Michail Gorbačov slaví 90 let (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Hrdina, který ukončil studenou válku. Ale i politik obviňovaný z rozpadu Sovětského svazu. Michail Sergejevič Gorbačov slaví 90. narozeniny – osamocen, v nemocnici. Muž, který stále věří, že mu Rusové jednou porozumí.
Když v roce 1985 zemřel Konstantin Černěnko, byla to třetí smrt sovětského generálního tajemníka za poslední tři roky. Gorbačov se ve čtyřiapadesáti letech stal novým lídrem.
Generální tajemník Michail Gorbačov s americkým prezidentem Ronaldem Reaganem.
Gorby, jak mu přezdívá Západ, vyrazil mezi obyčejné lidi s okouzlující ženou Raisou. V Sovětském svazu to do té doby bylo něco naprosto nemyslitelného. Země krvácela v Afghánistánu. Snížil počty vojáků, aby později ze země odešel úplně, propustil politické vězně. Vyhlásil Glasnosť a Perestrojku. Ekonomickou i politickou. Umožnil poprvé od dob Lenina soukromé podnikání.
Důvěřuj, ale prověřuj
Na poli zahraniční politiky se snažil narovnat vztahy se Západem. Přátelil se se západoněmeckým kancléřem Helmutem Kohlem, britskou premiérkou Margaret Thatcherovou či americkým prezidentem Ronaldem Reaganem. 11. října 1986 se oba setkali v islandském Reykjavíku a začali se domlouvat na omezení jaderných zbraní. „To přísloví zní: Důvěřuj, ale prověřuj,“ řekl tehdy Reagan. „Na každém setkání tohle opakujete,“ reagoval Gorbačov. Historici tento okamžik nazývají začátkem konce studené války.
Komunistická strana slaví 100 let. A pořád umí držet vládu pod krkem
Komunistická strana Československa se zrodila v roce 1921 a od samého počátku se snažila zahubit mladou demokratickou republiku. Podařilo se jí to 25. února 1948, když při takzvaném Vítězném únoru získala absolutní moc v zemi, o kterou přišla až v listopadu 1989. I po sto letech přitom komunisté dokážou držet pod krkem celou vládu, jak to už čtvrtý rok úspěšně demonstrují na kabinetu Andreje Babiše.
Na jaře 1987 navštívil Prahu. A snad vůbec poprvé mnozí lidé nenuceně vítali sovětského předáka. Měli naději na změnu.
V roce 1988 Gorbačov oznámil, že Sovětský svaz umožní zemím východní Evropy rozhodovat o svých vlastních vnitřních otázkách. Tím se spustila lavina osvobozování států od komunistické diktatury, včetně Československa.
Reformy se mu ale doma nedařily, obchody zely prázdnotou. Osvobození od cenzury přineslo touhu republik odtrhnout se od Sovětského svazu. Přišel jeho kolaps a nástup Borise Jelcina.
Od roku 1992 se snaží obhájit svůj odkaz a doufá, že velká část ruské veřejnosti, která ho obviňuje z rozpadu sovětského impéria, změní názor. Stále píše paměti.