Co je hlavním důvodem výrazného nárůstu cen ovoce a zeleniny?
Ceny za ovoce a zeleninu rapidně rostou, za poslední tři roky téměř o 60 procent. Důvodem je nepřízeň počasí, úpravy v legislativě i nedostatek pracovní síly v době pandemie koronaviru. Zvyšování by ale podle analytika Petra Havla mohlo dočasně stagnovat.
Výrazný nárůst cen se začal nejvíce měnit v poslední třech letech, kdy si zákazník za ovoce a zeleninu připlatí téměř o 60 procent více. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Podle analytiků je důvodů hned několik. Může za to nepřízeň počasí, z části i pandemie koronaviru, protože ne ve všech oblastech byli k dispozici sezónní pracovníci. „Neustále se zvyšují i náklady na produkci, což se na ceně zeleniny a ovoce také odrazí,“ říká agrární analytik Petr Havel.
Chcete raději peníze místo stravenek? Možná od příštího roku
Už příští rok by zaměstnanci mohli místo stravenek dostávat peníze. Se změnou počítá připravovaná novela zákona o daních z příjmů, kterou v pondělí bude řešit vláda. Takzvaný stravenkový paušál by zaměstnavatelům umožnil vedle závodního stravování a klasických stravenek poskytovat také daňové zvýhodnění stravování přímo ve formě peněz.
Za růst cen může i zpřísňující se legislativa. „Pěstitelům legislativa neumožňuje konat různé postupy, například ošetřovat plody dnes již zakázanými přípravky,“ podotýká Havel. Zvyšování cen by mohl zastavit příliv peněz z Evropského rozvojového programu. „Vzhledem ale k tomu, že náklady na produkci jsou velké a extrémní počasí bude stále přítomné, nelze očekávat, že by se v budoucnosti ceny výrazně snížily,“ podotýká Havel.
Stagnace cen bude dočasná
Zákazníci si za ovoce a zeleninu připlatili i kvůli tomu, že byla k prodeji sklizeň z loňského roku. „Na trh se nyní dostává produkce z letošní sklizně, a tak je dobrou zprávou, že by ceny mohly dočasně stagnovat, dokonce i mírně snížit,“ doplňuje.