Aktuální covidová statistika
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v posledních dnech čelí kritice za to, že jako ministr dělá úplně jiné kroky, než které sliboval před volbami. Jde například o testování ve školách, firmách nebo uznávání protilátek. Válek se omlouvá a občanům vzkazuje, že omikron vše změnil a plány vlády se tomu musely přizpůsobit.
„Omikron naprosto změnil situaci i původní plány. Je to svými vlastnostmi úplně nová epidemie, která proráží postinfekční i postvakcinační imunitu. Je nezbytné k této epidemii přistupovat s opatrností, protože její vysoká nakažlivost může působit enormně vysoký tlak na české nemocnice, které stále mají i pacienty s deltou,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ministr Vlastimil Válek.
Občanům se omluvil, že i proto musela vláda přistoupit ke změně podmínek.
Válek: Museli jsme změnit plány
„Změnit jsme kvůli omikronu museli jak například plány s testováním, tak třeba i uznávání protilátek, ale i další aspekty boje s covidem,“ doplnil ministr.
Reagoval tak na několik předvolebních slibů, které poté, co se dostal k moci, vzaly za své. Sliby se týkaly především toho, že vláda změní přístup k uznávání protilátek a nebude prosazovat testování dětí ve školách. Ani jedno ale ministr nedodržel a navíc ještě rozjel testování ve firmách.
„Debatoval bych, jestli je nutné trvat na screeningovém testování. Jednak to stojí strašné peníze a jednak mi pořád není jasný výsledek. Dopad ve školách na cokoliv je prakticky nulový a velmi pravděpodobně bych další plošné testování nespouštěl,“ řekl Válek v říjnu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Debata nakonec skončila tím, že se děti začaly zostra testovat hned v lednu při návratu do škol. Od příštího týdne se pak rozjíždí testování ve firmách.
Plošné testování má tři důvody
O plošném testování rozhodly podle Válka tří důvody: zachycení šíření varianty omikron, minimalizace rizika karantény a zjištění reálné pandemické situace ve školách.
Změna musela nastat i v uznávání protilátek. „Kdyby byla delta, už máme protilátky v systému. Delta není, máme omikron. U omikronu jsou jiné protilátky než u delty,“ uvedl ministr v novém roce pro web Echo24 s tím, že uznávání protilátek tak nedává smysl. Ještě na podzim viděl největší problém v tom, že odborníci nejsou schopní definovat takovou hladinu protilátek, která by mohla být považována za dostatečnou.
Vláda v následujících dnech zvažuje i další opatření, která dříve odmítala – například omezení pro lidi bez třetí dávky. To, že předchozí vláda šla podobnou cestou při druhé dávce, přitom tehdy dnešní ministři kritizovali. Vláda Petra Fialy se snaží připravit především na to, že omikron rychle proletí populací a je třeba zajistit funkceschopnost všech odvětví života.