reklama

OS Buldočí naděje: „Dovolte být buldokovi buldokem a nechtějte z něj mít závodního chrta.“

"Jaký pán, takový pes," říká jedno přísloví. Mělo by to ale platit i naopak.
Zdroj: OSBN

Buldočci se už několik let řadí mezí tzv. módní plemena. To však neznamená jen to, že je po nich velká poptávka, ale že se ji nejen chovné stanice snaží vytrvale uspokojovat. Problémů víc než dost? Ne pro buldočky. Jejich majitelé totiž občas zapomínají, že tahle plemena nejsou stvořena k přespolním běhům nebo celodenním procházkám v parném létě.

reklama

Buldočí naděje pomáhá anglickým buldokům, francouzským buldočkům a mopsům, tedy takzvaným krátkolebým, brachycefalickým plemenům. Lidově zkrátka placatým, sraženým, chrochtavým,“ vysvětluje Hana Ďuráková, jedna ze zakladatelek spolku. Pod rukama jí za sedm let prošly stovky psů z nevhodných chovatelských podmínek, takže viděla už celou škálu onemocnění a vrozených vad především u buldočků, kterých se do spolku dostane většina.

„Každý pes v naší péči před adopcí absolvuje podrobné veterinární vyšetření, při kterém se mu podíváme nejen na zoubek. Naši lékaři poslouchají srdce, dělají krevní testy a v narkóze i rentgeny páteře, případně končetin, pokud máme podezření na nějaký problém,“ popisuje Ďuráková. Zároveň kontrolují prodloužená měkká patra, a vše, co by mohlo odhalit stávající či budoucí zdravotní problémy.

Buldočci mají nejen vlastní osobitou povahu, ale i vrozené dispozice a majitel by s tím měl počítat.
Buldočci mají nejen vlastní osobitou povahu, ale i vrozené dispozice a majitel by s tím měl počítat.
Zdroj: OSBN

U konce s dechem?

Dýchání u buldočků je velmi diskutované téma. V tom, co je a není za hranou, se mnohdy rozchází i samotní veterináři. „Placatá plemena zkrátka nemají čumák. V létě chrochtají, přehřejí se snadněji než jiní psi. Úzké nosní dírky, příliš plochá tvář, přerostlé měkké patro. To jsou buldočí specifika. Zdaleka ne všichni z nich ale při správném chovu problémy s dýcháním mají,“ říká Hana Ďuráková.

K tématu

Stejně jako jezevčíci, i buldočci mají větší dispozice pro srůstání obratlů nebo luxace pately (vykloubení čéšky). A stejně jako u problémů s dýcháním, i tady hraje velkou roli původ zvířete. Koupili jste si štěně „pod cenou“ a předání bylo na benzince nebo u obecního úřadu? Pak je možné, že se ještě budete divit. „Kdo na koupi svého životního přítele šetří, má nakonec v peněžence díru za tři. Všechny zmíněné problémy totiž opravdu v naprosté většině řeší zodpovědný přístup chovatele i majitele,“ říká Ďuráková.

Jaké jsou její zkušenosti? „Když se vrátíme k našim spolkovým statistikám, měkké patro nebo problémy spojené s dýcháním jsme museli ze stovek psů řešit operativně jen v několika málo případech, které bychom napočítali na jedné ruce. Problémy s páteří a pohybovým aparátem jsou častější a bývají geneticky podmíněné. Naši placatí klienti ale pochází v drtivé většině z množírenských nekontrolovaných chovů, kde si tyhle libůstky předávají z generace na generaci. Stejně tak nejrůznější alergie.“

V Buldočí naději se každý den setkávají s tím, co by měli vidět lidé pokukující po inzerátech na levné francouzské buldočky - s následky nevhodného chovu.
V Buldočí naději se každý den setkávají s tím, co by měli vidět lidé pokukující po inzerátech na levné francouzské buldočky - s následky nevhodného chovu.
Zdroj: OSBN

Kočka není pes a buldok není chrt

Pokud si člověk chce pořídit buldočka, je potřeba nejen pečlivě vybírat chovatelskou stanici, ale také se informovat o jeho fyzických možnostech i povaze. „Stále častěji se setkáváme se špatným výběrem vhodného plemene. Placaté čumáky si totiž pořizuje stále víc lidí pro jejich roztomilost, bezprostřednost a skvělou povahu. Nezohledňují při tom ale to nejdůležitější – jestli se takový pes svou fyzickou konstitucí hodí k jejich životnímu stylu,“ vysvětluje Hana Ďuráková.

A tak buldočci musí se svým krátkým čumákem běhat maratony, skákat přes překážky nebo vydržet celodenní poklus vedle páníčka v rozpálené městské džungli. „A oni se snaží vyhovět, s pověstnou zarputilostí buldoka doprovází svého pána až do chvíle, kdy je jejich vlastní tělo zradí. Odměnou je jim hodnocení, že se s tím psem nedá nic dělat, že je k ničemu a nemocný. Veterináři se pak ve snaze vyhovět zhrozenému a zhrzenému majiteli snaží psa opravit tam, kde by opravu vůbec nepotřeboval, kdyby ho jeho vlastní rodina neuhnala,“ líčí Ďuráková a na radu jak snížit riziko onemocnění u buldočků na minimum odpovídá: „Vyberte si zodpovědný chov s testovanými rodiči a dopřejte svému buldokovi, aby byl buldokem. Ne border kolií, ne huskym, ne chrtem. Buldokem.“

Buldočci běhat umí, ale nejde o žádné vytrvalostní běžce.
Buldočci běhat umí, ale nejde o žádné vytrvalostní běžce.
Zdroj: OSBN
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Končí sčítání lidu. Chybí statisíce formulářů, nesečteným hrozí pokuta
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
Klidně budu zpívat v roušce, hlavně ať už hrajeme, přeje si Malátný z Chinaski
Další články
reklama
reklama