Pandemie covidu a postoj k očkování nerozděluje jen společnost, ale i rodiny. Obětí rodinného nátlaku se stala i 70letá žena, která chtěla vídat svá vnoučata. Rodina jí proto zakázala očkování. Příběh měl tragický konec – a není jediný. Organizace, které pomáhají seniorům, řeší takových případů celou řadu. Rodiny podle bezplatné linky seniorů tlačí na seniory v obou směrech – očkovat i neočkovat. Senioři se právem obávají narušení vztahů v rodinách.
Neočkované lidi si mnozí spojují s dezinformátory či takzvanými „antivaxery“. Do této skupiny však mohou spadat i tací, kteří by se za běžných okolností očkovat šli, jenže jim v tom někdo brání. Konkrétně může za jejich rozhodnutím stát vydírání ze strany rodiny.
Sedmdesátiletá paní, nenechala se očkovat, protože jí děti vyhrožovaly, že jí přestanou půjčovat vnoučata. Začátkem týdne zemřela na covid.
— Petr (@WhyCrow) November 18, 2021
Ne každý je konspirátor a antivaxer, někdo je prostě oběť.
O tragický příběh 70leté ženy se podělil na sociálních sítích středočeský chirurg. „Sedmdesátiletá paní. Nenechala se očkovat, protože jí děti vyhrožovaly, že jí přestanou půjčovat vnoučata. Začátkem týdne zemřela na covid. Ne každý je konspirátor a antivaxer, někdo je prostě oběť,“ upozornil lékař.
Právě jeho příspěvek započal vlnu debat o tom, jak moc jsou lidé svou rodinou a blízkými v otázce očkování ovlivňováni. O podobné příběhy se podělili i další uživatelé. „Mám takového známého, je mu 71 let. Dcera mu očkování zakázala, protože by mohl ublížit dětem. Upozorňuji, že je to zdravotní sestra,“ napsal jiný muž.
Komplikace se mnohdy pojí i s dostupností očkovacích míst. „Podobný případ. Paní, 90 let, na jaře jí umřel syn na covid. Vnoučata jsou antivaxeři (i když jim na to umřel táta). Paní není očkovaná, protože ji na očkování nemá kdo odvézt. Žije na vesnici a nejbližší očkovací místo je 14 kilometrů daleko. Paní se bojí, že nepřežije zimu, asi oprávněně,“ podělila se o příběh další uživatelka.
Opačná metoda
Lidé nyní diskutují, jaké mají senioři a rodinní příslušníci možnosti. Mnozí se domnívají, že by stačilo rodině zalhat a na očkování si dojít. Jenže u mnohých to není možné kvůli dostupnosti – podobně jako u 90leté ženy – nebo zkrátka neumějí lhát. Někteří navíc připomínají, že rezervace k vakcinaci je pro seniory komplikovaná a linka 1221 je často obsazená.
To nemyslíte vážně, že ne? Pokud měla štěsti, že bydlela ve městě, kde se očkuje, tak se stále musí probojovat na PIN2 přes internet. 1221 je furt obsazená. Pokud bydlela na venkově, tak jenom dojet autobusem a dojít do nemocnice může být pro samotnou stařenku problém.
— JirkaM 🇨🇿🇪🇺 (@JirkaMraz) November 18, 2021
Uživatelé však sdílejí zkušenosti i s opačným způsobem nátlaku, tedy aby se jejich příbuzní očkovat nechali. „My jsme trvali na tom, aby se rodiče očkovali. Takže jsou a už dlouho. Z toho, jak to běželo, nám bylo jasné, že to nakonec bude povinné. Prodělali jsme covid a s covidem nebo na něj nám zemřelo pár známých. Pro nás ta volba byla jasná. Očkování,“ napsala další žena.
Seniory atakují děsuplnými scénáři
Problém s manipulováním seniorů, ať už kvůli vakcinaci, nebo naopak kvůli odrazování od ní, řeší i organizace Elpida. Na bezplatnou linku seniorů jim volají obě skupiny, které se svěřují se svými problémy. „Ať už to jsou ti, kteří se cítí být manipulováni k tomu, aby se šli očkovat, ale sami mají důvod, proč tak nečiní, nebo ti, kterým volají příbuzní s tím, aby se očkovat nenechali,“ přiblížila CNN Prima NEWS vedoucí linky Kateřina Bohatá.
Následky covidu: Přibývá dětí a dospívajících s vážnými psychickými problémy
V průběhu pandemie se mezi dětmi a dospívajícími zvýšil podíl těch, kteří se potýkají s vážnými psychickými problémy. Děti a mladiství měli kvůli vládním restrikcím také velmi omezený přístup k pomoci. CNN Prima NEWS oslovila ředitelku České asociace streetwork Martinu Zikmundovou, která v rozhovoru mimo jiné zmiňuje, s jakými problémy se děti nejčastěji potýkají a jak mohou pomoci také rodiče.
Příbuzní, kteří seniory od očkování odrazují, většinou volají kvůli strachu o své blízké. „Atakují je obavami a děsuplnými scénáři, kdy říkají, že vakcína není ověřená, je zdraví škodlivá a že lidé s podobnými nemocemi po vakcinaci například zemřeli,“ podotkla.
Bohatá připomíná, že pro seniory se jedná o velmi citlivé téma. „A to v momentě, kdy to má nějakým způsobem narušit kontakty v rodině. Po roce a půl, kdy nebyla k dispozici žádná vakcína a všichni spoléhali na sociální distanc, mají pocit, že ho už bylo příliš. Touží najít cestu, která bude schůdná pro obě strany,“ pokračuje.
Speciální linky konverzaci trénují
Zejména od svých blízkých potřebují senioři respekt k vlastnímu názoru. „Je pro ně nepříjemné, že na ně někdo v takto závažném rozhodnutí tlačí,“ podotýká Bohatá. Doplňuje, že s nátlakem nejsou senioři konfrontováni jen v tématu očkování. „I v jiných případech často čelí i doplňku, že jejich jednání nějak ovlivní chod rodiny a stýkání se s blízkými,“ doplňuje.
Pracovníci linky proto seniory podporují. „V tomto konfliktu je náročné být sám na hledání řešení a cítit se bez opory. Jsou vystaveni tlaku druhé strany, proto s nimi na lince připravujeme scénáře, jak o konfliktu s druhou stranou mluvit. Jak nejít do útoku, ani se plně nepodřídit,“ přiblížila Bohatá s tím, že je důležité posunout se od tématu očkování k tomu, co mají obě strany společné.
„Snažíme se s nimi vést rozhovor, jako by ho vedli se svými příbuznými. Řekneme jim, jak to zní, a ptáme se, jak by dotyčný asi reagoval. Společně zkoušíme komunikaci nastavit tak, aby měla co největší šanci na úspěch,“ uzavřela. Senioři v podobné situaci se mohou obracet na linku 800 200 007, která je bezplatná a anonymní. Pracovníci pomoc poskytují od 8. do 20. hodiny každý den.
Nátlak, který musí mít své meze
Psycholog Jan Kulhánek ve vysílání CNN Prima NEWS v reakci na konec uznávání antigenních testů podotkl, že jistá forma nátlaku či pobídek k očkování společnosti prospěje. Uznávání pouze PCR testů budou podle něj lidé vnímat jako nátlak. „Půjde i o finance,“ podotkl, protože antigenní testy byly o poznání levnější než ty PCR.
Vašáková: Kéž by byli Češi jako Thajci. Dodržují opatření a neprotestují proti očkování
Kdyby Češi dodržovali protikoronavirová opatření tak jako lidé v Thajsku, kde mají ještě přísnější pravidla a méně vakcín, byl by tu ideální svět. Uvedla to náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Dodala, že virus nejde jednoduše přeprat a bude tu s námi nadále. S trochou štěstí se situace trošku zlepší v únoru, kdy bude pandemie na ústupu, pokud se ovšem nic nezvrtne.
Přesto dodal, že konec uznávání antigenních testů chápe. „Určitá forma nátlaku či pobídek k očkování je nutná. Na druhou stranu to musí mít nějakou mez, která už nejde do protitlaku či boje,“ doplnil. Jenže mnozí se ptají, kde tato mez je.
Redakce CNN Prima NEWS informovala například o tragickém příběhu 36leté neočkované ženy, která zemřela 16. listopadu v Opavě. „Zhruba před rokem se prý přes inzerát seznámila s mužem, který se tvářil, že je chytřejší než světové lékařské kapacity. Novou družku donutil vysadit léky na chronické onemocnění, držel ji stranou od rodiny a především jí zakázal aplikaci vakcíny proti covidu. A svým způsobem ji tak poslal do spárů smrti,“ informoval redaktor Ivan Motýl.
Situace v Česku začíná být kritická. Nemocnice se plní covidovými pacienty a denní nárůsty počtu nakažených se pohybují za hranou deseti tisíc případů. Vláda přijala nová opatření, která od pondělí 22. listopadu zruší platnost testů jako covidového certifikátu.
Aby se lidé mohli ve volném čase dostat například do restaurace nebo na hromadnou akci, musí být očkovaní nebo doložit prodělání nemoci maximálně před 180 dny. Odborníci však varují, že se společnost začne stále více rozdělovat – na očkované a neočkované.