S vyhlášením nouzového stavu v Česku, které avizoval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), nesouhlasí opozice. V současnosti pro něj nevidí důvod. Možnost stavu nouze jen ukazuje, že vláda si s koronavirou pandemií a s ní spojenou krizí neví rady, kritizují opoziční politici. Své návrhy by mohl Prymula přednést už na zasedání Rady vlády pro zdravotní rizika, která má jednat od úterních osmi hodin ráno. Vláda by pak o stavu nouze mohla mimořádně rozhodovat ve středu.
„Případné vyhlášení nouzového stavu je výsledkem neschopnosti současné vlády. Zemi absolutně nepřipravila na druhou vlnu. Nespustila chytrou karanténu, neposílila hygieny, nezajistila dostatečné testování a trasování. Občanům lhala a nesplnila úkoly. ODS zavedení nouzového stavu nepodpoří,“ napsal šéf občanských demokratů Petr Fiala na Twitteru.
Babiš: Nouzový stav můžeme schválit už ve středu. O návrhu Prymuly vím jen z médií
Premiér Babiš předpokládá, že se ve středu bude konat mimořádné jednání vlády, na jehož programu bude schvalování nouzového stavu. Přijetí nouzového stavu inicioval nový ministr zdravotnictví Roman Prymula. Babiš ho zkritizoval za to, že svůj úmysl sděluje médiím dříve než vládním kolegům.
Předseda druhé nejsilnější opoziční strany Pirátů Ivan Bartoš poznamenal, že opozici chybí od vlády informace, data a čísla. „V první řadě chceme vědět, proč vláda k takto razantnímu opatření opět přistupuje,“ uvedl na dotaz, zda Piráti nouzový stav ve Sněmovně odsouhlasí.
Záměr vyhlásit nouzový stav zatím nepodpořily ani jiné opoziční strany. Vojtěch Filip, předseda KSČM, která vládní koalici toleruje, uvedl, že o dalším postupu se komunisté poradí v úterý ve stranických orgánech a v poslaneckém klubu.
Šéf SPD Tomio Okamura sdělil, že nyní k vyhlášení nouzového stavu nevidí důvod.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vládě vyčetla způsob komunikace a zveřejňování přijímaných opatření. Vyhlášení nouzového stavu je podle ní navíc „přiznání absolutního nezvládnutí situace, čemuž se dalo předejít“.
„Nouzový stav je velmi vážná věc, která se musí adekvátním způsobem komunikovat a náležitě vysvětlit, proč je potřeba. U nás o něm informuje jen tak mimochodem ministr zdravotnictví a potvrzuje to pak premiér v politické debatě. Zoufalá komunikace zoufalé vlády,“ prohlásila Pekarová Adamová.
Slovensko výrazně zpřísňuje omezení kvůli koronaviru. Ve hře je i nouzový stav
Slovensko od října kvůli šíření koronaviru zakáže až na výjimky konání hromadných akcí, včetně sportovních. Omezí také provoz restaurací a dalších podobných zařízení, opět zavede i limit počtu zákazníků v prodejnách. Vláda bude ve středu rozhodovat o vyhlášení nouzového stavu. Během jednání ústředního krizového štábu to v pondělí novinářům řekli premiér Igor Matovič a hlavní hygienik Ján Mikas.
Předseda lidovců Marian Jurečka bude chtít jasné zdůvodnění případných opatření, která by byla v nouzovém stavu zavedena. Poznamenal, že zatím žádné návrhy nezná. Premiérovi Andreji Babišovi (ANO) vyčetl, že přes opakované výzvy nepozval předsedy stran k poradě nad aktuální situací.
O nouzovém stavu se mluví od půlky září
O potřebě znovuzavedení nouzového stavu vládní představitelé začali mluvit zhruba v polovině září. Prymula minulé úterý po svém uvedení do úřadu ministra médiím řekl, že vyhlášení nouzového stavu zatím není nutné. Nevyloučil však, že by si to situace mohla vyžádat za jeden či dva týdny. Záměr vyhlásit nouzový stav oznámil v pondělí portálu Respekt.cz.
Babiš poté uvedl, že v úterý bude Prymula mluvit s jednotlivými ministry. „Přepokládám, že svolá mimořádně vládu na středu, abychom na jeho návrh schválili nouzový stav,“ řekl předseda vlády na Nově.
„Já tu situaci čtu tak, že ministerstvo zdravotnictví zaprvé konstatuje, že situace je vážná a že je potřeba přijmout opatření, která se prostě podle toho zákona přijmout nedají, tudíž potřebuje silnější mandát, mandát celé vlády, a tudíž vyhlášení nouzového stavu,“ doplnil ministr vnitra a šéf vládní ČSSD Jan Hamáček.
Prymula podle Respektu zvažuje vyhlášení nouzového stavu i kvůli předchozím právním sporům kolem opatření, která na jaře vyhlašovalo ministerstvo zdravotnictví. Soud 23. dubna rozhodl o zrušení čtyř opatření ministerstva, která omezila volný pohyb, maloobchod či služby v provozovnách. Vláda pak musela omezení přijmout jako krizová opatření v nouzovém stavu.
Nouzový stav vyhlašuje vláda, v případě nebezpečí z prodlení premiér, jehož rozhodnutí pak vláda může schválit, či zrušit. Vláda o vyhlášení nouzového stavu musí neprodleně informovat Sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. Naposledy vyhlásila vláda nouzový stav kvůli šíření koronaviru 12. března. Poté byl postupně prodlužován, skončil 17. května.