Osm horolezců o víkendu zahynulo při zdolávání sopky na ruské Kamčatce, další čtyři lidé, kteří byli členy stejné skupiny, čekají na pomoc. Záchranné operace značně komplikuje silný ledový vítr. O případu informoval britský web The Guardian.
Dvanáct horolezců včetně dvou průvodců se vydalo na nejvyšší aktivní euroasijskou sopku Ključevskaja, všichni se už ale domů nevrátí. Podle webu The Guardian v sobotu osm z nich zahynulo ve výšce kolem 4 200 metrů. Stav ostatních členů skupiny není znám.
Média o situaci informoval zástupce kamčatského gubernátora Roman Vasilevskij, který komunikuje s jedním z průvodců pomocí satelitního telefonu.
Sopka je stále aktivní
Záchranné akce začaly v neděli. Kvůli silnému větru, který na místě fouká, ale na místo nemohl dorazit vrtulník. „Měl přistát ve výšce 3 300 metrů, ale za vichřice o rychlosti 30 metrů za sekundu se jim to nepodařilo. Pokusili jsme se o to dvakrát s několikahodinovým odstupem,“ uvedl jeden ze záchranářů. Zástupkyně místních úřadů Tatjana Juchmanovová pak řekla, že pokud počasí dovolí, pokusí se o to během pondělí.
4 750 metrů vysoká sopka Ključevskaja se nachází na ruském poloostrově Kamčatka. Je součástí světového dědictví UNESCO, do kterého byla zařazena pro její výjimečné přírodní krásy. Teploty na hoře mohou v noci dosáhnout až minus 14 °C.
Záchranáři varují, že hora tvořená hromadami vulkanických hornin smíchaných se sněhem a ledem je zvlášť nebezpečná – kvůli její nadmořské výšce a riziku sopečné erupce. Ze 160 stopek na Kamčatce je vůbec nejvyšší.