Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

„Byl jsem vybrán mezi TOP 5 primátorů EU. Za chytrá řešení pro město, rozvoj infrastruktury nebo boj proti klimatickým změnám. Takové ocenění člověka potěší, ne že ne. Vnímám to hlavně jako motivaci do další práce a potvrzení, že jdeme správnou cestou,“ napsal pražský primátor na sociálních sítích. Posléze vyjmenoval několik úspěchů za svého působení v čele města, od ražby tunelů pro metro D po rekordní investice do komunikací.

Výběr pětice nejlepších evropských primátorů za rok byl zveřejněn na stránce Mayors of Europe v analytické rubrice. Hřib se dočkal vlastního článku se stručným profilem a nahraným desetistránkovým PDF dokumentem, který podrobněji líčí jeho boj s klimatickou změnou i cestu za rozvojem infrastruktury.

„Zdeněk Hřib je ukázkovým příkladem primátora, který usilovně pracuje na tom, aby se všem žilo lépe. Naslouchá potřebám svých občanů a jejich názorům. (…) Jsme si jisti, že díky jeho pracovitosti a jasné vizi se Praha bude dále rozvíjet ve všech oblastech,“ nešetří chválou veřejně dostupný dokument.

Již zde ale přichází první podivnost. PDF soubor totiž nese název „BIRAMO NAJLJEPŠI ADVENT U HRVATSKOJ!“, což je fotografická soutěž o nejkrásnější advent v Chorvatsku. Odsud lze navíc vyčíst, že samotná stránka není příliš dobře zabezpečená, není problém se tak dostat do rozhraní s nahranými soubory na webu.

Skvělá stránka, chválí si náhodní lidé z fotobanky

Neméně podezřelé jsou i další části webu. Není příliš jasné, kdo za projektem vlastně stojí, v sekci „O nás“ není o autorech ani slovo. Návštěvník tam najde pouze obecné informace o cílech webu a e-mailovou adresu pro ty, kteří by chtěli představit své město či konkrétního starostu.

Pod kontaktem jsou pak vyvěšeny ohlasy trojice lidí – Judy z Dublinu, Edgara z Berlína a Heleny z Amsterdamu – kteří si chválí stránku za analýzy a obsah. „Miluji své rodné město a toto je skvělé místo, kde mohu získat důležité informace o dění ve městě,“ píše například osoba představená jako Judy.

Ve všech třech případech ale jde o fotografie lidí, které lze stáhnout z fotobank. Snímek „Edgara z Berlína“ lze třeba koupit na iStocku za devět eur, případně 3,5 eura s měsíčním předplatným. Podobným způsobem si lze pořídit i zbytek prezentovaných recenzentů. Zájemci si mohou koupit i jiné varianty fotografií téže osoby. „Helenu z Amsterdamu“ si mohou lidé naopak pořídit z fotobanky Shutterstock.

Web se věnuje i dalším evropským starostům, o metodice výběru nejlepších primátorů se ale také nikde nedočtete. O Praze se na stránce Mayors of Europe informuje poměrně často, pod články nicméně není nikdo podepsaný a o jiných českých městech návštěvníci nenajdou ani zmínku.

Stopy vedou do Záhřebu

Podle vyhledávače WhoIs vedou stopy do chorvatského Záhřebu. Doména by měla být registrovaná minimálně od roku 2012, další historii k ní ale nelze dohledat. Proklikat se lze k neziskovému Centru pro veřejnou politiku a ekonomickou analýzu (Centre for Public Policy and Economic Analysis, CEA), která by měla web Mayors of Europe spravovat.

Nevládní organizace na svých stránkách uvádí podrobnosti o spolupráci na projektech a seminářích, které se především zaměřují na boj s dezinformacemi. Redakce CNN Prima NEWS se pokusila kontaktovat ředitele CEA Petara Vuškoviće, aby potvrdil propojení s webem Mayors of Europe a přiblížil jeho fungování, reakce se ale zatím nedočkala.

Kritika i vtipy

Ocenění pro Hřiba od stránky s nepříliš transparentním pozadím nastartovala tradiční lidovou tvořivost. Uživatelé sociálních sítí si nejčastěji střílí ze skutečnosti, že se na webu nachází ohlasy lidí z fotobanky, jiní zase udělují pražskému primátorovi či sobě samotným další fiktivní ceny a samochvály.

Na kritiku reagoval primátorův poradce Martin Šterba. „Mayors of Europe je chorvatská informační a analytická platforma, kterou provozuje Centrum pro politické analýzy v Záhřebu. Primárně sleduje uplatňované postupy a pozitivní příklady práce starostů a primátorů v EU od Paříže po Ostravu. Kontakty mají zveřejněné na svém webu, nebo na síti Linkedin,“ upřesnil v diskuzi na sociálních sítích.

Na Hřibovu obhajobu dodal, že primátor byl oceněn i známým webem Politico. Důvody ocenění jsou podle něj nezpochybnitelné. „Praha ani Piráti nikdy této platformě nic neplatili. Fotografie, které jsou na webu z fotobanky, nejsou žádné fotky redakce, ale zjevně ilustrační fotky obyvatel napříč EU. Ne fotky lidí pracujících v redakci,“ podotkl Štěrba. Sám Hřib na četnou kritiku zatím nereagoval.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:05

Válka na Ukrajině den po dni. Vše o průběhu, sankcích i české stopě

20:31

Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru

19:54

V evropských městech se konají shromáždění za vstup Ukrajiny do Evropské unie

19:20

Bývalý královský mariňák teď bojuje za Ukrajinu

Živě
ON-LINE: Vojákem v libovolném věku. Putin ruší horní hranici pro vstup do ruské armády

Rusové obnovili ofenzivu u Slovjansku, útočí i v dalších oblastech Donbasu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Západ, aby co nejdříve poslal na Ukrajinu další salvové raketomety. Také řekl, že Donbas bude opět ukrajinský. Ruský poslanec Alexej Žuravljov se ve vysílání státní televize Rossia1 obořil na německého kancléře Olafa Scholze. Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru. Ruský prezident také podepsal zákon, který ruší horní věkovou hranici pro vstup do ruské armády, uvádí ruská média.

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Nadějný úvod, pak kanadská smršť a debakl. Češi si na MS zahrají jen o bronz

Na finále mistrovství světa bude česká hokejová reprezentace čekat minimálně 13 let. A jestli národní tým získá po dekádě aspoň bronzovou medaili, se uvidí v neděli. Semifinále s Kanadou prohrála parta Kariho Jalonena 1:6, ačkoliv v první třetině držela vedení. Jenže ve druhé přišla smršť javorových listů, která zápas zlomila. O cenný kov si Češi v neděli zahrají proti USA.

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Kávu si osladím o trochu dráž. Indie omezila vývoz cukru a jeho ceny jdou nahoru

Druhá nejlidnatější země světa přitvrzuje svou exportní zemědělskou politiku. Indie krátce po zákazu vývozu pšenice přistoupila také k výraznému omezení exportu cukru. Tamní farmáři mohou do zahraničí během letošní cukrové sezóny dodat nejvýše deset milionů tun sladidla. Jeho ceny proto začaly šplhat vzhůru. Jak dopadne zákaz exportu indického cukru na Česko?

Bestiální vražda Agáty, kterou rozčtvrtil manžel. Její malé dcerce pomáhají sousedi

Uběhly téměř tři měsíce od hrůzného činu, ke kterému došlo ve slovenské obci Budča na Zvolensku. Muž tam měl zavraždit a rozčtvrtit svoji ženu. I po uplynulé době však vyšetřování nepostupuje a kriminalisté nevědí, kde tělo pohřešované ženy je. Mezi místními se však zvedla vlna solidarity a sousedi Agátině malé dcerce, o kterou se nyní starají prarodiče, uspořádali sbírku.

Domácí zpravodajství

Nehoda na Pardubicku s tragickou dohrou. V autě bylo pět nezletilých, jeden zemřel

Při dopravní nehodě dodávky na silnici v Kladrubech nad Labem na Pardubicku v sobotu nad ránem zemřel na místě jeden z pěti cestujících, ostatní skončili v nemocnici. Vozidlo narazilo do stromů. Všichni v autě byli nezletilí. Řidič navíc nevlastnil řidičský průkaz, řekla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Nehoda se stala okolo 2:30, na místě zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby.

Divoké počasí v Česku. Připravte se na deště i teploty přes 30 stupňů Celsia

Se slunečným počasím se musíme na nějakou dobu rozloučit. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude o víkendu a v první polovině nadcházejícího týdne převážně zataženo. Počítat také můžeme s dešťovými přeháňky a bouřkami. Teploty v noci klesnou až k 2 °C. Naopak v druhé polovině týdne se začne výrazně oteplovat. Teploty se mohou vyšplhat až k tropickým 32 °C.