reklama

Omikron nám naprosto změnil plány. Válek vysvětluje otočku v očkování i protilátkách

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v posledních dnech čelí kritice za to, že jako ministr dělá úplně jiné kroky, než které sliboval před volbami. Jde například o testování ve školách, firmách nebo uznávání protilátek. Válek se omlouvá a občanům vzkazuje, že omikron vše změnil a plány vlády se tomu musely přizpůsobit.

reklama

„Omikron naprosto změnil situaci i původní plány. Je to svými vlastnostmi úplně nová epidemie, která proráží postinfekční i postvakcinační imunitu. Je nezbytné k této epidemii přistupovat s opatrností, protože její vysoká nakažlivost může působit enormně vysoký tlak na české nemocnice, které stále mají i pacienty s deltou,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ministr Vlastimil Válek.

Občanům se omluvil, že i proto musela vláda přistoupit ke změně podmínek.

Válek: Museli jsme změnit plány

„Změnit jsme kvůli omikronu museli jak například plány s testováním, tak třeba i uznávání protilátek, ale i další aspekty boje s covidem,“ doplnil ministr.

Reagoval tak na několik předvolebních slibů, které poté, co se dostal k moci, vzaly za své. Sliby se týkaly především toho, že vláda změní přístup k uznávání protilátek a nebude prosazovat testování dětí ve školách. Ani jedno ale ministr nedodržel a navíc ještě rozjel testování ve firmách.

„Debatoval bych, jestli je nutné trvat na screeningovém testování. Jednak to stojí strašné peníze a jednak mi pořád není jasný výsledek. Dopad ve školách na cokoliv je prakticky nulový a velmi pravděpodobně bych další plošné testování nespouštěl,“ řekl Válek v říjnu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Debata nakonec skončila tím, že se děti začaly zostra testovat hned v lednu při návratu do škol. Od příštího týdne se pak rozjíždí testování ve firmách.

Plošné testování má tři důvody

O plošném testování rozhodly podle Válka tří důvody: zachycení šíření varianty omikron, minimalizace rizika karantény a zjištění reálné pandemické situace ve školách.

Změna musela nastat i v uznávání protilátek. „Kdyby byla delta, už máme protilátky v systému. Delta není, máme omikron. U omikronu jsou jiné protilátky než u delty,“ uvedl ministr v novém roce pro web Echo24 s tím, že uznávání protilátek tak nedává smysl. Ještě na podzim viděl největší problém v tom, že odborníci nejsou schopní definovat takovou hladinu protilátek, která by mohla být považována za dostatečnou.

Vláda v následujících dnech zvažuje i další opatření, která dříve odmítala – například omezení pro lidi bez třetí dávky. To, že předchozí vláda šla podobnou cestou při druhé dávce, přitom tehdy dnešní ministři kritizovali. Vláda Petra Fialy se snaží připravit především na to, že omikron rychle proletí populací a je třeba zajistit funkceschopnost všech odvětví života.

Tagy:
TOP 09 Petr Fiala Vlastimil Válek Ministerstvo zdravotnictví vláda omikron

Hlavní zprávy

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února
Koronavirus

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února

V Česku aktuálně přibývá asi 100 tisíc nakažených denně, ač to nemusí vykazovat testy. Na základě dat to uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Čísla nejvíce narůstají v Praze a právě na vývoji v hlavním městě v následujících deseti dnech se podle Duška ukáže, jak se omikron promítne v nejzranitelnější populaci 65+.

Zabil lidi cez padáky. Babiš se nemusí omlouvat za výroky o Kalouskovi, potvrdil soud
Soudy

Zabil lidi cez padáky. Babiš se nemusí omlouvat za výroky o Kalouskovi, potvrdil soud

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se nemusí omlouvat exministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v létě roku 2018, když jako tehdejší premiér se svou vládou žádal Sněmovnu o důvěru. Původní rozsudek potvrdil teď už pravomocně středočeský krajský soud. Babiš během svého projevu mimo jiné o Kalouskovi řekl, že je zase „ožralej“ a že jako náměstek ministra obrany „zabil lidi cez padáky“.

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

Aktualizováno

Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

Říhová: Pandemie na jaře skončí. I omikron s dalším virem může vyvolat těžký průběh

Nová varianta koronaviru omikron je sympatická, protože nezpůsobuje tak těžké průběhy. Ve spojení s jinými viry ale hrozí komplikace, uvedla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS imunoložka, mikrobioložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová. Podle ní bychom se už na jaře mohli dočkat tolik vytoužené „tečky“ za koronavirem.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

reklama