CNN Prima News okupace Československa

okupace Československa

Výpis příspěvků ke štítku „okupace Československa“

Koten z SPD přirovnal ukrajinské cvičení v ČR k srpnové okupaci. Nepřijatelné, míní Letocha

6. prosince 2022 19:11

Zástupci vládní pětikoalice se s členy hnutí SPD dlouhodobě neshodnou v postoji k Ukrajině, která již déle než devět měsíců čelí útokům ruského agresora. Znovu se na toto téma pohádali ve vysílání CNN Prima NEWS poslanci Petr Letocha (STAN) a Radek Koten (SPD). Společnou řeč nenašli ani v případě cvičení ukrajinských vojáků na území ČR.

Spor kvůli okupaci. Jelimana Farského bych poslala do koncentráku, šokovala Babišová

23. srpna 2022 15:53

Poslankyně Andrea Babišová (ANO) čelí ostré kritice za svůj výrok, který v souvislosti s výročím srpnové okupace adresovala místopředsedovi hnutí STAN a bývalému poslanci Janu Farskému. „Tady toho jelimana bych poslala na čtrnáct dnů do koncentráku, aby pochopil tu vděčnost za osvobození ruskými vojsky (v roce 1945, pozn. red). Jinak nepochopí,“ napsala politička na Facebook. Svůj příspěvek později smazala.

Zemřel Jaroslav Vízner. Zahrál si v mnoha československých i zahraničních filmech

1. června 2022 12:14

Ve věku nedožitých 84 let zemřel herec Jaroslav Vízner. Smutnou zprávu zveřejnila na Facebooku jeho dcera Veronika. Vízner se na domácí půdě proslavil především v 60. letech, když si zahrál ve více než desítce československých filmů. Po srpnové okupaci emigroval do Švýcarska. Do širšího povědomí českých diváku se zapsal jeho mladší bratr Oldřich.

Česká historická hra přibližuje protinacistické protesty i popravy studentů. Vyšla zdarma

28. března 2022 07:33

Protinacistické protesty, popravy vysokoškolských studentů i mrazivé přesuny do koncentračního tábora. Bolestivé historické etapy druhoválečného Československa připomíná nová česká hra Train to Sachsenhausen, za kterou stojí vývojáři ze studia Charles Games a historici z organizace Živá paměť. Titul je dostupný zdarma pro PC i mobilní zařízení s Androidem či iOS.

Ralsko: Rány po řádění sovětských okupačních vojsk se zacelily, jizvy tu najdete dodnes

21. srpna 2021 07:57

Území mezi Mimoní a Mnichovým Hradištěm má pro mě dodnes tajemnou atmosféru. Přitom pro nezasvěceného jde jen o další zalesněnou plochu, kde by sotva hledal stopy po výcvikovém vojenském prostoru. Na území o rozloze kolem 250 kilometrů čtverečních se přitom vystřídala vojska Rakouska-Uherska, Československa, ale i Sovětského svazu.

Generál u harmoniky. Sovětští důstojníci operovali v ČSSR už před 21. srpnem 1968

19. srpna 2021 06:10

Jen dva dny předtím, než sovětská armáda 21. srpna 1968 přijela do Československa s tanky a děly, poslala do jižních Čech delegaci generálů ozbrojených harmonikou. „Pod nejrůznějšími záminkami, například v rámci družebních návštěv, operovalo v Československu už týdny před okupací množství sovětských důstojníků i tajných agentů,“ říká historik Lukáš Cvrček, odborník na sovětskou okupaci z let 1968 až 1991.

Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové

21. června 2021 06:57

Stotisícovou Olomouc okupovalo 13 tisíc sovětských vojáků a 7 tisíc rodinných příslušníků armádních oficírů. Bylo to traumatické soužití, které skončilo až s odchodem okupační armády z Československa 21. června 1991. „Rusáky jsem nesnášel. A pořád po nich v Olomouci zůstává strašně moc škod,“ rozhlíží se pedagog Miroslav Šnajdr (59) po někdejším „sovětském území“ v olomoucké čtvrti Černá cesta.

Padevět: Pocit, že jsme se během nacistické okupace nebránili, zlomil národu páteř

16. března 2021 23:11

Přestože lidé v březnu 1939 neměli klást nacistickým okupantům odpor, objevilo se podle historika Jiřího Plachého několik případů, kdy přesto bojovali. Podle spisovatele a nakladatele Jiřího Padevěta se ale pocit, že jsme se nebránili, nese s národem dosud. Možná nám to dokonce zlomilo národní páteř, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS.

Hitler v Praze a Brně aneb Jak vůdce nacistů dohlédl od šunky a piva na vznik protektorátu

15. března 2021 05:11

Německá okupace začala brzy zrána 15. března 1939. A večer už Adolf Hitler pojídal šunku na Pražském hradě, tamtéž pak 16. března vyhlásil protektorát a 17. března vyrazil do Brna. Dramatické okamžiky rozhodující o dalším osudu českého národa se ale prolínaly i s bizarnostmi. „Na Pražském hradě připravili pro Hitlera večeři. Důstojníci říšské branné moci, kteří na Hrad dorazili před Hitlerem, si ale mysleli, že je recepce určena jim, a během několika minut všechno snědli,“ zjistil přední český znalec protektorátu Jan B. Uhlíř.