Podle průzkumu společnosti Lékárna.cz odkládají lidé kvůli strachu z nemoci COVID-19 nutné návštěvy lékaře nebo preventivní prohlídky. Na jaře i na podzim šlo nejčastěji o návštěvu gynekologa nebo zubaře a mamografické vyšetření.
Že si tak zaděláváme na pořádně trable, potvrzuje lékař-internista Michal Vrablík: „Virová epidemie jednoho dne skončí, ale epidemie kardiovaskulárních onemocnění tady zůstane a pravděpodobně pak uvidíme i důsledky té odkládané péče. Základní hygienická pravidla stačí k tomu, aby cesta k lékaři byla bezpečná. Nebojme se a žijme pokud možno normálně.“
„Stačí šest měsíců, aby se malý nádoreček řešitelný třeba jemným chirurgickým zákrokem dostal do stadia inoperabilního. Takže nebojte se a věnujte se prevenci. A není čeho se bát: v nemocnici, kde se dodržují hygienická opatření a dezinfikuje, myjí se ruce a nosí roušky, je riziko nákazy mnohonásobně menší než v supermarketu. Dobrá rada je jediná: pečujte o sebe, nic neodkládejte, protože čas nikdy u žádného onemocnění nepracuje pro nás, vždycky pracuje proti nám a my nevíme, jak rychle,“ doporučuje onkolog Jindřich Fínek.
Průzkum se věnoval i otázce on-line komunikace pacienta s lékařem. Ukázalo se, že ji pacienti hodnotili ve většině jako pozitivní a chápali, jak je přínosné, že se mohou objednat, vyzvednout si recept, konzultovat výsledky či změnit dávkování virtuálně. Přestože měli pochopení i pro přetížené lékaře, rozhořčovali se nad nemožností vydat se do ordinace osobně a někteří z nich dokonce přiznali, že uvažují o změně lékaře.
Z průzkumu Lékárna.cz dále vyplývá:
- 66 % odpovídajících je rozhodnuto pokračovat po skončení omezení v pravidelné prevenci a péči o svoje zdraví
- 38 % odpovídajících odložilo péči o svoje zdraví kvůli obavám z nakažení COVID-19
- 18 % odpovídajících uvedlo, že žádnou péči neodložilo
„Rizikové faktory jsme schopni plnohodnotně kontrolovat na dálku a bez osobního kontaktu: pacient si doma měří tlak a hladinu cukru, tato data sdílíme nebo posíláme mailem a já na ně reaguji, upravuji medikaci. Je to směr, kterým určitě půjdeme,“ doplňuje profesor Vrablík.
Respondenti měli tyto názory:
- „Kontrola na onkogynekologii mi byla přeložena, bojím se, co mě teď čeká.“
- „Všechna ta opatření a strach z nákazy změnily moji péči o zdraví – teď se nebojím ani tak covidu, jako výsledků těch posunutých vyšetření.“
- „Snažím se starat o zdraví jako obvykle, ale ve chvíli, kdy existuje byť malé riziko, že bych mohla být v kontaktu s někým s COVID-19, prohlídky ruším a přeobjednávám se.“
- „Uvítala bych, kdybych se svou obvodní lékařkou mohla komunikovat mailem.“
- „Mám výbornou zkušenost s dálkovou komunikací s obvodním lékařem – i před covidem.“
- „Chybí mi možnost větší komunikace s lékařem, což je problém českého zdravotnictví. Lékaři mají moc práce.“
V průzkumu Lékárna.cz v říjnu 2020 poskytlo svůj názor 106 osob, nejčastěji žen ve věku od 43 do 55 let.