Trest 15 let vězení vyměřil ve čtvrtek bratislavský soud řidiči, který loni usmrtil pět osob, když opilý a ve vysoké rychlosti autem vrazil do skupiny lidí na autobusové zastávce v centru slovenské metropole. Obžalovaný Dušan Dědeček, kterému hrozilo až doživotí, dopoledne při zahájení hlavního líčení u soudu první instance vinu přiznal. Po vynesení verdiktu se vzdal práva na odvolání, žalobce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.
Senát Městského soudu Bratislava I 60letému Dědečkovi mimořádně snížil výši trestu. Prokurátor řidiče obžaloval z trestného činu obecného ohrožení, za který lze uložit trest vězení 20 až 25 let nebo doživotí. Žalobce žádal potrestat muže odnětím svobody nejméně na 15 let.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Auto v plamenech a boj o život. Strážníci v Brně zachránili muže, který přestal dýchat
Ve své závěrečné řeči prokurátor uvedl, že nejsou splněny podmínky k odsouzení obžalovaného na doživotí a že při stanovení trestu je třeba zohlednit i jeho doznání. Podle verdiktu Dědeček nebude moci po odpykání trestu dalších deset let řídit motorová vozidla.
„Soud zohlednil, že obžalovaný učinil prohlášení o vině, a jeho předchozí život,“ řekl předseda soudního senátu Pavol Tomík k výši uloženého trestu a k jeho mimořádnému snížení pod spodní hranici, kterou předpokládá trestní zákon. Sedm dřívějších dopravních přestupků obžalovaného soud vyhodnotil jako méně závažné.
Poškození i jejich právní zástupci žádali soud, aby v případu nepřistoupil k mimořádnému snížení trestu. S jejich nároky na odškodnění je soud zase odkázal na civilní řízení.
Na místě nehody, kde se podle policie v době tragédie loni v říjnu nacházelo asi 40 osob, zemřeli čtyři lidé, pátá osoba podlehla zraněním v nemocnici; šlo o studenty dvou bratislavských univerzit. Dědeček krátce před nehodou jel ve stavu těžké opilosti rychlostí zhruba 140 kilometrů v hodině a v době střetu s lidmi na zastávce byla rychlost jeho vozu 107 kilometrů v hodině. V místě nehody je povolena maximální rychlost 50 kilometrů v hodině. Dědečkovo vozidlo po nehodě zastavilo až několika desítek metrů za zastávkou městské hromadné dopravy.
Dědeček už po tragédii vyjádřil lítost nad nehodou a vzdal se funkce generálního sekretáře Deaflympijského výboru Slovenska, který se věnuje sportovním aktivitám sluchově postižených. Na začátek procesu čekal ve vazbě a při své závěrečné řeči se pozůstalým po obětech nehody omluvil.
„Uvědomuji si, že žádná slova ani činy nedokážou ztlumit vaši bolest. Budu vás po zbytek života prosit o odpuštění. Prosím, promiňte,“ řekl obžalovaný. Přiznáním viny, které je polehčující okolností při rozhodování o výši trestu, Dědeček také průběh líčení značně zrychlil. Soud projednal jen návrhy a důkazy, jež jsou důležité pro stanovení trestu a náhrady škody pro poškozené.
Na líčení s Dědečkem přišli také příbuzní obětí nehody, z nichž někteří se přímo v soudní místnosti neubránili slzám.