Paneláky jako fenomén. Stojí téměř v každém evropském městě
Panelové domy jsou fenoménem a stojí téměř v každém evropském městě. Složení obyvatelstva na sídlištích v cizině a v Česku se ale liší. Ve státech západní a jižní Evropy v nich často žijí velmi chudí lidé, zatímco u nás jsou zastoupeny prakticky všechny ekonomické vrstvy obyvatelstva.
Od 50. let až do roku 1991 vyrostlo v Česku 80 tisíc „paneláků“. Rozlehlá sídliště byla v 70. letech prezentována jako velký úspěch „Husákova“ režimu. V době jejich vzniku ale chyběla občanská vybavenost jako obchody, školy nebo ordinace lékařů.
Mezi další mínusy pak patřil například hluk od sousedů, který byl přes zdi slyšet, suchý vzduch, v létě nesnesitelné pařáky a o vytopení pračkou od sousedů ani nemluvě. Prezident Václav Havel je označil jako králikárny. Novodobé poznatky mluví ale v jejich prospěch. Po celé České republice v nich bydlí na tři miliony lidí.
Kde najdete nejdelší, nejvyšší a nejtajemnější panelák v ČR?
Nejdelší panelák v Česku se nachází v pražských Bohnicích. Měří 300 metrů, je v něm 18 vchodů, 400 bytových jednotek a bydlí v něm více než tisíc lidí.
Ten nejtajemnější najdete na pražském Kačerově. Podle legendy exploduje a zablokuje magistrálu, jakmile do Prahy přijedou nepřátelské tanky.
Nejvyšší panelák je také v Praze, a to na Jižním Městě. Do výšky měří 81 metrů, má 23 pater a je součástí takzvaných pražských dvojčat.