Konzumace menšího množství masa může kromě ochrany životního prostředí a biodiverzity pomoci omezit riziko pandemie. Podle agentury DPA to uvádí Program OSN pro životní prostředí v rámci zveřejnění nové zprávy jím podporovaného think tanku Chatham House.
„V době, kdy velká část světa pokračuje v boji proti pandemii nemoci COVID-19, nikdy nebylo zřejmější, že jsou blahobyty lidí a zvířat, divokých i zemědělských, vzájemně propletené,“ řekl Philip Lymbery z organizace Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství), která rovněž zprávu think tanku podpořila.
„Budoucnost farmaření musí být šetrnější k přírodě a regenerativnější. Naše strava musí být více založena na rostlinách, zdraví a udržitelnosti,“ dodal Lymbery podle Daily Mail.
V Česku se loni rekordně jedlo a plýtvalo. Na obyvatele připadlo 796 kilogramů potravin
Spotřeba potravin včetně ztrát a odpadů byla loni v Česku rekordní, činila 796,5 kilogramu na obyvatele. Proti roku 1993 se zvýšila o 65,5 kilogramu. Meziročně vzrostla o 6,9 kilogramu, více se jedlo například maso.
Pokud budou ekosystémy nadále ničeny, zásoba potravin pro obyvatelstvo bude ohrožena, varovali experti. Aby se neurychlila ztráta biodiverzity, je podle nich zapotřebí přechod ke stravě více založené na rostlinných potravinách.
„Reformování způsobu, jakým produkujeme a konzumujeme potraviny, je naléhavou prioritou – musíme změnit globální stravovací vzorce, chránit a vyčlenit půdu pro přírodu a farmaření způsobem, který je šetrnější k přírodě a bude podporovat biologickou rozmanitost,“ vysvětlila ředitelka Programu OSN pro životní prostředí Susan Gardnerová.
Kromě toho je prý potřeba lépe chránit půdu a zemědělství musí být šetrnější k životnímu prostředí. Přírodní ekosystémy byly v posledních dekádách stále více přeměňovány na ornou půdu a pastviny, což vedlo ke ztrátě přirozených stanovišť divokých zvířat.
Intenzivní chov zvířat poškozuje životní prostředí
„Intenzivní chov miliard zvířat na celém světě vážně poškozuje životní prostředí, způsobuje ztrátu biodiverzity a produkuje obrovské emise skleníkových plynů, které urychlují globální oteplování,“ uvedla známá primatoložka Jane Goodallová ve svém prohlášení.
Posun směrem k rostlinné stravě může podle zveřejněné zprávy rovněž pomoci snížit riziko pandemií, které většinou mají pocházet od divokých nebo farmářských zvířat.