Senát asi upraví pandemický zákon v návaznosti na pondělní verdikt Ústavního soudu, podle něhož musí být protiepidemická opatření řádně zdůvodněna a kompenzována. Mezi senátory na tom panuje shoda, řekl novinářům pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. Senát má zákon projednávat ve středu. Senátní úpravy by musela znovu projednat Sněmovna. Hrozí tak, že zákon nebude přijat před sobotním ukončením nouzového stavu.
Dohodu na nutnosti dvou či tří úprav pandemického zákona potvrdil také předseda senátního ústavně-právního výboru Tomáš Goláň z klubu ODS a TOP 09. „Úpravy tam chceme dělat. Jaké, to je otázka politické dohody,“ uvedl Goláň.
Podle něj je třeba zabránit šíření koronaviru v průmyslu. Sněmovna by mohla podle Goláně zákon schválit v pátek a po podpisu prezidenta by mohl být vyhlášen ve Sbírce zákonů počátkem příštího týdne. Podle Wagenknechta by vláda v mezidobí po skončení nouzového stavu mohla postupovat podle krizového zákona, případně by mohla nouzový stav opět obnovit.
Pandemický zákon není možné podle Michaela Canova z klubu Starostů schválit v podobě přijaté Sněmovnou. Důvodem je ustanovení o pandemické pohotovosti, které není propojeno s vládními opatřeními, uvedl Canov. Znamenalo by to, že případným zrušením pandemické pohotovosti by nebyla automaticky zrušena i vládní opatření. Lidé by se pak nemohli proti opatřením soudně bránit a nemohli by uplatnit ani nárok na náhradu škody.
Verdikt Ústavního soudu k omezení maloobchodu a služeb podle Wagenknechta ukázal, že vláda protiústavně diskriminuje podnikatele, a měla by to podle něj urychleně napravit. „Není možné, aby v pandemickém zákoně mohl být úplně stejný postup jako nyní,“ uvedl senátor. Zákon by měl podle něj stanovit jasné kompenzace za každé omezení a nárokovat úhradu skutečné škody. Podle Wagenknechta musí vláda umožnit znovuzprovoznění maloobchodu a služeb při zachování hygienických opatření, což očekává i Canov.
„Podstatou nálezu Ústavního soudu je zákaz libovůle,“ uvedl Goláň. Opatření byla legitimní, ale neměla minimální nutné odůvodnění, proč jsou některé provozovny uzavřeny a jiné mají výjimku. Podle advokáta Jindřicha Lechovského, který se podílel na podání k Ústavnímu soudu, nyní možná nebudou s ohledem na verdikt vymahatelné pokuty za otevření provozoven.
ÚS zrušil část opatření pro maloobchod
Ústavní soud v pondělí zrušil část omezení pro maloobchod a služeb zavedených kvůli šíření koronaviru. Vláda podle soudu dostatečně nevysvětlila, proč přikročila k zákazu u některých provozoven a proč jiné mají ze zákazu výjimku. Rozhodnutí se týká opatření zavedených 28. ledna, která přestala platit 14. února a jež nahradila nová. Verdikt tak neznamená otevření provozoven.
Pandemický zákon má dát ministerstvu zdravotnictví a hygienikům pravomoci vydávat širší restrikce proti covidu. Výslovně budou moci i mimo nouzový stav omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně. Opozice do vládní předlohy prosadila pravidla soudního přezkumu mimořádných opatření k omezení šíření epidemie koronaviru nebo možnost odškodnění podnikatelů či firem.