A zase neříkáte pravdu. Exministr Bursík poučoval Tlustého o summitu i Green Dealu

Probíhající klimatický summit COP26 ve skotském Glasgow budí vášně napříč společností. Spor vyvolal i u bývalých ministrů Vlastimila Tlustého a Martina Bursíka. Exministr životního prostředí Bursík svého oponenta opravoval v chybných tezích a vyvracel, že za zdražení energií může Green Deal. „Jedná se o návrh směrnice, která není platná. Nemůže tak ovlivnit ceny,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Bývalý ministr financí Tlustý hned na úvod prohlásil, že nechápe, jak se může jednat o světové fórum, když některé státy chybí. „Neslyšel jsem, že by tam byla Čína, Indie, Latinská Amerika nebo třeba Afrika. Vypadá to, že je to jen Evropa a USA,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS. Následně položil otázku.

„Ať my, jako Evropa a USA uděláme cokoliv, jak se to projeví? Můžeme dělat takřka nemožné, ale pokud se nepřipojí zbytek světa, je to více symbolické než faktické,“ pokračoval s tím, že pokud nebudou přijata celosvětová opatření, budeme si zavádět „zbídačení vlastního obyvatelstva“.

Bursík ve své reakci jeho tvrzení o neúčasti některých zemí vyvrátil. „Není pravda, že tam nejsou všechny státy, jsou tam, jde o 187 států. Sám jsem byl na čtyřech mezinárodních konferencích a probíhají tak, že tam jsou vyjednavači států: špičkoví odborníci, ministři životního prostředí a pak premiéři nebo prezidenti,“ vysvětlil.

Absolutně vadná teze

To, že se k summitu COP26 nepřipojil například prezident Číny, má podle něj určitou symboliku. „Tušíme, proč to tak je. Doma odehrává příběh, že je hlavním tahounem, jak Čína přebírá dominantní roli v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu. Není to pravda a na summitu by se mu to nepodařilo obhájit,“ podotkl.

Dodal, že teze, kterou přednesl Tlustý o nepřipojení se zbytku světa, je vadná. „Trochu vychází z toho, že lidé neví, jak to na mezinárodních konferencích běží,“ podotkl. Stejně tak vyvracel tvrzení, že summit vede pouze Evropa a USA.

„Například ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů je Čína absolutní lídr, a to i technologicky. Kolem roku 2029 jí budou klesat emise, v Indii bude situace podobná. Trend je jasný, pozitivní. Nyní je to závod s časem,“ dodal.

Tlustý poté prohlásil, že Bursík sice říká krásná slova, ale nemluví o důsledcích. „Že tam mají všichni zástupce, je nepodstatné. Je důležité, co dělají. A má Čína, Indie a zbytek světa také zelené šílenství neboli Green Deal a příslušné daně? Emisní povolenky jsou příjemné slovo, co má nahradit pojem daně, drastické daně,“ rýpl si exministr.

Následně se ptal, zda chceme v Česku platit trojnásobek ceny za energie, nebo zda existuje mírumilovnější cesta, kdy si připlatíme zhruba o 30 procent více. „Je to zelené šílenství, je zde snaha skokově snížit životní úroveň ve jménu toho, co říká Bursík. Mají to zaplatit zejména lidé v Česku,“ pokračoval.

Politika versus odborný pohled

Exministr životního prostřední následně podotkl, že se diskuse s jeho oponentem vede velmi obtížně. „Pan Tlustý ji vede politicky, já jsem v expertní pozici. Reagoval jsem na vyjádření, že na summitu není Čína a pak že je jedno, kdo tam sedí, nebo ne. Pak je obtížné diskutovat,“ podotkl.

Následně se rozhodl vyvrátit další mylnou domněnku. „A to že vysoké ceny energií jsou neseny zeleným šílenstvím – Green Dealem. Jedná se o komplexní architekturu, návrh změny směrnic a nařízení Evropské komise (EK). Je navržen a není ještě platný, nemůže tak ovlivnit ceny,“ sdělil.

K emisním povolenkám dodal, že z relevantních zdrojů, jako je Mezinárodní energetická agentura nebo vyjádření EK, lidé zjistí, že se na zdražení energií podílejí z deseti procent. „Z 90 procent se na zvýšení cen podílí zdražení plynu,“ uzavřel s tím, že cílem povolenek je zahrnout do ceny energií škody, které jsou způsobeny spalováním fosilních paliv.

Tagy:
Indie Evropa klima emise energie životní prostředí klimatická změna CNN Prima NEWS plyn Glasgow summit USA Čína zdražení emisní povolenky exministr země Green Deal Vlastimil Tlustý COP26 Martin Bursík Zelená dohoda pro Evropu