reklama

OS Buldočí naděje: „Dovolte být buldokovi buldokem a nechtějte z něj mít závodního chrta.“

Buldočci se už několik let řadí mezí tzv. módní plemena. To však neznamená jen to, že je po nich velká poptávka, ale že se ji nejen chovné stanice snaží vytrvale uspokojovat. Problémů víc než dost? Ne pro buldočky. Jejich majitelé totiž občas zapomínají, že tahle plemena nejsou stvořena k přespolním běhům nebo celodenním procházkám v parném létě.

reklama

Buldočí naděje pomáhá anglickým buldokům, francouzským buldočkům a mopsům, tedy takzvaným krátkolebým, brachycefalickým plemenům. Lidově zkrátka placatým, sraženým, chrochtavým,“ vysvětluje Hana Ďuráková, jedna ze zakladatelek spolku. Pod rukama jí za sedm let prošly stovky psů z nevhodných chovatelských podmínek, takže viděla už celou škálu onemocnění a vrozených vad především u buldočků, kterých se do spolku dostane většina.

„Každý pes v naší péči před adopcí absolvuje podrobné veterinární vyšetření, při kterém se mu podíváme nejen na zoubek. Naši lékaři poslouchají srdce, dělají krevní testy a v narkóze i rentgeny páteře, případně končetin, pokud máme podezření na nějaký problém,“ popisuje Ďuráková. Zároveň kontrolují prodloužená měkká patra, a vše, co by mohlo odhalit stávající či budoucí zdravotní problémy.

U konce s dechem?

Dýchání u buldočků je velmi diskutované téma. V tom, co je a není za hranou, se mnohdy rozchází i samotní veterináři. „Placatá plemena zkrátka nemají čumák. V létě chrochtají, přehřejí se snadněji než jiní psi. Úzké nosní dírky, příliš plochá tvář, přerostlé měkké patro. To jsou buldočí specifika. Zdaleka ne všichni z nich ale při správném chovu problémy s dýcháním mají,“ říká Hana Ďuráková.

Stejně jako jezevčíci, i buldočci mají větší dispozice pro srůstání obratlů nebo luxace pately (vykloubení čéšky). A stejně jako u problémů s dýcháním, i tady hraje velkou roli původ zvířete. Koupili jste si štěně „pod cenou“ a předání bylo na benzince nebo u obecního úřadu? Pak je možné, že se ještě budete divit. „Kdo na koupi svého životního přítele šetří, má nakonec v peněžence díru za tři. Všechny zmíněné problémy totiž opravdu v naprosté většině řeší zodpovědný přístup chovatele i majitele,“ říká Ďuráková.

Jaké jsou její zkušenosti? „Když se vrátíme k našim spolkovým statistikám, měkké patro nebo problémy spojené s dýcháním jsme museli ze stovek psů řešit operativně jen v několika málo případech, které bychom napočítali na jedné ruce. Problémy s páteří a pohybovým aparátem jsou častější a bývají geneticky podmíněné. Naši placatí klienti ale pochází v drtivé většině z množírenských nekontrolovaných chovů, kde si tyhle libůstky předávají z generace na generaci. Stejně tak nejrůznější alergie.“

Kočka není pes a buldok není chrt

Pokud si člověk chce pořídit buldočka, je potřeba nejen pečlivě vybírat chovatelskou stanici, ale také se informovat o jeho fyzických možnostech i povaze. „Stále častěji se setkáváme se špatným výběrem vhodného plemene. Placaté čumáky si totiž pořizuje stále víc lidí pro jejich roztomilost, bezprostřednost a skvělou povahu. Nezohledňují při tom ale to nejdůležitější – jestli se takový pes svou fyzickou konstitucí hodí k jejich životnímu stylu,“ vysvětluje Hana Ďuráková.

A tak buldočci musí se svým krátkým čumákem běhat maratony, skákat přes překážky nebo vydržet celodenní poklus vedle páníčka v rozpálené městské džungli. „A oni se snaží vyhovět, s pověstnou zarputilostí buldoka doprovází svého pána až do chvíle, kdy je jejich vlastní tělo zradí. Odměnou je jim hodnocení, že se s tím psem nedá nic dělat, že je k ničemu a nemocný. Veterináři se pak ve snaze vyhovět zhrozenému a zhrzenému majiteli snaží psa opravit tam, kde by opravu vůbec nepotřeboval, kdyby ho jeho vlastní rodina neuhnala,“ líčí Ďuráková a na radu jak snížit riziko onemocnění u buldočků na minimum odpovídá: „Vyberte si zodpovědný chov s testovanými rodiči a dopřejte svému buldokovi, aby byl buldokem. Ne border kolií, ne huskym, ne chrtem. Buldokem.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali
USA

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali

Ceny Emmy ovládl seriál Koruna z prostředí britské královské rodiny, který celkem proměnil jedenáct nominací. Moderátor cen Emmy Cedric the Entertainer, který celým večerem provázel, si pak neodpustil několik narážek na rozhovor prince Harryho a jeho manželky Meghan u Oprah Winfreyové. I ten totiž byl v jedné z kategorií též nominován, svou šanci však neproměnil.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

reklama

Domácí zpravodajství

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka

Bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS předpověděl, že současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bude ve funkci i po říjnových volbách. Odůvodnil to dřívějšími vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu je momentálně v nemocnici, podle Topolánka je jasné, že Zeman není zdravotně v pořádku, přesto podle něj stále dokáže škodit.

reklama