Olga Matušková k teroru z 11. září
Jako by se zastavil svět, řekla pro CNN Prima NEWS vdova po věhlasném pěvci Waldemaru Matuškovi Olga Matušková na otázku, jak vnímala události z 11. září 2001. Zpěvačka, která se svým dnes již zesnulým manželem v té době žila v USA na Floridě, redakci popsala, kde v osudný moment náletu prvního letadla do severní budovy Světového obchodního centra byla a jak reagovali lidé kolem ní.
Matušková CNN Prima NEWS sdělila, že ačkoliv od událostí uběhlo přesně 20 let, vrylo se jí do paměti, co zrovna ona i její manžel, Waldemar Matuška, dělali. „Byl slunný den, což dnes tady na Floridě není, Waldík s Waldou (syn a otec, pozn. red.) si něco povídali a já jsem jela pro housky do italské pekárny, která je asi čtyři minuty jízdy na kole na pobřeží Mexického zálivu,“ vzpomínala zpěvačka.
ON-LINE: USA si připomínají 11. září. Naše hodnoty byly zničeny, Bůh mlčel, řekl Bush
Zpočátku to byl obyčejný pracovní den, během několika hodin se proměnil v noční můru. Při teroristickém útoku islámského hnutí al-Káida zemřely téměř tři tisíce obětí. Byli mezi nimi civilisté, ale i několik stovek záchranářů, kteří pro jiné položili život. Připomeňte si toto smutné výročí s redakcí CNN Prima NEWS.
V okamžiku, kdy k ní dojela, už došlo k prvnímu náletu na Dvojčata, jak se Světovému obchodnímu centru kvůli dvěma obřím věžím říkalo. „Dojela jsem do pekárny a tam lidé úplně užaslí koukali na televizi, a říkali: ‚Něco se děje, něco se děje. Oni přepadli Ameriku‘,“ pokračovala Matušková.
Lidem při těchto slovech podle jejích slov tekly slzy a netušili, co se vlastně pořádně děje. „To bylo strašné, jako kdyby se zastavil svět. Hned jsem volala domů a řekla jsem jim, ať si pustí televizi,“ zmínila Matušková pro CNN Prima NEWS.
Poté nasedla zpět na kolo a jela domů, kde společně se svými nejbližšími události 11. září sledovala v televizi. „Takovou hrůzu jsem snad nikdy nezažila, přestože jsme od toho byli daleko,“ řekla vdova po Matuškovi v telefonátu z Floridy, kde už v době zmíněných teroristických útoků s manželem žili a kam emigrovali před komunistickým režimem v roce 1986.
Symbol boje proti terorismu
Teroristé Al-Káidy unesli 11. září 2001 čtyři letadla, se kterými zaútočili na významné budovy v USA. Dvě letadla naletěla přímo do Dvojčat neboli dvojice budov Světového obchodního centra v New Yorku. Záběry z tohoto útoku se staly symbolem 11. září i boje proti terorismu.
Další letadlo teroristé navedli na Pentagon. Při nárazu zemřelo celkem 184 lidí, z toho 125 v zacílené budově, zbytek pak v letadle. Posledním letadlem chtěli únosci z Al-Káidy zaútočit ve Washingtonu, D.C., a to na Bílý dům či Kapitol. Cestující na palubě se ovšem vzbouřili a teroristům plány překazili. Letadlo se nakonec zřítilo na poli ve městě Shanksville v Pensylvánii.
Při teroristických útocích 11. září zemřely téměř tři tisíce lidí včetně všech únosců. USA zareagovaly vyhlášením války proti terorismu. Následovaly invaze do Afghánistánu, kde se v té době měl skrývat vůdce Al-Káidy – Usáma bin Ládin, a do Iráku. Bin Ládina nakonec Američané zabili v květnu roku 2011 při útoku speciálních sil na rezidenci v Pákistánu, kde se vůdce teroristické organizace skrýval.