Omezení setkávání v rodinách i kolem bydliště a zastavení provozů v podnicích. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) má záložní superkrizový plán. K takovému omezení by podle něj mohlo dojít v případě, že by se v Česku rychle rozmohla nová mutace koronaviru. Podle Blatného není potřeba kvůli ní měnit systém PES.
„Nelze udělat speciální úroveň PES pro britskou mutaci. To, jakým způsobem budeme postupovat, záleží na tom, jak bude vypadat situace v nemocnicích,“ řekl na tiskové konferenci Blatný.
Reagoval tak na návrhy vytvořit jakýsi šestý stupeň systému PES. Ten podle něj není třeba, protože už teď má připraven záložní plán, který by byl aktivován ve chvíli, kdy by se situace horšila a koronavirus se začal šířit rychleji kvůli nové mutaci viru.
Superkrizová varianta
„Tou hlavní změnou je trvání na tom, abychom měli vždy volnou kapacitu nemocnic. Je možno vytvořit supekrizovou variantu. Víme, jaká jsou další opatření a nemusíme je vtělovat do systému PES. Můžeme omezit styk uvnitř rodiny, můžeme omezit pohyb lidí kolem bydliště a ultimátně zastavit provoz v podnicích a nařídit nošení funkčních respirátorů. Toto jsou věci, které se dají udělat, pokud by byl systém nedostatečný,“ doplnil Blatný.
Podle ministra jde o záložní plán, který ale nemusí nastat, a bude záležet právě na zaplněnosti nemocnic. „Je třeba mít tento záložní plán, jestli se to stane, tak to zavčas uvidíme,“ doplnil Blatný.
Ministerstvo nyní pracuje na změnách současného systému PES. Ten má pět stupňů a nově by měl celý systém zohledňovat právě i zatíženost nemocnic. V pátém stupni by měl být zároveň i umožněn návrat do škol žákům nejvyšších ročníků středních i základních škola povolené by bylo i sportování pro dvojice.
Nová mutace koronaviru může podle odborníků znamenat především rychlejší šíření viru v populaci