Pandemii nemoci COVID-19 s největší pravděpodobností odstartovala zvířata prodávaná na trhu v čínském Wu-chanu. Shodují se na tom dvě nejnovější vědecké studie.
I přes to, že každá ze studií používá jinou metodologii, obě docházejí ke stejnému závěru: epicentrem onemocnění COVID-19 byl takřka jistě trh se zvířaty Huanan v centru čínské metropole Wu-chan. Studie byly publikovány ve vědeckém časopisu Science.
V jedné z nich vědci z celého světa použili mapovací nástroje a zprávy ze sociálních síti k provedení prostorové a enviromentální analýzy. I přesto, že „přesné okolnosti zůstávají a zřejmě zůstanou neznámé,“ virus byl pravděpodobně přítomen v živých zvířatech prodávaných na trhu koncem roku 2019. Zvířata jsou na trzích uměle držena příliš blízko sebe, snadno si tak vyměňují vzájemné viry a bakterie. Studie však nehovoří o tom, který druh zvířete byl prvním přenašečem. „Všech osm případů COVID-19 zjištěných před 20. prosincem pocházelo ze západní části trhu, kde se prodávali i savci,“ uvádí analýza.
— Michael Worobey (@MichaelWorobey) February 26, 2022
Vědci zmapovali nejranější případy koronaviru u lidí, kteří neměli s trhem žádné spojení, pouze blízko něj žili nebo pracovali. „Z této analýzy nám vyšlo, že se virus začal šířit u lidí, kteří pracovali na trhu, odkud dál pokračoval do okolní komunity. Prodejci z trhů chodili do místních obchodů a restaurací,“ vysvětluje Michael Worobey, vedoucí katedry ekologie a evoluční biologie na Arizonské univerzitě.
Také druhá ze studií ukazuje na přenos infekce ze zvířat na lidi. Nejstarší verze COVID-19, jak ukazuje tento výzkum, pravděpodobně přišla v různých formách, které vědci nazývají „A“ a „B“. Tyto linie byly výsledkem nejméně dvou případů přenosu ze zvířete na člověka.
Vědci předpokládají, že k prvnímu přenosu ze zvířat na člověka došlo pravděpodobně kolem 18. listopadu 2019 a pocházel z linie B. Typ linie B byl nalezen pouze u lidí, kteří měli přímé spojení s trhem Huanan.
Autoři se domnívají, že linie A byla na člověka přenese ze zvířete během několika týdnů nebo dokonce dnů po nákaze z linie B. Linie A byla nalezena u lidí, kteří se pouze nacházeli v blízkosti tržiště, uvnitř něj se ale nepohybovali.
„Tato zjištění naznačují, že je nepravděpodobně, že by SARS-CoV-2 široce cirkuloval mezi lidmi před listopadem 2019, a vymezují velmi úzké okno mezi okamžikem, kdy vir poprvé přeskočil na člověka, a okamžikem, kdy byly hlášeny první případy nemoci COVID-19,“ konstatuje studie. „Stejně jako u jiných koronavirů byl výskyt SARS-CoV-2 pravděpodobně výsledkem více zoonotických (přenos viru ze zvířete na člověka pozn. red) událostí.“
Další z autorů studie, Kristian Andersen, profesor na katedře imunologie a mikrobiologie ve Scripps Research tvrdí, že studie sice definitivně nevyvrací teorii o laboratorním úniku, ale její výsledky jsou natolik průkazné, že přesvědčily i jeho samotného. „Sám jsem byl o úniku z laboratoře docela přesvědčen, dokud jsme se do problému neponořili daleko hlouběji,“ říká. „Na základě údajů a analýz, které jsem v posledních deseti letech provedl u mnoha jiných virů, jsem přesvědčen, že původcem viru je skutečně tento konkrétní trh.“
Vědci doufají, že se jim postupem času podaří i přesně určit, které zvíře se mohlo virem nakazit jako první a jakým způsobem, aby mohli snížit riziko budoucích pandemií. „Suroviny pro zoonotický virus s pandemickým potenciálem stále číhají ve volné přírodě,“ varuje Joel Wertheim, profesor medicíny na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Podle něj musí svět mnohem lépe provádět dohled a monitorování zvířat, zejména těch, která přicházejí do pravidelného styku jak s divokou přírodou, tak s člověkem.
Kristian Andersen je toho názoru, že ačkoliv nemůžeme zabránit vypuknutí epidemie, spolupráce mezi světovými vědci bude hlavním klíčem k rozdílu mezi nemocí s lokálním dopadem a nemocí, které podlehnou miliony lidí po celém světě.
„Velká otázka, kterou si nyní musíme položit, zní: Až se to stane příště, a že se to stane, jak zabráníme celosvětové pandemii?“ uzavírá řečnicky Andersen.