reklama

A zase neříkáte pravdu. Exministr Bursík poučoval Tlustého o summitu i Green Dealu

Probíhající klimatický summit COP26 ve skotském Glasgow budí vášně napříč společností. Spor vyvolal i u bývalých ministrů Vlastimila Tlustého a Martina Bursíka. Exministr životního prostředí Bursík svého oponenta opravoval v chybných tezích a vyvracel, že za zdražení energií může Green Deal. „Jedná se o návrh směrnice, která není platná. Nemůže tak ovlivnit ceny,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Bývalý ministr financí Tlustý hned na úvod prohlásil, že nechápe, jak se může jednat o světové fórum, když některé státy chybí. „Neslyšel jsem, že by tam byla Čína, Indie, Latinská Amerika nebo třeba Afrika. Vypadá to, že je to jen Evropa a USA,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS. Následně položil otázku.

„Ať my, jako Evropa a USA uděláme cokoliv, jak se to projeví? Můžeme dělat takřka nemožné, ale pokud se nepřipojí zbytek světa, je to více symbolické než faktické,“ pokračoval s tím, že pokud nebudou přijata celosvětová opatření, budeme si zavádět „zbídačení vlastního obyvatelstva“.

Bursík ve své reakci jeho tvrzení o neúčasti některých zemí vyvrátil. „Není pravda, že tam nejsou všechny státy, jsou tam, jde o 187 států. Sám jsem byl na čtyřech mezinárodních konferencích a probíhají tak, že tam jsou vyjednavači států: špičkoví odborníci, ministři životního prostředí a pak premiéři nebo prezidenti,“ vysvětlil.

Absolutně vadná teze

To, že se k summitu COP26 nepřipojil například prezident Číny, má podle něj určitou symboliku. „Tušíme, proč to tak je. Doma odehrává příběh, že je hlavním tahounem, jak Čína přebírá dominantní roli v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu. Není to pravda a na summitu by se mu to nepodařilo obhájit,“ podotkl.

Dodal, že teze, kterou přednesl Tlustý o nepřipojení se zbytku světa, je vadná. „Trochu vychází z toho, že lidé neví, jak to na mezinárodních konferencích běží,“ podotkl. Stejně tak vyvracel tvrzení, že summit vede pouze Evropa a USA.

„Například ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů je Čína absolutní lídr, a to i technologicky. Kolem roku 2029 jí budou klesat emise, v Indii bude situace podobná. Trend je jasný, pozitivní. Nyní je to závod s časem,“ dodal.

Tlustý poté prohlásil, že Bursík sice říká krásná slova, ale nemluví o důsledcích. „Že tam mají všichni zástupce, je nepodstatné. Je důležité, co dělají. A má Čína, Indie a zbytek světa také zelené šílenství neboli Green Deal a příslušné daně? Emisní povolenky jsou příjemné slovo, co má nahradit pojem daně, drastické daně,“ rýpl si exministr.

Následně se ptal, zda chceme v Česku platit trojnásobek ceny za energie, nebo zda existuje mírumilovnější cesta, kdy si připlatíme zhruba o 30 procent více. „Je to zelené šílenství, je zde snaha skokově snížit životní úroveň ve jménu toho, co říká Bursík. Mají to zaplatit zejména lidé v Česku,“ pokračoval.

Politika versus odborný pohled

Exministr životního prostřední následně podotkl, že se diskuse s jeho oponentem vede velmi obtížně. „Pan Tlustý ji vede politicky, já jsem v expertní pozici. Reagoval jsem na vyjádření, že na summitu není Čína a pak že je jedno, kdo tam sedí, nebo ne. Pak je obtížné diskutovat,“ podotkl.

Následně se rozhodl vyvrátit další mylnou domněnku. „A to že vysoké ceny energií jsou neseny zeleným šílenstvím – Green Dealem. Jedná se o komplexní architekturu, návrh změny směrnic a nařízení Evropské komise (EK). Je navržen a není ještě platný, nemůže tak ovlivnit ceny,“ sdělil.

K emisním povolenkám dodal, že z relevantních zdrojů, jako je Mezinárodní energetická agentura nebo vyjádření EK, lidé zjistí, že se na zdražení energií podílejí z deseti procent. „Z 90 procent se na zvýšení cen podílí zdražení plynu,“ uzavřel s tím, že cílem povolenek je zahrnout do ceny energií škody, které jsou způsobeny spalováním fosilních paliv.

Tagy:
klima emise energie životní prostředí klimatická změna plyn summit zdražení emisní povolenky exministr země Green Deal Vlastimil Tlustý COP26 Martin Bursík

Hlavní zprávy

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer
Rozhovor

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama