Oliver Braun: Štukatérství musí člověka bavit

Existuje nějaké jiné řemeslo, které má tak těsnou vazbu s uměním, jako je štukatérství? Patrně ne. Důkazem toho je umělecký štukatér Oliver Braun, který se zaměřuje právě na uměleckou výrobu štuků. Jeho výrobky patří mezi hotová umělecká díla a jsou považována za exkluzivní zboží. Oliver navíc vychovává novou generaci šikovných řemeslníků.

„Když jsem se v patnácti letech rozhodoval, co půjdu dělat, měl jsem jasno – musí mě to bavit. A právě tento požadavek štukatérství splňovalo,“ vzpomíná Oliver Braun. Už na umělecko-řemeslné škole bylo jasné, že štukům zcela propadl. Místo matematiky studoval historii umění, technologii štuků a inspiroval se nádhernými prvky historických pražských staveb.

„Bylo vidět, že ho to hodně zajímá. A to je pro učitele největší radost,“ vzpomíná na Olivera jeho mistr Pavel Janík. Dnes už je Oliver Braun mistrem sám. S podnikáním začal hned po škole a teď má uznávanou a prosperující firmu. Ve svém ateliéru učí štukatérskému řemeslu desítky zájemců z celého Česka. Jsou mezi nimi architekti i zedníci – kdokoli, koho baví řemeslo a umění. Kdokoli, kdo chce, aby jeho výrobky vydržely staletí a staly se ozdobou měst a rodinných sídel.

„Samozřejmě se tomu všemu dá naučit. Já jsem v patnácti také neuměl nic,“ zdůrazňuje Oliver. Jeho dílna, nebo spíš ateliér, zčásti připomíná mlynářskou světnici. Jen místo bílé mouky se všude povaluje bílá sádra, z nářadí štukatérské lžíce a lžičky, formy a šablony. Jednou z posledních prací, kterou dosud Oliver realizoval, je rekonstrukce historických budov Parlamentu České republiky. „Šlo o celkem osm domů, které nyní budou reprezentovat celou republiku“, dodává Oliver Braun. Uznejte – které jiné řemeslo se něčím podobným může pochlubit.

Tagy:
umění výroba Česko řemeslo řemeslo nenahradíš Oliver Braun štukatér Parlament České republiky

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:48

Pokud svět nezastaví Rusko, spustí to podle Blinkena ve světě loveckou sezónu

21:29

Ukrajinský dron shodil bombu na skupinu ruských vojáků

20:55

Odběratel prý odmítl přijmout náklad první lodi, která vyplula z Oděsy

20:32

Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70 tisíc až 80 tisíc zabitých a zraněných vojáků, uvedl náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl.

Hrozivá bouřka smetla u Prahy za pár vteřin celou pouť. Microburst zachytily obecní kamery

V Horoměřicích u Prahy slavili 23. července Anenskou pouť. Bohatý program začínal ve 13 hodin a měl trvat až do večera. Už po půl hodině ale oslavy překazila silná bouřka, která z nádvoří místního zámku smetla takřka vše. Obec nyní na svých facebookových stránkách zveřejnila záběry z kamer. Podle meteoroložky CNN Prima NEWS Jany Hujslové se v oblasti vyskytl tzv. microburst – silná bouřka, doprovázená silným větrem. V okolí v té době padaly i 2,5centimetrové kroupy.

Živě
ON-LINE: Ukrajinci měli zabránit vraždě ministra. Ostřelují nás české raketomety, tvrdí Rusko

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.

Dva roky od požáru v Bohumíně: Žhář dostal za smrt 11 lidí doživotí, byt má nové nájemníky

Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.

Zeman převzal lži opozice, kritizuje vláda. Jeho veto může stát miliardy, varuje Kalousek

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.

Domácí zpravodajství

Policejní prezident doporučil vyhradit místa pro odpůrce, tvrdí ANO. Ten se ohradil

Aktualizováno

Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.

V rakouských Alpách se vážně zranili dva Češi. Po dalším turistovi pátrají záchranáři

Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském Tyrolsku. Informovala o tom v pondělí agentura APA. Při cestě horolezci zřejmě uklouzli a spadli pět metrů do pukliny. Rakouské úřady stále pátrají po českém turistovi, který je v Rakousku nezvěstný od minulého týdne, uvedlo české velvyslanectví ve Vídni.