reklama

Gott jako ošklivá opice. Na kritiku po prvním vystoupení v televizi do smrti nezapomněl

Na televizních obrazovkách se zpěvák Karel Gott poprvé objevil ve svých jednadvaceti letech. Vystoupení pro něj skončilo takovým trapasem a ostudou, že se domníval, že už si v televizi nikdy neškrtne. S hrůzostrašným zážitkem, který ho děsil až do konce života, se svěřil ve své knize Má cesta za štěstím.

reklama

Dirigent Karel Vlach chystal v pražské Lucerně se svým orchestrem koncert k 15. výročí osvobození Československa sovětskou armádou, který měl být vysílán živě v televizi. Onemocněl mu však hlavní zpěvák Rudolf Cortés, a tak narychlo povolal začínajícího Karla Gotta.

„Nestačil jsem se divit, když mi ‚táta‘ Vlach zatelefonoval domů. Byla to pro mě, zelenáče, nová, lákavá příležitost, kterou jsem nechtěl odmítnout. Co kdyby už potom další nabídka od pana Vlacha nepřišla, pomyslel jsem si a bez váhání přikývl,“ prozradil zpěvák.

Obratem dostal noty ke dvěma skladbám, které měl zpívat. Obě ale byly psány pro Cortése a na jeho vysoký hlas byly velmi nízko. „On měl basbaryton a já tenor... Na zkoušce byl také Richard Adam, v té době oblíbený a zkušený zpěvák. Na to nikdy nezapomenu, jak tam seděl nohu přes nohu a důrazně upozorňoval: ‚Pane Vlachu, promiňte, ale to přece nejde, dávat začínajícímu zpěvákovi takhle těžkou věc.‘ Jako by mě tou poznámkou zalekl,“ přiblížil Gott.

Lepší komik než zpěvák

Jak se jeho první televizní vystoupení blížilo, cítil se čím dál tím sklíčeněji. Když přišel na pódium a kapela začala hrát, byl zpocený, aniž by ještě vydal hlásku. „Zpívám a ze všech sil se snažím napasovat do proklatě nízké Cortésovy polohy. Dívám se do publika a hledám v té polotmě pevný bod, alespoň jeden přívětivý nebo chápající, ale kde nic, tu nic. Vůbec se necítím ve své kůži a hlasivky jako by mi svíral těsný límec,“ popsal zpěvák.

Snažil se povolit si kravatu, když zjistil, že místo druhé sloky, zpívá opět tu první, kterou už pěl před malou chvílí. „Ať už to skončí, proboha, ať už orchestr přestane hrát, běželo mi hlavou. Očima žádám dirigenta Vlacha o záchranný kruh. Z jeho pohledu čtu: ‚Se mnou si už, chlapče, nezazpíváš.‘ Hudba konečně utichne. Rychle se ukloním a snažím se co nejrychleji zmizet z pódia, jenže aby byl malér dokonán a zpečetěn, ještě se zamotávám do šňůry od mikrofonu. Pár lidí se u toho zaplácá, asi si myslí, že jsem lepší komik než zpěvák,“ zavzpomínal Karel Gott.

V zákulisí si řekl, že by měl šéfovi orchestru Karlu Vlachovi poděkovat za důvěru a příležitost, kterou mu dal. Nakonec ale dostal strach a utekl.

„Zklamal jsem ho na celé čáře, tak raději vyběhnu po schodech Lucerny a vytratím se do noční Prahy. Potřeboval jsem nebýt. Pocit trapasu mě úplně rozklepal. Tak tohle byla moje televizní premiéra a nejspíš derniéra zároveň, říkám si. Své vystoupení jsem vnímal jako absolutní propadák. Navíc v přímém přenosu! Takhle jsem si tedy svoje první chvilky televizní slávy nepředstavoval ani ve zlém snu,“ uvedl zpěvák.

Diváci psali do televize, že už ho nechtějí nikdy vidět

Do televize po jeho vystoupení přišlo několik rozhořčených dopisů, ve kterých diváci oznamovali, že už ho na obrazovkách nechtějí už nikdy vidět. „Až mnohem později jsem se dozvěděl o anonymech, které mi tehdy raději ani nedali přečíst. Kdybych se o sobě už tenkrát dočetl, že jsem ošklivá opice s nohama do O, a ještě k tomu ksicht, kvůli kterému chtěli rozflákat obrazovku, patrně bych s veřejným vystupováním nadobro skončil,“ svěřil se Karel Gott a ve výčtu rozzlobených diváckých reakcí pokračoval.

„Naštěstí se ke mně donesly jenom dopisy mírnější: ‚Uslyším-li vás ještě jednou mečet v televizi, přijedu to tam zapálit, ať si to pak s vámi vedení vyřídí. Jestli ještě jednou uvidíme v televizi toho Gotta, tak si budeme stěžovat vejš. Proč televize vysílá takovéhle zpěváky?‘ Byl jsem tehdy tou kritikou diváků do hloubi duše zdrcený. Nejraději bych se byl býval zahrabal do země. Moje radost ze zpěvu byla tatam. Naprosto jsem si přestal věřit. A trvalo dlouho, než se moje sebevědomí opět zvedlo natolik, abych se vrátil alespoň k estrádní činnosti. Člověk takový propadák pak nosí v hlavě celý život,“ napsal Karel Gott.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert
360°

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Kde se vzal ostrý náboj? Asi jde o selhání jednotlivce, říká spoluproducent filmu Jákl
Nehody

Kde se vzal ostrý náboj? Asi jde o selhání jednotlivce, říká spoluproducent filmu Jákl

Celý svět šokovala tragédie, která se odehrála během natáčení amerického westernu Rust v Novém Mexiku. Americký herec Alec Baldwin nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou a postřelil režiséra filmu Joela Souzu. V rekvizitní zbrani se totiž nacházel jeden ostrý náboj. Ze situace je zdrcený i český producent Petr Jákl, který na tvorbě filmu spolupracuje.

Zeman by nekomunikoval přes žalmy, tvrdí Forejt. Zkritizoval Mynáře, Kruliše i Ovčáčka

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt nešetřil kritikou na adresu současné Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Nejvíc podle něj selhává komunikace, kancléř Vratislav Mynář navíc podle něj překročil pomyslnou hranici a koná aktivisticky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dodal, že si sám není jistý, jestli již druhým týdnem hospitalizovaný prezident Miloš Zeman o těchto krocích vůbec ví.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

Dušek: Odpovědnost musí být na lidech. Ať se proboha zamyslí a nechají se očkovat

Jedinou cestou z epidemie je očkování, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj by lidé měli vzít zodpovědnost na sebe, ale spousta z nich stále není očkována. Dušek také varoval, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty hospitalizovaných.

Zastřelený pes na Náchodsku? Obyvatelé se bouří, policie případ odložila

Adršpachem na Náchodsku rezonuje případ údajné střelby v obci z konce léta. Zůstal po ní na ulici mrtvý pes jedné z obyvatelek. Háček je v tom, že ho pohřbila bez pitvy, kterou po ní požadovala policie. Ta teď případ odkládá s tím, že střelbu nelze potvrdit, takže není co vyšetřovat. Proti tomu se bouří jak řada obyvatel obce, tak majitelé psa, kteří mají i fotografii, kudy měl projektil proniknout do těla.

reklama