Oliver Braun: Štukatérství musí člověka bavit

Existuje nějaké jiné řemeslo, které má tak těsnou vazbu s uměním, jako je štukatérství? Patrně ne. Důkazem toho je umělecký štukatér Oliver Braun, který se zaměřuje právě na uměleckou výrobu štuků. Jeho výrobky patří mezi hotová umělecká díla a jsou považována za exkluzivní zboží. Oliver navíc vychovává novou generaci šikovných řemeslníků.

„Když jsem se v patnácti letech rozhodoval, co půjdu dělat, měl jsem jasno – musí mě to bavit. A právě tento požadavek štukatérství splňovalo,“ vzpomíná Oliver Braun. Už na umělecko-řemeslné škole bylo jasné, že štukům zcela propadl. Místo matematiky studoval historii umění, technologii štuků a inspiroval se nádhernými prvky historických pražských staveb.

„Bylo vidět, že ho to hodně zajímá. A to je pro učitele největší radost,“ vzpomíná na Olivera jeho mistr Pavel Janík. Dnes už je Oliver Braun mistrem sám. S podnikáním začal hned po škole a teď má uznávanou a prosperující firmu. Ve svém ateliéru učí štukatérskému řemeslu desítky zájemců z celého Česka. Jsou mezi nimi architekti i zedníci – kdokoli, koho baví řemeslo a umění. Kdokoli, kdo chce, aby jeho výrobky vydržely staletí a staly se ozdobou měst a rodinných sídel.

„Samozřejmě se tomu všemu dá naučit. Já jsem v patnácti také neuměl nic,“ zdůrazňuje Oliver. Jeho dílna, nebo spíš ateliér, zčásti připomíná mlynářskou světnici. Jen místo bílé mouky se všude povaluje bílá sádra, z nářadí štukatérské lžíce a lžičky, formy a šablony. Jednou z posledních prací, kterou dosud Oliver realizoval, je rekonstrukce historických budov Parlamentu České republiky. „Šlo o celkem osm domů, které nyní budou reprezentovat celou republiku“, dodává Oliver Braun. Uznejte – které jiné řemeslo se něčím podobným může pochlubit.

Tagy:
umění výroba Česko řemeslo řemeslo nenahradíš Oliver Braun štukatér Parlament České republiky