Rakovina prsu? K záchraně života stačí málo. Anička nám pomohla, říká propagátorka prevence

Pazderová z Bellis o prevenci u rakoviny prsou

U nádorových onemocnění prsu dosud nebyl popsán hlavní rizikový faktor. Projekt Bellis však upozorňuje, že základem je včasná prevence. Manažerka Nikol Pazderová také ve vysílání CNN Prima NEWS popsala, že ženy se i po úspěšné léčbě obvykle obávají návratu této závažné nemoci. S odborníky proto připravila knihy s know-how, které mají pomoci všem, jimž onemocnění vstoupilo do života. Zmínila také, že zesnulá Anna Slováčková svým veřejným bojem všem pomohla. Jak překonat strach a obavy z návštěvy lékaře?

Nejsi na to sama. To vzkazují již názvem série knih členky Aliance žen s rakovinou prsu a další odborníci všem pacientkám, jimž lékaři diagnostikují nádorové onemocnění. „První díl je věnován všem těmto ženám. Vezmeme je za ruku a provedeme je cestou, kterou mají před sebou,“ popsala v pořadu Nový den Nikol Pazderová.

K TÉMATU: Rakovina se může objevit, i když děláte vše dobře, říká vědkyně. Nemoc zná také jako pacientka

Autorský tým představí chemoterapii, možné operace, pomůže i s tím, jak se případně vyrovnat se ztrátou prsa. Druhá část série je sepsána pro ženy, které mají akutní fázi léčby za sebou. „Je těžké se poté vyrovnat s všudypřítomným strachem, že se nemoc může vrátit metastázováním. Zůstane řada trvalých následků. Proto jsme dali do knihy veškeré know-how,“ uvedla manažerka projektu.

Mnoho žen vynechává pravidelné kontroly

Každá žena starší 45 let by měla jednou za dva roky navštívit mamografické vyšetření. „Tuto prevenci však využívá pouze 60 procent těchto žen. Všechny by také měly provádět samovyšetření – pokud se naučí jednoduchou techniku, dokážou rozpoznat i velmi malý nádor,“ zdůraznila Pazderová.

„Ženy odkládají návštěvu lékaře kvůli strachu. ‚Co kdyby mi na něco přišli?“ ptají se samy sebe často. Odpověď je jednoduchá – lékaři by vám zachránili život i prsa a mohly byste se vrátit zpět do života,“ radí všem, jimž brání obavy. Některé se také třeba přesvědčují o tom, že se jich toto onemocnění netýká.

„Anička nám všem pomohla“

„V tomto ohledu nám všem Anička Slováčková ve své bolesti a ztrátě pomohla. Ženy se díky ní mnohem více zajímají o tento problém. Věřím, že s ohledem na její případ se mnohé z nich alespoň naučí správnému samovyšetření,“ poznamenala Pazderová.

Podle Pazderové také zesnulá zpěvačka i během nelehké léčby myslela vždy na druhé. „Vždy si našla čas na ženy v podobné zdravotní situaci. Tím, jak otevřeně hovořila o celé věci, zbořila spoustu mýtů a pomohla stovkám žen,“ řekla také.

VIDEO: Reportér popsal boj Aničky Slováčkové se zákeřnou nemocí

„Když její nemoc metastázovala do plic, myslela na to, aby svým oznámením neuškodila ženám, které ji sledovaly, bála se těchto psychických dopadů,“ dodala.

Velký strašák pro mladé ženy

Organizace Bellis nabízí pacientkám řadu podpůrných psychologických možností. „Jde o terapie individuální i skupinové, máme linku za zdravá prsa. Nabízíme i psychologickou podporu, pořádáme terapeutické setkávání pacientek. Pokud někdo potřebuje pomoc, může se na nás obrátit,“ apelovala manažerka.

Statistika hovoří jasně  – pokud se na onemocnění přijde včas, tedy v první fázi, je téměř stoprocentní šance, že žena přežije 5 a více let a vyléčí se. Pazderová ovšem varovala, že nádory prsu u mladých žen jsou velkým strašákem.

„Jsou často agresivnější a častěji metastazují do plic, kostí, mozku nebo jater. Kvůli tomuto nebezpečí je nezbytné na nemoc přijít včas,“ zdůraznila.

Co neopomenout při prevenci

A jak tedy na prevenci? Začít mohou ženy doma před zrcadlem. U menstruujících žen se doporučuje provádět kontrolu prsou mezi 7. a 10. dnem menstruačního cyklu, kdy jsou žlázy nejlepší k nahmatání, radí organizace Bellis.

  • Podívejte se na svá prsa se zvednutýma rukama
  • Zkontrolujte, zda prsa nějak výrazně nezměnila tvar či velikost
  • Ideální je vyšetřovat se vleže pomocí tří prstů
  • Na levý prs použijte prsty na pravé ruce a naopak
  • Na jednom místě vyšetřujte třemi krouživými pohyby
  • Nejprve povrchově, poté přidejte lehce na síle
  • Je nutné vyšetřit místa hrudníku od podprsenky až do podpaží
  • Neopomiňte ani vyšetřit podpaží

Tuto metodu je nejlepší zopakovat opět za měsíc. Pokud se vám něco nezdá, navštivte svého gynekologa či praktika. Pamatujte však, že každý útvar neznamená automaticky nádor.

Při jakých změnách zpozornět?

  • Bulka či jakýkoliv útvar, který jste při minulém samovyšetření nenahmatala
  • Vpáčená (vklesnutí dovnitř) bradavka nebo kůže na prsu
  • Výtok z bradavky
  • Zčervenání prsu
  • Změna struktury kůže na prsu
  • Krvácení z kůže v okolí bradavky
  • Bolest v prsu

Odkdy začít s tímto druhem vyšetření?

„Každá žena cca od 20 let by si měla každý měsíc provádět samovyšetření prsu. Pokud se chystá žena otěhotnět s prvním dítětem a je jí více než 35 let, měla by před otěhotněním podstoupit preventivní sonografické vyšetření,“ doporučila rovněž pro CNN Prima NEWS Pazderová.

Připomněla, že pokud se chystá žena po 30. roku věku na hormonální stimulaci nebo umělé oplodnění, měla by vždy nejprve podstoupit preventivní sonografické vyšetření.

Rovněž upozornila na rodinnou anamnézu: „V rodinách, kde onemocnělo více žen rakovinou prsu nebo například maminka nebo babička v mladším věku, bylo by vhodné situaci řešit s praktickým lékařem nebo gynekologem a zvážit možnosti genetického testování.“

S dětmi mluvte otevřeně

Rodičům doporučuje u dospívajících a mladistvých dívek o tomto závažném tématu mluvit otevřeně a bez tabuizace. „I proto v rámci projektu Nejde jen o prsa učíme prevenci rakoviny prsu a správnou techniku samovyšetření na středních školách nejčastěji studentky 3. ročníků,“ popsala manažerka pacientského projektu.

Osvětové přednášky vnímají studentky i studenti velmi pozitivně. „O téma projevují velký zájem, hodně se ptají, zajímají je možnosti léčby, rizika, ale také třeba jaké to je pro ženy žít život po onkologické léčbě. Velmi často mají bohužel osobní zkušenost s onemocněním u některé ženy v rodině,“ přiblížila.

Uvědomte si riziko, ale místo obav se naučte pečovat o zdraví

„Ročně je v ČR nově diagnostikováno více než 8 100 žen, po vyléčení nebo v procesu léčby s tímto onemocněním je u nás více než 99 000 žen. Mortalita byla v roce 2023 dle statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky 1 665 pacientek,“ zmínila i konkrétní čísla.

Pazderová rovněž upozornila, že přibývají počty nově diagnostikovaných žen do 44. roku života. „Jde o více než 10 procent celkového počtu diagnostik. S ohledem na častější agresivitu nálezů je důležité toto téma otevírat u široké veřejnosti. Ženy by si měly toto riziko uvědomit, ale zbytečně se nestresovat, nebát se a naučit se, jak se o zdraví svých prsou správně starat,“ shrnula.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Alkohol je jed a zkratka k rakovině. Omezte jeho dostupnost, vyzvali experti Fialovu vládu

Tagy: