Buldočci a mopsové se v posledních pár letech řadí k tzv. módním plemenům. Chce je každý a hned a tak se často stává, že místo na ověřenou chovatelskou stanici s dobrými výsledky všemožných testů se obrátí na prvního prodejce „psího štěstí“ na internetu. Anonymní inzeráty s nabídkou nepapírových psů stojí často na začátcích smutných příběhů, plných výdajů za veterinární péči a obav z toho, zda to vytoužený pes vůbec přežije.
Zodpovědná volba při výběru štěněte vám může nejen velmi ulehčit soužití s vaším novým členem rodiny, ale hlavně ušetřit mnohdy celé rodinné úspory. Co to znamená? Nechoďte na inzertní weby, které se nabídkami štěňat bez PP (průkaz původu) jen hemží. Ano, najdete tam levnější „zboží“ než v chovatelských stanicích, ale pokud je koupíte, s velkou pravděpodobností tím podpoříte množitele, který si ze své fenky udělal továrnu na snadný výdělek. Krom toho si můžete domů odvézt něco, co až vyroste, bude buldočka vzhledem i povahou připomínat jen velmi vzdáleně. Nehledě na možné zdravotní komplikace, které se kvůli nevybíravému množení časem projeví.
Jak nenaletět?
„Všechno vypadá úžasně a ještě navíc má inzerující zrovna cestu vaším směrem, tak se potkáte u supermarketu nebo na benzince, no neberte to,“ popisuje Hana Ďuráková z OS Buldočí naděje praktiky množitelů. „Předávání psů na parkovištích, dovezení na půl cesty nebo poslání po kamarádovi, který jede na služebku, bohužel pořád frčí a vyplácí se. Pokud nechcete udělat chybu už v prvním kroku, trvejte vždy na osobní návštěvě tam, kde štěňata žijí. Chtějte vidět matku, prostředí, kde štěňata vyrůstají, jejich očkovací průkazy i zdravotní dokumenty rodičů.“
Pokud jednáte s dobrým chovatelem, nebude mít problém všechny vaše dotazy zodpovědět a ukázat vám prostředí, ve kterém psi žijí. Bohužel stává se, že množitelé využívají svých známých k prodeji namnožených štěňat, proto si dejte dobrý pozor na to, zda je zcela evidentní, že v domě či bytě vyrůstá armáda slintajících a neustále vylučujících tvorečků. Pokud dojdete k závěru, že ne, odejděte. I když se vám budou psí mimina zdát seberoztomilejší, jejich koupí podpoříte utrpení jejich mámy a tím i množitelův byznys.
Místo sklepu obývák
Pokud si pod slovem množírna představujete rezavé klece plné výkalů a ustrašených psů, pak vězte, že takhle vypadá menší část celého problému. Tou větší je domácí množení. „Majitelé prostě mají krásnou fenečku (nebo dvě, tři) a najdou jí fešáka ženicha a z velké lásky se narodí hromada štěňátek. Majitelé ale pravděpodobně vůbec netuší, kdo byli rodiče jejich fenky, zda nemá genetickou vadu, která se zatím ještě neprojevila, nebo kterou může přenést dál na své potomky. Stejně tak nemohou tušit, že fešný ženich není třeba fenčin bratr,“ vysvětluje Ďuráková úskalí domácího množení.
Vy si pak odvážíte štěně, o kterém také nevíte vůbec nic, a kolo štěstěny se začíná točit. „Příště, až budete číst, že někdo měl milovanou fenečku, a chtěl jí dopřát zázrak života, budete vědět, že milovaná byla spíš plná šrajtofle. Nikdo, kdo svého psa skutečně miluje, nebude riskovat, že jej ohrozí nevhodným výběrem krycího psa, ani porodem samotným,“ doplňuje Hana Ďuráková s tím, že právě porod je u buldočků často velmi komplikovaný. Kvůli velkým hlavičkám štěňat je mnohdy potřeba pomoc veterináře, jinak se totiž z radostné události může stát tragédie.
Důvěřuj, ale prověřuj
Ani všechny chovatelské stanice však nejsou bez poskvrnky. Je proto třeba dát si na čas a pečlivě vybrat, odkud si budete chtít psa pořídit. Velká část veřejnosti stále považuje PP jako něco, co je dobré leda k účasti na výstavách. Dál od pravdy ale být nemohou, ony „papíry“ jsou tady totiž právě pro případné majitele, kteří díky nim mohou zjistit nejen zdravotní stav a povahové rysy psa, ale také jeho vrozené dispozice. „S ‚papírovým‘ buldočkem se vám jen velmi nepravděpodobně stane, že vám vyroste nohatá příšerka s agresivními sklony. Buldočci od anonymních množitelů vypadají jako opravdoví buldočci jen velmi zřídka a o povahových rysech ani nemluvě,“ vysvětluje Ďuráková, která díky OSBN s následky množení bohaté zkušenosti.
Zdá se to složité a zdlouhavé? Ano, to je. Ale jde o nového člena rodiny, ne o novou solničku či konvici na čaj. Často se stává, že lidé investují více času do výběru nového spotřebiče, než do výběru nového přítele na čtyřech nohách. A tak zatímco kvůli nové lednici stráví hodiny v obchodech a na internetu porovnáváním cen a výkonu, u psa stačí kliknout na inzertní web a po pár minutách volat na číslo uvedené pod inzerátem „prodám krásná štěňátka bez PP“.
Nechcete si „módní plemeno“ kupovat? Pak je samozřejmě možné porozhlédnout se po azylech a útulcích, kde tyto nešťastníci z inzerátů končí kvůli onemocněním, vývojovým vadám nebo proto, že už se pro produkci dalších štěňat zkrátka nehodí. V tomto případě je ale třeba počítat s tím, že si s sebou ponesou svůj osud namnožených psů, včetně oněch nemocí nebo strachů z minulosti. I přesto vás však dokážou milovat celým srdcem.
Co mohou způsobit množitelé svou touhou po penězích? Přečtěte si Tofiho příběh.