CNN Prima News onkolog

onkolog

Výpis příspěvků ke štítku „onkolog“

Karel III. zahájil léčbu rakoviny. Slavný onkolog naznačil, o jaký typ nemoci se může jednat

Předpokládám, že se nejedná o příliš agresivní druh rakoviny, řekl o diagnóze britského krále Karla III. americký onkolog Ezekiel Emanuel. O nemoci britského monarchy informoval v pondělí Buckinghamský palác. Podle Emanuela by nemoc mohla mít pozvolnější průběh, který možná povede k vypadávání vlasů. Královské rodině vyjádřil solidaritu a popřál jí, aby situaci zvládla.

Kateřina onemocněla rakovinou prsu v 31 letech. Bulku si nahmatala náhodou ve sprše

Kateřině bylo 31 let, když si nahmatala bulku v prsu. V té chvíli se jí otočil život vzhůru nohama. „Byla jsem tak mladá, nikdy by mě nenapadlo, že se mi něco takového může stát. Myslela jsem si, že v tomto věku se budu radovat z ultrazvuku miminka a místo toho jsem měla v ruce sono nádoru,“ popisuje Kateřina své pocity, když se dozvěděla o zhoubném nádoru prsu. Následovala dlouhá a náročná léčba, která se neobešla bez vedlejších účinků, se kterými se mladá žena potýká dodnes. Pro CNN Prima NEWS popsala svůj boj se zhoubnou nemocí i to, jak je na tom dnes.

Rakovina se dá léčit i pohybem. Tahle nemoc je vetřelec i skvělý stratég, říká onkolog Svoboda

Jednou z nejúčinnějších pomocných zbraní v boji proti rakovině je pohyb. Ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda ho v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje nejen jako prevenci, ale i v případě, že už se u vás tahle nemoc objevila. I proto v jím vedené brněnské instituci rozjeli projekt, který pacientům nastavuje pravidelná cvičení na míru – podle věku, zdatnosti i fáze onemocnění.

Do života mladé maminky zasáhla vážná nemoc. S akutní leukémií bojuje přes dva roky

Před dvěma lety si Tereza Coufalová (28 let) z České Třebové vyslechla diagnózu akutní lymfoblastická leukémie. V té chvíli se mamince dnes šestileté Rozárky doslova zhroutil svět. Léčba tohoto nádorového onemocnění je zdlouhavá a náročná. Jaké jsou první příznaky, kterými o sobě dává nemoc vědět a jak je na tom Tereza dnes, po dvou a půl letech od zahájení léčby?

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věci, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener

Pandemie koronaviru značně ovlivnila lidské životy, na medicínu však podle onkologa Pavla Klenera takový vliv neměla. „Je na tom velice dobře. Každý týden se objevují nejen nové diagnostické postupy, ale i léčebné prostředky,“ uvedl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS Klener. Za slabé místo však považuje způsob, jakým zdravotnictví bojuje s fake news. Především mu vadí laxnější přístup vedoucích představitelů zdravotnictví.