkrétního starostu.

Pod kontaktem jsou pak vyvěšeny ohlasy trojice lidí – Judy z Dublinu, Edgara z Berlína a Heleny z Amsterdamu – kteří si chválí stránku za analýzy a obsah. „Miluji své rodné město a toto je skvělé místo, kde mohu získat důležité informace o dění ve městě,“ píše například osoba představená jako Judy.

Ve všech třech případech ale jde o fotografie lidí, které lze stáhnout z fotobank. Snímek „Edgara z Berlína“ lze třeba koupit na iStocku za devět eur, případně 3,5 eura s měsíčním předplatným. Podobným způsobem si lze pořídit i zbytek prezentovaných recenzentů. Zájemci si mohou koupit i jiné varianty fotografií téže osoby. „Helenu z Amsterdamu“ si mohou lidé naopak pořídit z fotobanky Shutterstock.

Web se věnuje i dalším evropským starostům, o metodice výběru nejlepších primátorů se ale také nikde nedočtete. O Praze se na stránce Mayors of Europe informuje poměrně často, pod články nicméně není nikdo podepsaný a o jiných českých městech návštěvníci nenajdou ani zmínku.

Stopy vedou do Záhřebu

Podle vyhledávače WhoIs vedou stopy do chorvatského Záhřebu. Doména by měla být registrovaná minimálně od roku 2012, další historii k ní ale nelze dohledat. Proklikat se lze k neziskovému Centru pro veřejnou politiku a ekonomickou analýzu (Centre for Public Policy and Economic Analysis, CEA), která by měla web Mayors of Europe spravovat.

Nevládní organizace na svých stránkách uvádí podrobnosti o spolupráci na projektech a seminářích, které se především zaměřují na boj s dezinformacemi. Redakce CNN Prima NEWS se pokusila kontaktovat ředitele CEA Petara Vuškoviće, aby potvrdil propojení s webem Mayors of Europe a přiblížil jeho fungování, reakce se ale zatím nedočkala.

Kritika i vtipy

Ocenění pro Hřiba od stránky s nepříliš transparentním pozadím nastartovala tradiční lidovou tvořivost. Uživatelé sociálních sítí si nejčastěji střílí ze skutečnosti, že se na webu nachází ohlasy lidí z fotobanky, jiní zase udělují pražskému primátorovi či sobě samotným další fiktivní ceny a samochvály.

Na kritiku reagoval primátorův poradce Martin Šterba. „Mayors of Europe je chorvatská informační a analytická platforma, kterou provozuje Centrum pro politické analýzy v Záhřebu. Primárně sleduje uplatňované postupy a pozitivní příklady práce starostů a primátorů v EU od Paříže po Ostravu. Kontakty mají zveřejněné na svém webu, nebo na síti Linkedin,“ upřesnil v diskuzi na sociálních sítích.

Na Hřibovu obhajobu dodal, že primátor byl oceněn i známým webem Politico. Důvody ocenění jsou podle něj nezpochybnitelné. „Praha ani Piráti nikdy této platformě nic neplatili. Fotografie, které jsou na webu z fotobanky, nejsou žádné fotky redakce, ale zjevně ilustrační fotky obyvatel napříč EU. Ne fotky lidí pracujících v redakci,“ podotkl Štěrba. Sám Hřib na četnou kritiku zatím nereagoval.

Tagy: