Mírový plán Číny by mohl ukončit válku na Ukrajině, řekl Putin. Kyjev prý nechce jednat

Čínský mírový plán by mohl být základem k urovnání konfliktu na Ukrajině, řekl ruský prezident Vladimir Putin po jednání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Na Ukrajinu dorazil japonský premiér Fumio Kišida. Úřady napadené země vyzvaly obyvatele Avdijivky, aby se evakuovali. Město tvoří jeden z opěrných bodů ukrajinské obrany v Doněcké oblasti, v důsledku postupu okupantů mu hrozí obklíčení jako v případě Bachmutu. Krymským městem Džankoj v pondělí otřásly exploze – podle ruských úřadů útočily drony. Ukrajina za uplynulý den odrazila nejméně 129 útoků.

Západ chce podle Putina bojovat „až do posledního Ukrajince“. Nevidí prý ochotu Kyjeva a Západu jednat, čínský mírový plán mohl být základem urovnání konfliktu. Ruská hlava státu to řekla po jednání se Si Ťin-pchingem v Moskvě.

„Rusko v pondělí podniklo 21 leteckých a 9 raketových úderů. Jeden z nich byl na město Slovjansk. Mezi obyvateli nedošlo k žádným obětem. Další raketový útok se uskutečnil v Kramatorsku, na objekt civilní infrastruktury. Bylo poškozeno sedm vícepodlažních budov a tři osobní automobily. Naštěstí nedošlo k žádným civilním obětem. Nepřítel také 57krát vystřelil z vícenásobných odpalovacích raketových systémů,“ uvádí se v prohlášení Generálního štábu Ukrajiny, o němž informuje web Ukrifnorm.

Hlavním cílem Ruska prý bylo dosáhnout hranic Doněcké a Luhanské oblasti. „Rusové zaměřili své hlavní úsilí na vedení útočných operací na směrech Lyman, Bachmut, Avdijivka, Marjinka a Šachtarsk. Díky profesionálním a koordinovaným akcím odrazili naši obránci v těchto oblastech více než 120 útoků,“ uvádí Generální štáb.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rusko a Čína uzavřely manželství z rozumu, říká Šándor. Popsal jejich nebezpečné cíle

Japonský premiér Fumio Kišida přicestoval do Kyjeva na neohlášenou návštěvu, informovala s odvoláním na vládní zdroje agentura Kjódó. Ostatní zahraniční agentury napsaly, že je Kišida na cestě do ukrajinské metropole. V ukrajinské metropoli se setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, uvedlo japonské ministerstvo zahraničí.

Krymským městem Džankoj v pondělí otřásly exploze. Šéf správy města Igor Ivin uvedl, že důvodem byly útoky bezpilotních letounů. Ukrajinská vojenská rozvědka GUR napsala, že exploze zničila ruské střely s plochou dráhou letu Kalibr, které byly převáženy po železnici. O původu výbuchů se GUR nezmínila a ani za ně nepřijala zodpovědnost, podotýká ruskojazyčný server BBC.

„Místní úřady znovu doporučují obyvatelům, aby neriskovali své životy a životy svých příbuzných, a evakuovali se do bezpečnějších oblastí Ukrajiny,“ uvádí se v prohlášení ukrajinského ministerstva pro reintegraci okupovaných území.

Avdijivka leží asi 20 kilometrů severně od Doněcku a poblíž frontové linie se nachází od roku 2014, kdy na východě Ukrajiny vypukl ozbrojený konflikt mezi Moskvou podporovanými separatisty a ukrajinskou armádou. V posledních třech týdnech zaznamenaly ruské síly územní zisky severně a jižně od Avdijivky a městu s předválečnou populací zhruba 35 tisíc lidí hrozí obklíčení. Podle pondělního hodnocení britského ministerstva obrany se situace u Avdijivky vyvíjí podobně jako ta u severněji položeného Bachmutu.

Tagy: