Vedle tvůrců videoher zažívají během pandemie zlaté časy také prodejci deskových her. Během některých týdnů světové karantény čísla prodejů jednotlivých titulů rostla až o stovky procent. Zvláště oblíbená je mezi lidmi hra se jménem Pandemie.
Jen ve Velké Británii, která ohlásila lockdown v půlce března, stouply za první týden celostátní karantény prodeje deskových her o 240 %. Lidé měli enormní zájem o Monopoly, detektivní hru Cluedo nebo hraní se slovy v titulu Scrabble.
„Když si doma lidé čtou knihu nebo se dívají na Netflix, tak je to většinou osamělá aktivita. A v těchto časech jsme už tak dost osamělí. Proto jsou deskové hry skvělou sociální aktivitou, která pomáhá přežít karanténu,“ vysvětlila pro web ABC recenzentka deskových her Ella Amponganová.
„Je skvělé se do nich ponořit,“ přitakává herní fanynka Talitha Devadassová. „Vlastně spolu ani nemusíme moc mluvit, jde o to, čelit společně herním výzvám. Jistě, není to jako ve skutečném světě, ale stejně cítíte skvělé spojení mezi lidmi,“ dodala.
Everyone else is freaking out about bat soup virus, but I'm prepared thanks to board games. #pandemic pic.twitter.com/VoM97JcI8g
— Kyle Mann (@The_Kyle_Mann) January 24, 2020
Pandemie rozhodně mezi hráči vede
Velmi oblíbenou a až mrazivě realistickou hrou se v posledním roce mezi hráči stala Pandemie. Zatímco ve většině deskových her účastníci hrají proti sobě, zde musejí spolupracovat a bojovat proti společným nepřátelům – smrtícím nemocem.
Hráči se v Pandemii snaží hledat léky, například na anthrax, SARS, choleru či břišní tyfus, a zabránit tak katastrofě. Figurky hráčů se v Pandemii pohybují po reálné mapě světa, kde se nebezpečné nemocí šíří.
Ačkoli je desková hra Pandemie stará už 13 let (později dostala řadu rozšíření), celosvětovou popularitu získala z očividných důvodů až nyní. „Hraní té hry je vlastně katarze. Vyhráváte v deskové hře, i když nevyhráváte ve skutečném životě,“ řekla k titulu Amponganová.
Kromě her jsou oblíbené i trampolíny, houpačky nebo fotbalové branky
Ve hře se každý z hráčů chopí své vlastní role – lékaře, vědce výzkumníka, dispečera či operačního specialisty – a díky koktejlu speciálních schopností se spolu s dalšími snaží zastavit šíření nákazy.
Ve snaze rodičů dostat své děti od obrazovek počítačů a telefonů trhají rekordy v prodejích kromě deskových her také trampolíny, fotbalové branky nebo houpačky. Informoval o tom britský The Guardian.