reklama

Pacienty s covidem vozí jedna sanita za druhou. Zátěž je obrovská, říká primářka z Brna

Z moravských nemocnic přicházejí špatné zprávy: Lůžka znovu plní ve velkém pacienti s covidem. Většina hospitalizovaných ve vážném stavu přitom není očkovaná. Kritická situace je například ve Zlíně, Břeclavi nebo v Brně. Tam mnohde na covidových jednotkách chybí i odborný personál. Unaveným sestrám i lékařům tam začali pomáhat vojáci.

reklama

Ještě před rokem se snažila Libuše Kratochvílová podporovat zdravotníky v boji proti covidu a nosila jim do nemocnice vlastnoručně napečené sušenky. Teď se situace obrátila a sama potřebuje pomoc. Jako pacientka s rakovinou má za sebou dvě očkování. Třetí posilující dávku už nestihla. „Asi 14 dní jsem byla v umělém spánku. Paní doktorka manželovi říkala, že mi ani nedávala naději, že se vrátím zpátky. Ještě mám před sebou dost dlouhou trať, ale půjde to,“ popsala Kratochvílová.

Mezi šesti pacienty jednotky intenzivní péče leží na klinice infekčních chorob i Kristýna Horvátová. Ta dnes lituje, že se nenechala včas naočkovat. „Ať na sebe lidé dávají pozor, je to nebezpečné,“ apelovala Horvátová s tím, že se očkovat nakonec nechá.

Pacientů je dvakrát víc

Od začátku listopadu se počet hospitalizovaných pacientů ve Fakultní nemocnici Brno zvýšil dvojnásobně. Lékaři se momentálně starají o 175 lidí, dalších 33 vyžaduje intenzivní péči. A pacientů stále přibývá. „Jsou dny a služby, kdy se přijímá třeba 16 covidových pacientů, je to jedna sanitka za druhou. Zátěž lékařů je veliká,“ vysvětlila primářka Fakultní nemocnice Brno Radana Pařízková.

Většina pacientů ve vážném stavu, která plní covidové jednotky, je neočkovaná. Začíná chybět personál i lůžka pro necovidové pacienty. „Začíná být nemocný i personál naší kliniky, takže obava je udržitelnost chodu péče o covidové pacienty a velká neochota personálu jakýchkoliv klinik vypomoci na jednotkách covidových,“ upozornila Pařízková.

„Situace je skutečně hraniční. Prosím, očkujme se, šiřte potřebu očkování i ve svém okolí,“ vyzval ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba.

Tato nemocnice má momentálně nejvíce pacientů s koronavirem na jednotkách intenzivní péče v celé republice a zlepšení situace je podle lékařů v nedohlednu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Imunolog: Epidemie si řídí průběh sama. Další vlna přijít musela, protože nastala všude

Další vlna epidemie do Česka přijít musela, protože propukla i ve všech ostatních státech. V pořadu Partie PLUS televize CNN Prima NEWS to prohlásil imunolog a specialista v oboru buněčné analýzy Jiří Šinkora. Podle Aleksiho Šeda z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ale vlna mohla být mírnější díky větší proočkovanosti a dodržování opatření.

Proč pařížský Messi zatím nepřipomíná toho barcelonského? Je mu zima, tvrdí Suárez

Lionel Messi si před týdnem přebral už sedmý Zlatý míč, tedy nejprestižnější individuální fotbalové ocenění. Korunovace argentinské hvězdy se nelíbila úplně každému. Sice letos dovedla svoji reprezentaci k vytouženému titulu z jihoamerického šampionátu Copa América, ale po letním přestupu z Barcelony do Paris Saint-Germain je jen stínem toho Messiho, který roky táhl Katalánce. Bývalý Messiho spoluhráč Luis Suárez naznačil, proč tomu tak může být.

Soud poslal svrženou vůdkyni Myanmaru za mříže. Při protestním pochodu zemřelo pět lidí

Myanmarský soud v pondělí uložil svržené vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij čtyřletý trest vězení za podněcování k násilí a porušení protikoronavirových opatření. Agentuře AFP to sdělil mluvčí myanmarské vojenské junty. Čtyři roky vězení dostal také sesazený prezident Win Myin, informovala agentura Reuters. Padly tak první verdikty v procesu s nejvyššími představiteli myanmarské vlády, kterou letos v únoru svrhla armáda.

reklama

Domácí zpravodajství

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

reklama