Tankeru opuštěnému u pobřeží Jemenu s nákladem 1,1 milionu barelů ropy hrozí každou chvíli rozlomení, což podle mezinárodních expertů představuje riziko bezprecedentního znečištění v Rudém moři. Ve strojovně lodi byla zjištěna trhlina, a to by mohlo vést ke katastrofě, danou věcí se tak bude zabývat Rada bezpečnosti OSN na zvláštním zasedání 15. července. Oznámil to mluvčí OSN Stéphane Dujarric, kterého citovala agentura AFP.
45 let starý tanker FSO Safer kotví u jemenského přístavu Hudajdá, který kontrolují povstalci z řad Húsíů. To znemožňuje expertům OSN inspekci plavidla, které nebylo prakticky udržováno od vypuknutí války před pěti lety mezi Húsíi podporovanými Íránem a jemenskou vládou s podporou koalice v čele se Saúdskou Arábií.
Pokud experti získají přístup na tanker, provedli by menší opravy a stanovili další etapy prací. „Doufáme, že rychle budou přijata logistická opatření, aby tato práce mohla začít,“ řekl Dujarric.
Jemenská vláda varovala, že by tanker Safer mohl způsobit „největší ekologickou katastrofu na regionální a světové úrovni“.
Hodnota nákladu tankeru se odhaduje na 40 milionů dolarů (944 milionů korun), tedy na polovinu toho, kolik činila před poklesem cen ropy. Podle expertů je ještě nižší, protože surovina má špatnou kvalitu.
Pompeo: Pokud se rozlomí, zdevastuje ekosystém Rudého moře
Jemenský premiér Maín Abdal Málik Saíd vyzval ve čtvrtek mezinárodní společenství k potrestání Húsíů za to, že zabránili OSN v inspekci plavidla. Peníze za ropu by podle něj měly být vynaloženy na zdravotnictví a humanitární projekty.
V květnu byl na tankeru zjištěn únik plynu v chladicím potrubí. To explodovalo a voda se dostala do strojovny, což „vytvořilo skutečně nebezpečnou situaci“, řekl Ian Ralby, nejvyšší představitel námořní rady IR Consilium, která situaci zblízka monitoruje.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo nedávno varoval, že pokud se tanker rozlomí, „zdevastuje ekosystém Rudého moře“ a naruší hlavní lodní trasy. „Húsíové musejí povolit přístup (na tanker) dříve, než ta časovaná nálož vybuchne,“ prohlásil Pompeo.
Humanitární koordinátorka OSN pro Jemen Lise Grandeová řekla agentuře AFP, že rozlomení tankeru by způsobilo dvě katastrofy: ekologickou dosud nevídaného rozsahu, a humanitární, protože ropa by učinila přístav Hudajdá nepoužitelným. O zdroj obživy by tak přišlo i odhadem 68 000 rybářů v dané oblasti.