Nejen Německo si dnes připomene miliony obětí nacistického režimu. Den památky obětí nacismu byl stanoven roku 1996, kdy volba padla právě na datum 27. ledna. V roce 2005 pak tento den Valné shromáždění OSN vyhlásilo jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Ke vzpomínce se připojí i Česko.
27. leden je výročím osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim, kde nacisté zavraždili přes milion Židů. Pietní ceremonii připravil Spolkový sněm, ve kterém s projevy vystoupí předseda této parlamentní komory Wolfgang Schäuble a šéfka Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochová. Přítomen bude i německý prezident Frank-Walter Steinmeier.
Mezinárodní den v Německu není jen připomínkou šesti milionů židovských obětí, ale také milionů civilistů, které nacisté zabili na území tehdejšího Sovětského svazu, Polska a dalších evropských zemí, nebo zhruba tří milionů sovětských válečných zajatců, kteří zahynuli v zajateckých táborech.
Pieta se nekoná jen v Německu. Vzpomínkovou událost připravil například Izrael, kde s projevem vystoupí izraelský prezident Reuven Rivlin. V Osvětimi se připomínka 76. výročí osvobození bývalého vyhlazovacího tábora kvůli pandemii uskuteční jen digitálně, tématem pro letošní rok je osud dětí zavražděných nacisty. Lucembursko dnes slavnostně podepíše prohlášení s místní židovskou komunitou o zločinech holokaustu.
Den památky obětí holocaustu si připomene i Česko
V Senátu se ve středu dopoledne uskuteční tradiční vzpomínkové setkání u příležitosti dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. S projevy vystoupí nejen předsedové parlamentních komor, ale též například bývalá vězenkyně terezínského ghetta. Odpoledne naváže česko-izraelské on-line setkání, na němž mimo jiné promluví prezident Miloš Zeman či ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Od 18:00 se ve Španělské synagoze koná slavnostní koncert, který bude přenášen internetovými servery.
Vzpomínkové setkání v Senátu pořádají Federace židovských obcí v ČR a Nadační fond obětem holocaustu. Projev budou mít předsedové horní i dolní komory Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO), bývalá vězenkyně terezínského ghetta Michaela Vidláková nebo předseda Federace židovských obcí v ČR Petr Papoušek.
Od 16:00 se bude konat česko-izraelské on-line setkání přenášené z Terezína a Jeruzaléma. Zúčastní se izraelský prezident Reuven Rivlin a tamní ministři zahraničí Gabi Aškenazi a pro sociální rovnost Itzik Šmuli. Za ČR promluví prezident Miloš Zeman, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a zvláštní zmocněnec pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání Robert Řehák.