V Evropě přibývá útoků mířených na sektor elektroaut. Záškodnické operace podnikají vandalové i političtí aktivisté. Trnem v oku odpůrců elektromobility se stalo i staveniště v německém Grünheide, kde v současnosti vzniká první evropská továrna vozů automobilky Tesla.
V historii by člověk napočítal podobných případů nespočet. Lidé chovali vždy nedůvěru k novým technologiím, které měly nahradit ty staré a zavedené. Na přelomu 19. a 20. století měli lidé hrůzu z prvních automobilů, a to ze z dnešního pohledu úsměvného důvodu. Znepokojovalo je, že vozidla řídí lidé a nepohánějí je koně.
Podle webu Timeline se odpůrci vozidel obávali, že řidiči nebudou schopni bez koní správně vyhodnotit trasu před sebou a budou neustále bourat. Automobily byly navíc oproti koním výrazně rychlejší, což strach ještě stupňovalo.
Podobnou úzkost si nyní někteří prožívají při myšlenkách na svět plných elektroaut, nebo dokonce plně autonomních vozidel. A proto, tak jako mnohokrát v historii, se snaží sektor nové technologie napadat – slovem, zápalkami i masem, jak se přesvědčili v německém Bavorsku.
An average of 17% technical issues including vandalism is happening in Germany
— Alex (@alex_avoigt) April 30, 2021
Pic, in Munich someone put minced meat in the connectors pic.twitter.com/agOiz0HxpG
Je otázkou, zda za útoky v Německu stojí znudění vandalové, či aktivisté. Sofistikovanost sabotáže totiž nahrává spíše druhé verzi. O incidentu napsal dokonce i brazilský web Olhar Digital: „Mohl to být jen špatný vtip. Na druhé straně ale mohlo jít o politický čin někoho, kdo se vymezuje vůči elektromobilům a politice, která se v souvislosti s nimi v Evropě uplatňuje.“
Tesla v ohni
Další útok proti elektromobilům v Německu mířil na samotné srdce tohoto sektoru – americkou automobilku Tesla, největšího prodejce elektroaut na světě, který budoucnost ježdění na baterky zpropagoval po celém světě.
Tesla staví 30 kilometrů východně od Berlína svou první evropskou výrobnu s označením Gigafactory, která by měla otevřít už letos v létě. Tím by se výrazně zrychlila a zvýšila produkce elektromobilů pro občany evropských států.
Overnight fire at Tesla gigafactory site in Germany under investigation https://t.co/tMZW5Z2RqG pic.twitter.com/OA2JS9D0sG
— The Hill (@thehill) May 26, 2021
Minulý týden v areálu továrny vypukl požár, který poškodil podzemní elektrickou síť. Podle agentury Reuters se k incidentu přihlásila nejmenovaná environmentální frakce. „Tesla není ani zelená, ani ekologická,“ vyjádřili se členové skupiny ke žhářství prostřednictvím dopisu, který se objevil na internetu.
Ekologičtí aktivisté si už dříve na stavbu továrny Tesly v Německu stěžovali. Podle nich ohrožuje zvířata v přírodě a znehodnotí blízké vodní zdroje, napsal list The Guardian.