Ošetřovné bude stát vyplácet po celou dobu uzavření škol nebo karantény dítěte. Má činit 70 procent denního vyměřovacího základu. Poslanci to schválili během středečního jednání Poslanecké sněmovny.
Před samotným hlasováním jednotliví poslanci přišli s různými návrhy, jak ošetřovné upravit. Vládní návrh ponechával 60procentní ošetřovné, ale opoziční strany jako STAN, KDU-ČSL, SPD a Piráti požadovaly jeho zvýšení.
Žáci se do škol na začátku listopadu nevrátí, připustil Prymula. Záleží na vývoji situace
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes připustil, že se první stupeň nevrátí 2. listopadu do škol, jak sliboval. Má podle něj prioritu, ale záležet bude na dalším vývoji epidemie COVID-19. Po jednání vlády uvedl, že by se mohli do škol vrátit nejdříve třeba jen žáci prvních a druhých tříd.
Ošetřovné se dosud vyplácelo po dobu devíti dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky je mohou pobírat až 16 dnů. Poslanecké návrhy míří i ke zvýšení věku dětí. SPD chce navíc ošetřovné pro všechny takzvané dohodáře a také pro příbuzné dítěte, kteří s ním obvykle nežijí ve společné domácnosti.
Dávka se podle vládního návrhu nebude vyplácet po dobu prázdnin a ředitelského volna. Věkové omezení se nebude vztahovat na rodiče postižených dětí Ošetřovné mají dostávat i lidé, kteří se musí postarat kvůli uzavření stacionářů či karanténě o seniory a postižené blízké.
Na rozdíl od jara rodiče nebudou muset k žádosti přikládat potvrzení školy o jejím uzavření, které také dokládá, že dítě tuto školu navštěvuje. Místo potvrzení bude podle předlohy stačit čestné prohlášení, správa sociálního zabezpečení bude mít právo kontroly.
Nová úprava ošetřovného by měla platit do konce nynějšího školního roku. Dopady na státní rozpočet za celé období odhadlo ministerstvo práce a sociálních věcí na 213 milionů až 258 milionů korun.