Úsporný balíček v Poslanecké sněmovně PČR
Vládní konsolidační balíček čeká ještě dlouhá cesta. Páteční jednání Sněmovny se neslo spíše ve znamení dlouhých monologů poslanců s přednostními právy, rozprava tak byla přerušena do středeční mimořádné schůze. Řečnický pultík si pro sebe urvali zejména šéf SPD Tomio Okamura, který připomněl několik starých českých přísloví, a předseda ANO Andrej Babiš, jenž pro změnu ukázal „fialového Mimoně“ coby odkaz na premiéra Petra Fialu (ODS). Oba mluvili téměř dvě hodiny.
Podle informací CNN Prima NEWS se všechny strany připravovaly na bouřlivou diskusi. Páteční jednání zákonodárců se nakonec neprotáhlo. Celé úvodní kolo proslovů si pro sebe urvali poslanci s přednostním právem, než ve 14:00 byla mimořádná schůze přerušena. V zákulisí se hovoří o tom, že vládní strany už mají domluvu na pevném hlasování o balíčku v půlce října.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vládní balíček k ozdravení státní kasy nestačí, míní rozpočtová rada. Vyhlíží další opatření
„Chystáme peklo, ale jen ve středy a pátky. Řekl bych, že rozuzlení bude někdy v říjnu, možná až v půlce,“ řekl redakci opoziční poslanec, který nechtěl být jmenován. S podobnými scénáři nicméně počítají i koaliční politici. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dodal, že by chtěl mít balíček schválený do poloviny října.
Předloha má podle vlády zlepšit stav státního rozpočtu. V příštím roce má být schodek rozpočtu nižší o 97 miliard korun a do roku 2025 celkem o 150 miliard korun. Opozice tvrdí, že balíček spočívá pouze ve zvyšování daní, a může navíc způsobit růst inflace a záporně ovlivnit ekonomický výkon.
Vládní balíček mění především daňové zákony. U daní z příjmů ruší některé výjimky. V případě daně z přidané hodnoty zavádí pouze dvě sazby místo nynějších tří, a to 12 a 21 procent. Proti původnímu vládnímu návrhu budou do nižší sazby spadat i noviny. Opoziční poslanci navrhli do nižší sazby zařadit třeba nealkoholické nápoje, palivové dříví, dámské hygienické pomůcky nebo řezané květiny.
Samotný balíček návrhů nemá stoprocentní podporu napříč vládními stranami, velké boje mezi sebou vedou také ministři, kteří se snaží odrazit pokusy o škrty v rozpočtech svých vlastních resortů.