Přijdou kvůli zablokování Sněmovny miliardové sankce? Mohly zlevnit energie, řekl Vlček

Ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN)

Zablokovaná Sněmovna může mít i významné ekonomické dopady

Když předseda hnutí ANO Andrej Babiš zpochybňoval v pátek v Poslanecké sněmovně duševní zdraví premiéra Petra Fialy (ODS), opustila sál na protest celá vláda a jednání schůze se muselo přerušit. Zablokovaná Sněmovna přitom může mít i významné ekonomické dopady. Někteří poslanci mluví o miliardových škodách.

„Měli jsme odpracovat řadu důležitých věcí, které posouvají českou energetiku a zlevňují energie českým domácnostem, a opět se tak kvůli opozici nestalo,“ kritizoval ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pro mzdy jako v Německu uděláme všechno, slíbil Stanjura. Vysvětlil, proč to zatím nebylo možné

Rozčílení v pátek mezi poslanci panovalo nejen kvůli zablokované Sněmovně a ztrátě času, ale také hrozbě ekonomických ztrát. „Jde o zákony, kde nám hrozí miliardové sankce, pokud je neschválíme,“ popsal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. „Může jít o osm až deset miliard,“ zdůraznil Vlček.

Nejde ale jen o sankce. Na některé zákony jsou navázané i dotační peníze či peníze z národního fondu obnovy a například na novelu energetického zákona spoléhá i státní rozpočet. Počítá totiž s omezením solárních dotací.

Pokud by se balík skoro 60 zákonů týkajících se energetiky nestihl schválit, výdaje státního rozpočtu na dotace za obnovitelné zdroje nebudou v příštím roce činit 8,5 miliardy, jak naplánoval ministr financí, ale podle některých propočtů může jít až o 30 miliard.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) věří, že novela energetického zákona projde Poslaneckou sněmovnou co nejdříve a že se do konce roku stihne schválit. Novou legislativu chce komentovat, až bude jasné, v jaké podobě bude schválena.

Politolog: Je to permanentní kampaň

Času už ale moc nezbývá a poslanci si zřejmě budou muset pomáhat mimořádnou schůzí. Pokud však bude blokace Sněmovny pokračovat, stihne se projednat jen velmi málo zákonů.

„Pokud si tahle vláda se svojí sto osmičkou nebo kolik to dneska má, nedokáže zorganizovat jednání Sněmovny a prohlasovat, co potřebuje, tak prosím nechť se nevymlouvá na poslední chvíli,“ komentoval to místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Podle politologa Jana Kubáčka jsme svědky permanentní kampaně. „Poslanecká sněmovna se proměnila ve žvanírnu, ale hlavně na silový ring,“ popsal Kubáček s tím, že na to doplácí veřejnost. „Odpovědnost je společná – jak opozice, tak vládní koalice. Slovník, který jsme slyšeli v pátek, často přichází i z úst vládních politiků. Zatím se jim to bohužel vyplácí. Uvidíme, zda voliči tentokrát nepřehodnotí situaci a nezačnou za to politiky trestat. Pokud by se to začalo propisovat do preferencí, politici své chování změní. Zatím to ale cíleně využívají,“ dodal politolog.

Podobného chování není příznivcem. „Vulgarity, zdravotní a osobní útoky na pracoviště nepatří. Lidé si ve své ordinaci, fabrice, firmě také nemohou dovolit cokoliv. Bohužel se obávám, že oba tábory cíleně ujíždějí k silným slovům, aby odvedli pozornost. Přibývá ale velký počet potenciálních nevoličů, a to je podle mého velké varování,“ sdělil Kubáček.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Stejné platy jako v Německu? Z Fialova výroku se mi protočily panenky, říká Schmarcz

Tagy: