reklama

Ovoce i zelenina v tuzemsku stále zdražuje. Za co si připlácíme?

Ceny za ovoce a zeleninu rapidně rostou, za poslední tři roky téměř o 60 procent. Důvodem je nepřízeň počasí, úpravy v legislativě i nedostatek pracovní síly v době pandemie koronaviru. Zvyšování by ale podle analytika Petra Havla mohlo dočasně stagnovat.

reklama

Výrazný nárůst cen se začal nejvíce měnit v poslední třech letech, kdy si zákazník za ovoce a zeleninu připlatí téměř o 60 procent více. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Podle analytiků je důvodů hned několik. Může za to nepřízeň počasí, z části i pandemie koronaviru, protože ne ve všech oblastech byli k dispozici sezónní pracovníci. „Neustále se zvyšují i náklady na produkci, což se na ceně zeleniny a ovoce také odrazí,“ říká agrární analytik Petr Havel.

Za růst cen může i zpřísňující se legislativa. „Pěstitelům legislativa neumožňuje konat různé postupy, například ošetřovat plody dnes již zakázanými přípravky,“ podotýká Havel. Zvyšování cen by mohl zastavit příliv peněz z Evropského rozvojového programu. „Vzhledem ale k tomu, že náklady na produkci jsou velké a extrémní počasí bude stále přítomné, nelze očekávat, že by se v budoucnosti ceny výrazně snížily,“ podotýká Havel.

Stagnace cen bude dočasná

Zákazníci si za ovoce a zeleninu připlatili i kvůli tomu, že byla k prodeji sklizeň z loňského roku. „Na trh se nyní dostává produkce z letošní sklizně, a tak je dobrou zprávou, že by ceny mohly dočasně stagnovat, dokonce i mírně snížit,“ doplňuje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama