reklama

Melouny, lilky, koňské maso. Poslanci nařídili povinné kvóty na české potraviny

Obchody budou zřejmě muset povinně prodávat české potraviny. Příští rok půjde o 55 procent, v roce 2027 bude muset být na pultech až 73 procent tuzemských potravin. Ve středu o tom rozhodli poslanci, když schválili pozměňovací návrh Radima Fialy z SPD.

reklama

Poslancům SPD se podařilo protlačit kontroverzní kvóty až napodruhé. Během prvního hlasování pozměňovací návrh nezískal dostatečnou podporu, hlasování ale bylo zpochybněno a na na druhý pokus už kvóty prošly.

K tématu

Ruku pro ně zvedli poslanci vládních ANO a ČSSD, SPD a komunisté a také Václav Klaus ml. Proti byli Piráti, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN. Kdo jak hlasoval, si můžete prohlédnout zde.

Pozměňovacích návrh k novele zákona o potravinách obsahuje výčet potravin, kterých se bude nařízení týkat. Kromě potravin, jako jsou hrách, čočka nebo brambory, se ale v seznamu nacházejí i exotičtější položky.

Na pultech českých obchodů by tak měly být především české melouny, rybí játra nebo třeba lilky. „Objevují se tam věci, které tady nelze v takovém množství produkovat,“ zlobil se pirátský poslanec Radek Holomčík.

Zdraží potraviny, varují ekonomové

V prodejnách o rozloze větší než 400 metrů čtverečních by se tak mělo od příštího roku prodávat minimálně 55 procent potravin z české produkce. Každý další rok by poměr rostl o tři procentní body a v roce 2027 by se jednalo až o 73 procent.

Odborníci a ekonomové varují, že takové nařízení způsobí zdražení potravin a nahraje největším tuzemským hráčům.

Novela zákona o potravinách řeší také dvojí kvalitu potravin. Za prodej horších výrobků bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Pokuty ale budou v případech, že půjde o podstatně odlišné složení nebo vlastnosti výrobků. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

Návrh ještě musí schválit Senát. Podle složení horní komory a hlasování ve Sněmovně se dá předpokládat, že novelu vrátí zpět poslancům.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Po očkování proti covidu zemřelo v Česku už 39 lidí. Úřady prošetřují souvislost

Po očkování proti covidu zemřelo v Česku už 39 lidí. Úřady prošetřují souvislost

Lékový ústav zaznamenal v Česku už 39 případů úmrtí, která nastala po očkování proti COVID-19. Informace o nich odeslal k posouzení do evropské databáze nežádoucích účinků. Za poslední týden přibyly tři případy. K úternímu večeru ústav evidoval také 3 091 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti COVID-19, to je o 355 více než před týdnem. Vyplývá to z informací, které v pravidelném hlášení zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Koronavirus

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Čeští zdravotníci už podali více než 2,2 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Naprostá většina očkovaných ale zatím obdržela pouze první dávku. Jak dlouho bude Čechům trvat dosažení potřebné míry proočkovanosti? Kolik lidí prošlo nemocnicemi, kolik zemřelo nebo jaký je dosavadní počet potvrzených případů nákazy SARS-CoV-2? Podívejte se na průběh pandemie v číslech.

Hamáčkova cesta do Moskvy kvůli Sputniku? Vláda mu mandát nedala, diví se Havlíček
Pivaři už stojí u okýnek čtyři měsíce aneb Dějiny čepovaného v éře covidu
Princ Philip byl věrný britským vozům. Na pohřeb ho poveze lovecký Land Rover
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Kúdela a rasismus: společenská poptávka idiotské ideologie

Názory

Domácí zpravodajství

Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři
Náplavky a parky v pořádku, domácí oslavy ne. Policisté prozradili, kdy padnou pokuty
Další články
reklama
reklama