Řada Čechů záměrně topí „pánubohu do oken“. Nový trend maření energie už řeší i ministerstvo

Energetická síť

Mařiče energií: Proč vypouštíme teplo do krajiny?

Spotřebovat elektřinu za každou cenu, i když člověk topí jen „pánubohu do oken“? Poměrně běžný jev a překvapivě i stále častější byznysplán v Česku. Mařiče energie se používají na vyrovnání přebytků v síti, třeba ze solárů. A distributoři za loňský rok hlásí rekordní počet žádostí.

Nesmyslný nebo zvrácený. I tak byznys s mařiči označují někteří odborníci. „Energetici z toho vůbec nejsou nadšení. Jedná se opravdu o vyrovnávání bilance elektrické sítě tím nejhorším možným způsobem. To znamená, že ta elektřina se opravdu doslova zmaří,“ řekl výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Proč Češi o největší investici v zemi nic neví? Režim utajení, vysvětluje vláda. ANO ji kárá

S růstem množství obnovitelných zdrojů častěji v síti bývají velké přebytky. A aby se Česko vyhnulo blackoutu, je potřeba elektřinu spotřebovat. A to jakkoliv. „Můžeme si představit mařič elektřiny jako obrovský odporový drát, kde se přebytečné teplo, které se takovým způsobem vyrobí, vyfoukne do ovzduší. V podstatě bychom si to mohli představit jako takový obří fén,“ popsal Gavor.

Za udržování rovnováhy v síti pak investorovi platí provozovatel sítě ČEPS. A investice se může vrátit i dříve než za rok. Zájem roste už od roku 2023 a distributoři nejsou nadšení. „Výkon, který v daných žádostech o připojení poptávají, u nás odpovídá zhruba výkonu, který jsme za minulý rok připojili do sítě ve fotovoltaických elektrárnách. Mařiče mají příkon středně velké továrny a může se stát, že kvůli těmto typům odběrů nebude v síti prostor pro žadatele o připojení například fotovoltaiky,“ uvedl tiskový mluvčí EG.D Lubomír Budný.

„Pro nás je to nešťastné řešení, ale bohužel si vybírat nemůžeme. Musíme postupovat podle platné legislativy a samozřejmě připojit zákazníka tam, kde je to technicky možné,“ uvedla mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Celkem distributoři evidují žádosti na výkon odpovídající jednomu bloku elektrárny v Temelíně. Omezit je prý nemůže ani provozovatel sítě. „ČEPS zastává princip technologické neutrality – pro poskytování služeb výkonové rovnováhy neupřednostňuje žádnou technologii. Jediným kritériem výběru poskytovatele SVR je splnění certifikace a nabídnutá cena služby,“ sdělil mluvčí ČEPS Lukáš Hrabal.

Mařiče má tak v hledáčku i ministerstvo průmyslu. „Zvýšený zájem tady je. Proto musíme dělat takové kroky, abychom energii využili smysluplně,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Senát vs. Stanjura? Změna dotací na solární panely vyvolala ostrý spor, výhrady mají i obce

Tagy:
ČEZ elektřina energie okno ANO 2011 Česko elektrická energie ČEPS Jiří Gavor Jaderná elektrárna Temelín EG.D produkty a služby ekonomika, obchod a finance energie a zdroje technická infrastruktura