reklama

Koronavirus a Corona: Jak pandemie ovlivní budoucnost slavného piva?

Firma Grupo Modelo, která vyrábí mexické pivo Corona, vznikla v roce 1922. Korunka, jež zdobí etiketu a víčko nápoje, se objevila až v roce 1963. Tou dobou studovali virologové na jihu Británie nový vir. Jeho specifický povrch připomíná sluneční korónu, komentoval tvar nového patogenu časopis Nature. Příběhy viru a mexického piva se znovu proťaly o půl století později. Ovlivní koronavirová pandemie budoucnost značky jednoho z nejznámějších piv na světě?

reklama

Pivo Corona Extra je mimo domovské Mexiko oblíbené hlavně ve Spojených státech, kde firma úspěšně vstoupila na trh již v 80. letech minulého století. Americké konzumenty zaujala obrazem zábavy, slunce a mexických pláží. V 90. letech poznamenal mexický ekonom Jaime Serra Puche, že „Mexiko vyváží dvě suroviny: ropu a Coronu.“

Když sládci z Grupo Modelo zjistili, že Kaliforňané přidávají do piva plátek limety, zděsili se. Nyní je limeta jedním z reklamních symbolů nápoje. Po vypuknutí pandemie je však také součástí jednoho z četných vtipů, které na účet společného jména viru a piva vznikly. Podle nich se ke koronaviru perfektně hodí lymská borelióza (v angličtině lyme disease), stejně jako limeta k pivu Corona.

Strategie mrtvého brouka

Značka se k této situaci rozhodla nevyjadřovat. Nesnaží se těžit ani z negativní publicity. Americká CNN toto rozhodnutí v únoru označila za nešťastné, mnoho serverů, včetně The Financial Post, však poznamenalo, že značka Corona nemohla zvolit lepší strategii než mlčení. Na Instagramu společnost utichla 13. března a od té doby svou aktivitu neobnovila.

Během února a března průzkum agentury 5W Public Relations uvedl, že pivo Corona Extra by si kvůli pandemii nekoupilo bezmála 40 procent Američanů. Časopis Fast Company však odsoudil fakt, že nejvýznamnější média výsledky šetření přebrala bez jakéhokoliv přemýšlení, přestože jeho metodika byla značně nevědecká a výzkum navíc provedla PR agentura.

I když se hlavně během března a dubna objevovaly na sociálních sítích fotky s vyprodanými pivními regály, v nichž zůstalo jen pivo Corona Extra, společnost tvrdí, že globální pandemie její prodeje nijak neovlivnila. Ujistila, že její reklama zůstane stejně konzistentní jako během posledních třiceti let, neboť její zákazníci „chápou, že neexistuje žádná spojitost mezi virem a touto značkou“. Lidé na internetu v únoru často vyhledávali spojení „corona beer virus“, od té doby zájem o pivo vytrvale klesá. „Ovšem zda bude slovo corona za rok či dva evokovat slunné pláže a limety, nebo nemocniční lůžka a karanténu, je otázka za milion dolarů,“ uvedl list The Economist.

Mnozí experti v marketingové psychologii jsou však k trvalému poškození této značky skeptičtí. Negativní konotace se slovem „corona“ podle nich brzy zmizí. Výzkum trhu během pandemie je navíc irelevantní, připomíná Tom Meyvis, profesor marketingu na Stern School of Business Newyorské univerzity. Sledoval by totiž chování zákazníků během globální recese.

Podle Billa Newlandse, šéfa firmy Constellation Brands, která vyrábí a distribuuje pivo Corona Extra pro Spojené státy, byly prodeje v březnu „enormní“, ačkoliv do značné míry podmíněné domácím zásobováním v karanténě. Horší období nastalo pro společnost v dubnu, kdy Mexiko rozhodlo o pozastavení produkce, která není nezbytná. Mezi tu podle mexické vlády produkce piva nepatří, proto je tam zatím ke koupi pouze pivo z dovozu.

Doplněk stravy Ayds zkrachoval, drink Sars zažil vzestup

Dříve bylo běžné pojmenovávat nová onemocnění podle místa, kde se vyskytla či podle živočišných druhů. V roce 2015 však Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala příručku, která popisuje, jak nejlépe volit názvy nových nemocí tak, aby neměly negativní dopady na turismus a obchod ani nestigmatizovaly živočišné druhy.

V případě nového typu koronaviru se postupovalo právě podle této příručky a nemoc si vysloužila název COVID-19 (coronavirus disease 2019). Ale snad právě kvůli krkolomnému jménu se uchytilo spíše označení koronavirus či přímo korona, což bylo tentokrát nešťastné pro mexické pivo.

Konotace je ale specifická hlavně pro anglicky mluvící trhy. V zemích hovořících španělsky či v Itálii chápou zákazníci zejména prvotní význam slova „corona“, které znamená koruna – a ta je také vyobrazena v logu nápoje.

Negativní konotace s ohledem na nemoci asi nejhůře poškodily pilulky na hubnutí Ayds Diet Candy. Doplněk stravy na potlačení chuti k jídlu se objevil již ve 30. letech. Kvůli šíření nemoci AIDS v 80. letech jeho prodej prudce klesl. Výrobek nejprve změnil název na Diet Ayds, což nemělo žádný účinek, a tak nakonec skončil úplně. Oproti tomu australský karamelový drink Sarsaparilla, zkráceně nazývaný Sars, zažil během epidemie SARS začátkem tisíciletí ohromný boom.

Podle analytičky webu Lexology Jany Bajic není pivo Corona v tak špatné situaci jako pilulky Ayds ani v tak výhodné jako drink Sars. Jednou z hlavních příčin pádu pilulek Ayds totiž byla spojitost mezi jejich účinkem na hubnutí a ztrátou hmotnosti, jež je jedním z příznaků nemoci AIDS. Žádná taková spojitost mezi účinky piva Corona Extra a příznaky koronaviru neexistuje. Jak uvádí jeden z vtipů, mezi příznaky koronaviru patří horečka, rýma a kašel. Oproti tomu mezi příznaky pití piva Corona Extra se počítá chuť vtipkovat a pojídat tacos.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama