Pokud by padla velká banka typu švýcarské Credit Suisse, následky by velmi výrazně pocítili i lidé v Česku. Shodují se na tom ekonomové s tím, že na evropských trzích je stále možné pozorovat paniku. Ta se přesunula z USA poté, co vyhlásily krach Silicon Valley Bank a Signature Bank. Nervozita navíc tlačí na ceny akcií i u mateřských skupin českých bank. Mají se klienti tuzemských finančních domů obávat? Podle nejnovějších informací se nicméně už záchrana Credit Suisse po složitých jednáních rýsuje.
Druhá největší švýcarská banka Credit Suisse zažila turbulentní týden. Akcie jednoho z předních finančních ústavů v Evropě nejprve prudce padaly. Po oznámení švýcarské centrální banky o poskytnutí nouzového úvěru ve výši 1,2 bilionu korun však začaly opět posilovat. Černý scénář o pádu banky je nejspíš zažehnán. Přesto by měl být varováním, jak rychle se mohou velké banky dostat do existenčních problémů.
Pokud by podobně velká banka padla, tak by to mělo přímý důsledek i na český trh. Podle hlavního ekonoma Roklen Pavla Peterky, by se jednalo o značnou komplikaci. „Byl by to obrovský problém, který by na český trh dolehl,“ řekl pro CNN Prima NEWS Peterka.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Panika na trzích zasáhla i pražskou burzu. Ekonom radí, jak ochránit vklady v Česku
Při krachu velké společnosti by totiž Evropská centrální banka (ECB) či Evropská komise musely reagovat zavedením záruk či nastavením garančního systému. A to z důvodu, aby lidé hromadně nevybírali z bank hotovost.
Rozplynou se mračna nad Credit Suisse? Banka si půjčila přes 1,1 bilionu korun
Švýcarská banka Credit Suisse, která se dostala do potíží, posílí svou likviditu tím, že využije možnost půjčit si od švýcarské centrální banky až 50 miliard švýcarských franků (1,2 bilionu korun). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení druhé největší švýcarské banky. Akcie Credit Suisse poté zahájily čtvrteční obchodování růstem o více než 30 procent.
„Pokud by velká banka padla, tak uvidíme pokles cen akcií i u dalších finančních ústavů. Následně by ECB přišla s úpravou základních úrokových sazeb. Jinými slovy, tempo poklesu inflace by se znatelně zpomalilo. Zdražování bychom zde měli delší dobu,“ řekl Peterka k možnému scénáři.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda připomněl, že akcie padaly také u francouzské skupiny Société Générale, která je matkou Komerční banky. Podobně na to byly i cenné papíry belgické KBC, jež má na českém trhu ČSOB.
Vlivem nervozity v bankovním sektoru oslabila i česká měna. Koruna se totiž vrátila na úroveň 24 CZK/EUR. Silná koruna je přitom jedním z nástrojů, jak chce Česká národní banka bojovat proti silné inflaci.
Na tuzemském trhu by se při pádu banky následně projevily změny v regulacích a u pravidel fungování bank. „To by mělo za následek například úpravy podmínek při poskytování bankovních služeb, jako jsou úvěry nebo hypotéky,“ řekl Peterka.
Spojení švýcarských obrů
Credit Suisse by mělo zachránit spojení s rivalem a největší švýcarskou bankou UBS, ta patrně svého padlého konkurenta koupí za více než dvě miliardy dolarů (přes 45 miliard korun). S odkazem na své zdroje to v neděli uvedl britský list Financial Times (FT). Obě banky odmítly jeho informace komentovat, zdroje agentury Bloomberg ale obdobně uvádějí, že toto je výsledek jednání s vládou a regulačními úřady.
Credit Suisse dávno nešlape jako švýcarské hodinky. Banka tratila důvěru i kvůli lovu tuňáků
Současné ekonomické problémy švýcarské banky Credit Suisse jsou jen posledním šrámem na mediálním obrazu společnosti, která se v očích veřejnosti v posledních letech změnila z premianta na bankovního průšviháře. Její pověst totiž tíží mnohé skandály. Jaký byl příběh Credit Suisse, jednoho z nejvýznamnějších finančních ústavů světa?
UBS podle zdrojů původně nechtěla nabídnout více než miliardu dolarů, což Credit Suisse odmítala. Do hry pak vstoupil i zakladatel kryptoměny tron Justin Sun, který byl ochoten za Credit Suisse nabídnout 1,5 miliardy dolarů.
Transakce bude podle zdrojů FT provedena formou výměny akcií, a to tak, že UBS za každou akcii Credit Suisse zaplatí 0,50 švýcarského franku svými akciemi. To je výrazně pod páteční závěrečnou cenou na burze v Curychu, která činila 1,86 švýcarského franku.
Švýcarská centrální banka podle zdrojů také v rámci dohodnuté transakce nabídne 100 miliard dolarů (2,2 bilionu korun) na posílení likvidity Credit Suisse. Dohoda pamatuje také na únikovou cestu, která předpokládá, že transakce bude anulována, pokud se cena swapů úvěrového selhání prudce zvýší a překročí dohodnutou úroveň.