Osmiletá dívka přivolala záchranáře ke své matce, která zkolabovala při návštěvě hřbitova na Brněnsku. S operátorkou mluvila až do doby, než přijela sanitka. O případu z období Dušiček v pátek informovala mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Ženě s cukrovkou klesla hladina cukru, po podání glukózy se její stav rychle zlepšil.
Dívka šla s matkou zapálit svíčku na rodinný hrob. „Žena však zkolabovala a upadla na zem. Celou situaci ztěžoval fakt, že už nastala tma a hřbitov byl téměř opuštěný,“ uvedla Bothová.
Holčička ale ani na chvíli nezaváhala a okamžitě přivolala pomoc. Záchranáři vyslali na místo posádku a spojili se i s otcem dívky, který na hřbitov vyrazil také. „Kačenka byla neuvěřitelně statečná, hlídala a kontrolovala maminku, jestli dýchá a jestli se její stav nehorší. To všechno udělala skvěle, poslouchala moje pokyny, zaslouží si skutečně velkou pochvalu. Mluvily jsme spolu až do příjezdu naší sanitky,“ popsala operátorka Monika Klusáková.
Statečná Kačenka zachránila maminku Stalo se to o Dušičkách na Brněnsku. Osmiletá dívenka šla se svou maminkou na...
Posted by ZZS JMK on Thursday, November 5, 2020
Osmiletá Kačenka se následně s operátorkou osobně setkala. „Šikovné školačce jsme předali našeho Defíka (plyšový pejsek, pozn. red.), tleskáme jí za statečnost a dívence i celé rodině přejeme hlavně hodně zdraví,“ napsala Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje na svém Facebooku.
Děti mohou pomoct, když jsou dobře připravené
Podle lékařky Vladimíry Foralové ženě klesla hladina cukru v krvi. „Podali jsme jí glukózu, jednalo se totiž o diabetičku. Stav mladé ženy se rychle zlepšil. Mohli jsme ji tedy předat do péče rodiny. Holčička se zachovala velmi pohotově a na svůj věk obdivuhodně,“ prohlásila Floralová.
Podle psycholožky Renaty Zapletalové mohou malé děti náročné situace zvládnout velmi dobře, pokud jsou na ně alespoň teoreticky připravené a vědí, jak postupovat. „Proto je důležité, aby se rodiče při výchově citlivě věnovali i rizikovým situacím a tomu, jak je děti mohou řešit. Obecně by měly děti od první třídy vědět, jaká jsou čísla na záchranku a hasiče a měly by je umět vytočit,“ řekla Zapletalová, která působí jako školní psycholožka.
Například v létě při dopravní nehodě u Deblína na Brněnsku zachránil osmiletý chlapec život spolužákovi a jeho matce, se kterými jel v autě. Po havárii, po které zůstali ve voze zaklínění ostatní dva členové posádky, vylezl ven a bosý v dešti zastavil na silnici auto, aby zajistil pomoc.