reklama

Olga Matušková vzpomíná na 11. září: Lidé brečeli a volali, že přepadli Ameriku

Jako by se zastavil svět, řekla pro CNN Prima NEWS vdova po věhlasném pěvci Waldemaru Matuškovi Olga Matušková na otázku, jak vnímala události z 11. září 2001. Zpěvačka, která se svým dnes již zesnulým manželem v té době žila v USA na Floridě, redakci popsala, kde v osudný moment náletu prvního letadla do severní budovy Světového obchodního centra byla a jak reagovali lidé kolem ní.

reklama

Matušková CNN Prima NEWS sdělila, že ačkoliv od událostí uběhlo přesně 20 let, vrylo se jí do paměti, co zrovna ona i její manžel, Waldemar Matuška, dělali. „Byl slunný den, což dnes tady na Floridě není, Waldík s Waldou (syn a otec, pozn. red.) si něco povídali a já jsem jela pro housky do italské pekárny, která je asi čtyři minuty jízdy na kole na pobřeží Mexického zálivu,“ vzpomínala zpěvačka.

V okamžiku, kdy k ní dojela, už došlo k prvnímu náletu na Dvojčata, jak se Světovému obchodnímu centru kvůli dvěma obřím věžím říkalo. „Dojela jsem do pekárny a tam lidé úplně užaslí koukali na televizi, a říkali: ‚Něco se děje, něco se děje. Oni přepadli Ameriku‘,“ pokračovala Matušková.

Lidem při těchto slovech podle jejích slov tekly slzy a netušili, co se vlastně pořádně děje. „To bylo strašné, jako kdyby se zastavil svět. Hned jsem volala domů a řekla jsem jim, ať si pustí televizi,“ zmínila Matušková pro CNN Prima NEWS.

Poté nasedla zpět na kolo a jela domů, kde společně se svými nejbližšími události 11. září sledovala v televizi. „Takovou hrůzu jsem snad nikdy nezažila, přestože jsme od toho byli daleko,“ řekla vdova po Matuškovi v telefonátu z Floridy, kde už v době zmíněných teroristických útoků s manželem žili a kam emigrovali před komunistickým režimem v roce 1986.

Symbol boje proti terorismu

Teroristé Al-Káidy unesli 11. září 2001 čtyři letadla, se kterými zaútočili na významné budovy v USA. Dvě letadla naletěla přímo do Dvojčat neboli dvojice budov Světového obchodního centra v New Yorku. Záběry z tohoto útoku se staly symbolem 11. září i boje proti terorismu.

Další letadlo teroristé navedli na Pentagon. Při nárazu zemřelo celkem 184 lidí, z toho 125 v zacílené budově, zbytek pak v letadle. Posledním letadlem chtěli únosci z Al-Káidy zaútočit ve Washingtonu, D.C., a to na Bílý dům či Kapitol. Cestující na palubě se ovšem vzbouřili a teroristům plány překazili. Letadlo se nakonec zřítilo na poli ve městě Shanksville v Pensylvánii.

Při teroristických útocích 11. září zemřely téměř tři tisíce lidí včetně všech únosců. USA zareagovaly vyhlášením války proti terorismu. Následovaly invaze do Afghánistánu, kde se v té době měl skrývat vůdce Al-Káidy –⁠ Usáma bin Ládin, a do Iráku. Bin Ládina nakonec Američané zabili v květnu roku 2011 při útoku speciálních sil na rezidenci v Pákistánu, kde se vůdce teroristické organizace skrýval.

Tagy:

Hlavní zprávy

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog
Koronavirus

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog

Klid před bouří. Tak označil aktuální pandemickou situaci v Česku infektolog a přednosta kliniky infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Brno Petr Husa. Nejdříve podle něj onemocní omikronem mladí, ti ale péči v nemocnicích ve velké míře potřebovat nebudou. Pak se bude situace zhoršovat, varoval. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) už tvoří v Česku omikron 80 % případů nákazy COVID-19.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Náklady na Green Deal se rovnají pěti českým rozpočtům. Na to nemáme, říká Středula

Náklady na přeměnu české ekonomiky podle evropské Zelené dohody budou astronomické. Podle odhadů se rovnají pěti českým rozpočtům, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČSSD). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že by přesnější účinek Green Dealu na Českou republiku přinesla dopadová studie, ta ale i přes opakované výzvy politických elit stále neexistuje.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama