O ošetřovné pro živnostníky za duben je možné žádat od pondělních 11 hodin. Vláda od dubna schválila zvýšení částky z 424 na 500 korun za den. Zaměstnancům bylo ošetřovné zvýšeno také od dubna ze 60 na 80 procent základu příjmu. Podpora se plánuje nejdéle do konce června.
Ministerstvo průmyslu a obchodu, které má ošetřovné pro OSVČ na starosti, počítá s rozpočtem ve výši jedné miliardy. V případě potřeby resort avizuje, že může rozpočet navýšit.
Informace k podání žádostí zveřejnilo ministerstvo na svém webu. Datum ukončení příjmu žádostí je 7. června.
ANALÝZA: Vládní pomoc podnikatelům. Jaké jsou sliby versus realita
Když do Česka dorazil koronavirus, vláda přijala rychlá a razantní opatření proti jeho šíření. Karanténa se ale dotkla značné části tuzemské ekonomiky a podnikatelé bez pomoci jen těžko přežijí. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a vicepremiéři Karel Havlíček a Alena Schillerová (oba za ANO) přišli s velkolepými sliby ještě velkolepějších částek, které na záchranu českého byznysu vyčlení. Jenže realita je zatím diametrálně odlišná.
Součástí podání žádosti je i nadále potvrzení o uzavření školy. To někteří rodiče považují za byrokracii, protože to byla právě vláda, kdo školy nařídil zavřít. Podle některých rodičů by potvrzení dávalo smysl u školek, které zavřel provozovatel, přestože mohly fungovat. Mluvčí ministerstva průmyslu Štěpánka Filipová ale uvedla, že úřad tento formulář potřebuje kvůli kontrole.
„Ministerstvo průmyslu nemá totiž – protože se nejedná o dávku, ale o dotaci – kvůli ochraně osobních údajů přístup do registrů. Aktuálně tak není jiný způsob, jak ověřit, že dítě skutečně existuje a za běžného stavu chodí do školy,“ zdůvodnila Filipová.
Školy jsou zavřené od půlky března
Kvůli koronavirové epidemii jsou od 11. března zavřené školy. Provoz byl zastaven také ve většině mateřských škol, postupně se ale obnovuje.
Žáci prvních stupňů se budou moci do škol vrátit od 25. května. V jedné skupině by nemělo být víc než 15 žáků. Osobní účast ve školách ale nebude pro děti povinná. Na ošetřovné by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) měli mít nárok všichni rodiče, kteří se rozhodnou děti do školy neposlat.