Padlou Credit Suisse zachrání obří bankovní obchod. Rivala koupí švýcarská jednička UBS

Největší švýcarská banka UBS převezme svého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Jde o jednu z nejvýznamnějších transakcí v bankovním sektoru za desítky let, která dá dohromady jedničku a dvojku švýcarského trhu. UBS koupí Credit Suisse za zhruba tři miliardy franků (téměř 73 miliard korun), přičemž zaplatí svými akciemi. V neděli to na společné tiskové konferenci oznámili zástupci obou bank, vlády, centrální banky a regulačních úřadů.

„Převzetím Credit Suisse bankou UBS jsme nalezli řešení, které zajistí finanční stabilitu a ochrání švýcarskou ekonomiku v této výjimečné situaci,“ vysvětlila centrální banka. Na posílení likvidity poskytne až 100 miliard franků (2,4 bilionu korun) jako pojistku.

ČTĚTE TAKÉ: Credit Suisse dávno nešlape jako švýcarské hodinky. Banka tratila důvěru i kvůli lovu tuňáků

Švýcarský prezident Alain Berset řekl, že zachránit Credit Suisse tak, aby přežila bez pomoci jiné banky, už kvůli ztrátě důvěry nebylo možné. „Nekontrolovaný pád Credit Suisse by vedl k nepředstavitelným následkům pro naši zemi i pro mezinárodní finanční systém,“ řekl prezident. Podle ministerstva financí je zvolené řešení nejméně bolestivé pro Švýcarskou konfederaci i pro její daňové poplatníky, než by byla jiná varianta.

„Nouzové sloučení proběhlo v režii švýcarské vlády a centrální banky, ale u jednání byli i například představitelé Spojených států nebo člen vrcholného vedení největšího správce aktiv na světě, společnosti BlackRock. I to podtrhuje, že se jedná o dohodu, jež vstupuje do dějin světového finančnictví,“ okomentoval transakci hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle něj je prvotní reakce trhů pozitivní a zpevňovat začala i česká koruna.

„Vítáme dnešní oznámení, že švýcarské úřady podpoří finanční stabilitu,“ sdělili ve společném prohlášení šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell a ministryně financí Janet Yellenová. Snahu podpořit finanční stabilitu ocenila i britská centrální banka. Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová uvedla, že ECB je připravena podpořit banky z eurozóny, ale po záchraně Credit Suisse předpokládá, že trhy se zklidní.

„Soubor našich nástrojů pro měnovou politiku je plně vybaven k tomu, aby finanční systém eurozóny podpořil v případě potřeby likviditou a zachoval hladkou transmisi měnové politiky,“ řekla Lagardeová. Banky v eurozóně jsou podle ní dostatečně odolné a dobře kapitálově vybavené. ECB a Fed krátce nato prohlásily, že centrální banky ekonomicky vyspělých zemí G7 a Švýcarska se dohodly na koordinované intervenci, aby na devizových trzích v nadcházejících dnech usnadnily přístup k dolarům.

Podle UBS je zatím brzy spekulovat o tom, kolik lidí v souvislosti s transakcí přijde o práci. Informované zdroje dosud uváděly, že může v obou bankách zaniknout dohromady devět tisíc až deset tisíc pracovních míst. Credit Suisse má kolem 50 tisíc zaměstnanců, z toho zhruba 17 tisíc ve Švýcarsku. UBS má zhruba 74 tisíc zaměstnanců.

Credit Suisse, která vznikla v roce 1856, doplatila na chybná rozhodnutí manažerů v minulosti a také na skandály ve svém investičním bankovnictví. Vaz jí zlomila až krize důvěry z tohoto týdne, kdy klienti začali ve velkém vybírat vklady.

Švýcarské úřady se snažily předložit řešení pro Credit Suisse dříve, než se v pondělí ráno začne obchodovat na burzách v Asii. Existovaly obavy, že pokud by se záležitost nevyřešila ani do té doby, zavládla by na trzích nervozita a hlavní akciové indexy by prudce oslabily. To by znamenalo ekonomické ztráty pro jednotlivce, firmy i vlády.

Credit Suisse patří k největším správcům majetku na světě, služby poskytuje především bohatým jednotlivcům a je považována za jednu z třiceti systémově důležitých bank v globální finanční architektuře. Je druhou největší bankou ve Švýcarsku.

Tagy: