Obvod Cheb

100,00 % okrsků sečteno
36,75 % volební účast




40,08 %

Miroslav Plevný

27,08 %

Sandra Tsoukernik

12,30 %

Štěpánka Černá

10,61 %

Vladimír Keblúšek

6,41 %

Ivan Reis

3,49 %

Pavel Hojda

Obvod Louny

100,00 % okrsků sečteno
41,45 % volební účast




43,50 %

Ivo Trešl

25,55 %

Jaroslav Mikoláš

10,92 %

Vladislav Hrbáček

10,10 %

Leo Steiner

6,46 %

Ivana Hluštíková

3,43 %

Jiří Kobza

Obvod Plzeň-město

100,00 % okrsků sečteno
40,75 % volební účast




32,86 %

Karel Řehka

27,26 %

Lucie Kantorová

20,10 %

Lumír Aschenbrenner

7,92 %

Daniela Pousková

4,80 %

Július Líška

3,07 %

Jiří Valenta

2,88 %

Bohumír Janský

1,07 %

Jaroslav Novák

Obvod Strakonice

100,00 % okrsků sečteno
42,51 % volební účast




55,41 %

Tomáš Fiala

23,90 %

Miroslav Ušatý

20,67 %

Jana Hrdinová

Obvod Pelhřimov

100,00 % okrsků sečteno
45,89 % volební účast




30,48 %

Ladislav Med

27,15 %

Michal Kozár

25,11 %

Jaroslav Chalupský

8,65 %

Karolína Kubisková

5,69 %

Lucie Pavlů Řádová

2,88 %

Pavel Hodáč

Obvod Příbram

100,00 % okrsků sečteno
46,04 % volební účast




43,70 %

Petr Štěpánek

25,21 %

Barbora Daňhová

12,07 %

Simona Luftová

9,40 %

Josef Šorna

5,82 %

Frank Thomas Podstatzky-Lichtenstein

3,77 %

Pavel Vermach

Obvod Praha 5

100,00 % okrsků sečteno
45,41 % volební účast




32,54 %

Václav Láska

27,10 %

Radko Sáblík

19,75 %

Zdeněk Šarapatka

13,43 %

Lubomír Brož

4,64 %

Pavel Spirov

1,58 %

Petra Prokšanová

0,93 %

Ľubomír Augustín

Obvod Praha 9

100,00 % okrsků sečteno
44,77 % volební účast




48,92 %

David Smoljak

23,06 %

Dagmar Pecková

14,70 %

Radek Žalud

8,09 %

Bedřich Laube

5,21 %

Darina Batyiová

Obvod Praha 1

100,00 % okrsků sečteno
46,48 % volební účast




49,64 %

Jiří Padevět

27,74 %

Jan Čižinský

12,22 %

Ján Dudra

2,90 %

Pavel Čižinský

2,62 %

Jiří Pavel Pešek

1,68 %

Jiří Morštadt

1,38 %

Vojtěch Ryvola

0,98 %

Jan Štern

0,80 %

Vladimír Kolman

Obvod Kladno

100,00 % okrsků sečteno
42,14 % volební účast




30,80 %

Adéla Sucharda Šípová

29,44 %

Petr Paták

22,16 %

Aleš Gerloch

8,10 %

Jan Klas

6,14 %

Marcela Machalová

3,34 %

Jaroslav Pelc

Obvod Děčín

100,00 % okrsků sečteno
35,34 % volební účast




52,22 %

Zbyněk Linhart

20,13 %

Michal Hejcman

10,45 %

Anna Lehká

10,35 %

Jan Skalický

6,83 %

Miroslav Štross

Obvod Česká Lípa

100,00 % okrsků sečteno
38,38 % volební účast




35,05 %

Jitka Volfová

32,66 %

Martin Půta

14,94 %

Jiří Vosecký

13,37 %

Vít Vomáčka

3,95 %

Leoš Hamrský

Obvod Trutnov

100,00 % okrsků sečteno
42,50 % volební účast




58,42 %

Jan Sobotka

28,61 %

Zuzana Chovancová

7,31 %

Radek Mráz

5,63 %

Hynek Beran

Obvod Kolín

100,00 % okrsků sečteno
43,97 % volební účast




45,26 %

Michael Kašpar

25,54 %

Andrea Brzobohatá

17,25 %

Roman Schulz

4,19 %

Antonín Dušek

4,14 %

Pavel Sehnal

2,34 %

Jiří Rynekr

1,24 %

František Třeštik

Obvod Hradec Králové

100,00 % okrsků sečteno
45,00 % volební účast




25,13 %

Martin Dvořák

21,94 %

Zuzana Ceralová Petrofová

18,40 %

Jana Hůlková

14,99 %

Monika Nebeská

12,18 %

Jan Holásek

5,33 %

Ivan Picek

2,01 %

Vladimír Dryml

Obvod Rychnov nad Kněžnou

100,00 % okrsků sečteno
45,61 % volební účast




62,19 %

Jan Grulich

37,80 %

Petr Sadovský

Obvod Žďár nad Sázavou

100,00 % okrsků sečteno
50,14 % volební účast




27,60 %

Michal Šmarda

25,62 %

Josef Klement

25,62 %

Radek Černý

16,49 %

Radek Koten

4,65 %

David Moos

Obvod Znojmo

100,00 % okrsků sečteno
45,03 % volební účast




35,55 %

Tomáš Třetina

22,28 %

Jiří Kyněra

18,67 %

Jindřich Růžička

11,78 %

Petra Rédová Fajmonová

6,65 %

Bohumila Beranová

5,04 %

Pavel Černý

Obvod Vyškov

100,00 % okrsků sečteno
52,40 % volební účast




63,34 %

Jan Grolich

29,99 %

Petra Absolonová

6,66 %

Jaroslav Fládr

Obvod Brno-město

100,00 % okrsků sečteno
49,35 % volební účast




42,08 %

Zdeněk Papoušek

24,45 %

Karel Zitterbart

20,12 %

Jaroslav Štěrba

6,27 %

Jaroslav Turánek

4,11 %

Veronika Holcnerová

2,94 %

Klára Alžběta Samková

Obvod Přerov

100,00 % okrsků sečteno
41,59 % volební účast




38,54 %

Jakub Navařík

37,62 %

Petr Vrána

15,04 %

Marek Obrtel

8,78 %

Dan Chromec

Obvod Litovel

100,00 % okrsků sečteno
40,02 % volební účast




32,17 %

Marek Ošťádal

28,78 %

Martin Škurek

28,44 %

Michael Kohajda

9,37 %

Pavel Jelínek

1,21 %

Zdeněk Beil

Obvod Frýdek-Místek

100,00 % okrsků sečteno
44,42 % volební účast




34,75 %

Helena Pešatová

32,47 %

Petr Korč

13,01 %

Tomáš Krpel

9,53 %

Zdeněk Navrátil

4,89 %

Nela Lisková

3,07 %

René Hompora

2,26 %

Petr Hrnčárek

Obvod Ostrava-město

100,00 % okrsků sečteno
39,52 % volební účast




46,74 %

Ondřej Šimetka

30,61 %

Lucie Baránková Vilamová

12,75 %

Milan Loprais

6,22 %

Petr Jančík

1,87 %

Štefan Režný

1,16 %

Radoslav Štědroň

0,61 %

Radek Iwoniak

Obvod Karviná

100,00 % okrsků sečteno
29,51 % volební účast




33,62 %

Lenka Brzyszkowská

14,31 %

Petr Kazík

14,10 %

Mariam Szyja

13,92 %

Aleš Polách

12,43 %

Pavel Staněk

9,10 %

Roman Galia

2,48 %

Karel Světnička

Obvod Zlín

100,00 % okrsků sečteno
45,49 % volební účast




33,54 %

Tomáš Goláň

22,83 %

Ivo Mitáček

18,87 %

Vladimír Sedlařík

12,16 %

Pavel Dlouhý

10,70 %

Lubomír Nečas

1,86 %

Jan Doleček

Obvod Uherské Hradiště

100,00 % okrsků sečteno
46,75 % volební účast




47,81 %

Josef Bazala

28,34 %

Jiří Vašica

9,40 %

Kristýna Zelienková

7,12 %

Otakar Březina

4,08 %

David Skyba

3,22 %

Margita Balaštíková

„Nezničitelné“ ojetiny: Tato auta najezdila nejvíce kilometrů ze všech


Logika věci velí, že větší a dražší auta najezdí zpravidla více kilometrů v dobré kondici než jejich mladší soukmenovci. Nemusí to ale platit vždy a všude. Síť německých technických kontrol TÜV ve svých početných statistikách eviduje mimo jiné kilometrové rekordmany mezi ojetými auty.

Nejznámějším žebříčkem vydávaným každoročně TÜV je nepochybně hitparáda spolehlivosti, takzvaný TÜV Report, vytvořený na základě podílu vozidel daného modelu, která neprojdou technickou kontrolou. Kromě tohoto koeficientu spolehlivosti však TÜV uvádí již několik let u každého modelu i průměrný počet ujetých kilometrů. Jde sice o poměrně relativní číslo, ale vychází z dat získaných většinou z více než devíti milionů automobilů, které se každoročně dostaví na povinnou technickou kontrolu, obdobu české STK. Nejnovější údaje TÜV Reportu 2021 zahrnují období od června 2019 do července 2020.

Nejstarší ojetiny = nejojetější ojetiny

Asi nepřekvapí, že nejvíce mají najeto auta v nejstarší sledované kategorii, tedy od 10 do 11 let věku. V provozu jsou nejdéle, takže toho mají i nejvíce za sebou. Průměrně se počet jejich kilometrů na počítadle pohybuje okolo 100 000 kilometrů. Jenže ne všechny modely se na tom podílejí stejnou měrou. Rozdíly mohou být obrovské. Jsou mezi nimi polykači kilometrů i mazlíčci garáží, které si majitelé hýčkají. Těchto deseti modelů se druhá možnost rozhodně netýká. Mají těžký život, ročně absolvují průměrně 16 000–20 000 kilometrů.

Nepřímo to vypovídá i o jejich spolehlivosti. Nemusí to být sice pravidlem, ale pokud se většina z nich v této disciplíně umísťuje pravidelně na špičce, musí mít image kvality. Zajímavé však je, že mezi nimi nenajdeme ani jeden japonský, korejský či francouzský model. TOP 10 tvoří výlučně německé produkty, většinou prémiové, a k tomu jedno Volvo, jedna Škoda a jeden Ford. Kde jsou Lexusy, Mazdy, Hondy a Toyoty? Je to jednoduché, majitelé si je hýčkají a na trhu ojetin se vyskytují jen minimálně, ve sledovaných kategoriích také najíždí nejméně kilometrů.

A kdo je tedy vítězem? Na první příčce se s nájezdem 202 000 kilometrů umístilo desetileté Audi A6, před Volvem V70/XC70 (198 000 km) a Volkswagenem Passat (193 000 km).

Nejen manažerské limuzíny

Jestliže Audi a VW jsou typickými manažerskými auty, od kterých se tvrdá každodenní práce jaksi očekává, pro Volvo to tak docela neplatí. Přesto se dost najezdilo. Dokonce více než čtvrté manažerské BMW 5 (192 000 km). Lehký život však nemají ani rodinné Fordy S-Max a Galaxy na páté příčce, které musí zvládnout větší porce kilometrů než SUV Mercedes-Benz ML a Volvo XC60. Až za nimi je největší konkurent Passatu – Ford Mondeo. A první desítku uzavírá Mercedes-Benz E se Škodou Superb. Zdá se tedy, že český model s německou technikou se propracoval k těm nejlepším.

Zajímavé však je, že pokud bychom se na tyto auta podívali přes optiku indexu spolehlivosti, zcela na špičku nepatří. Spíše naopak. Takové Audi A6 je pod průměrem třídy na 64. příčce. Platí to i o Volkswagenu Passat, Fordu S-Max, Mercedesu M a zvláště o Fordu Mondeo. Možná doplácejí právě na to, že během svého těžkého života se opotřebují více než jiní. Jenže jsou tu i výjimky. Hvězdou je z tohoto pohledu například Mercedes-Benz E, Volvo XC60, Volvo XC70 a Škoda Superb. Takže pokud se porozhlédnete po kouscích, které nemají na tachometru až tak vysoké číslo (rozuměj zhruba do 300 000 reálných km), může to být velmi dobrá volba v případě koupě starších ojetých aut.

10-letá auta s největším nájezdem podle TÜV

Model Počet km Index spolehlivosti
Audi A6 (C6) 202 000 26,7
Volvo V70/XC70 (III) 198 000 21,5
VW Passat (B6) 193 000 28,1
BMW 5 (E60) 192 000 24,0
Ford S-MAX/Galaxy 185 000 28,9
Mercedes-Benz M (W164) 183 000 29,9
Volvo XC60 (I) 176 000 19,5
Ford Mondeo (IV) 174 000 28,9
Mercedes-Benz E (W211) 168 000 17,1
Škoda Superb (II) 164 000 21,5