Sokolové ve čtvrtek slaví tradiční Památný den sokolstva, který je od loňska oficiálním významným dnem České republiky. Lidé si tak připomínají tisíce obětí sokolů a sokolek v boji za svobodu, samostatnost a demokracii v době první a druhé světové války i komunismu. Kvůli epidemickým opatřením jsou ale letos oslavy v omezenějším rozsahu.
Hlavní pietní akt Památného dne sokolstva se uskuteční od 15:00 v Tyršově domě na Malé Straně za účasti předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), předsedy Sněmovny Radka Vondráčka a premiéra Andreje Babiše (oba ANO). Počet lidí u pietního místa bude letos kvůli protiepidemickým opatřením omezen na 20. Vedle pozvaných politiků a starostky České obce sokolské Hany Moučkové se aktu zúčastní také Dagmar Evaldová, poslední žijící svědkyně Akce Sokol, při které nacisté v roce 1941 zahájili likvidaci sokolské organizace.
Pietní akty se konají na řadě dalších míst. Ve městech vyjeli tramvaje a autobusy ozdobené sokolskými vlaječkami. Úřady a instituce vyvěsili sokolské prapory. Kolem 18:30 se měl na Kampě pod Karlovým mostem v Praze konat Večer sokolských světel, při němž sokolové tradičně pouštějí po Vltavě lodičky se svíčkami jako vzpomínku na své oběti. Akce byla sice oficiálně zrušena, podle organizátorů je ale možné, že se jí pražští sokolové zúčastní spontánně.
Datum 8. října bylo pro Památný den sokolstva zvoleno jako připomínka tragických událostí roku 1941, kdy nacisté zatkli 1 500 sokolských činovníků. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich zároveň tehdy rozhodl o rozpuštění České obce sokolské. Podle odhadů bylo za druhé světové války zavražděno nebo zemřelo v boji asi 5 000 sokolů.
Sokolská organizace, kterou v únoru 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, měla velké zásluhy na proniknutí tělovýchovné činnosti mezi nejširší vrstvy obyvatel. V současnosti má Sokol asi 160 tisíc členů a funguje ve zhruba 1 000 městech a obcích. Kromě Česka jsou jeho jednoty i v dalších zemích, kde žijí čeští krajané.