reklama

Panika na Galapágách! Stovky čínských lodí se blíží k chráněné oblasti

Rybolov ohrožuje i další druhy zvířat. Například želvy či velryby. Zdroj: Greenpeace

Na dvě stě šedesát čínských rybářských lodí se objevilo v oceánu u Galapážských ostrovů. Uvedl to ekvádorský ministr obrany. Tento objev vyvolal obavy o mořský život v této chráněné oblasti. Kvůli nadměrnému rybolovu totiž mořské ekosystémy kolabují.

reklama

„Jsme v pozoru, situaci monitorujeme a hlídkujeme, abychom se vyhnuli podobnému incidentu, ke kterému došlo v roce 2017,“ prohlásil ekvádorský ministr obrany Oswaldo Jarrin. V roce 2017 byla totiž v Galapážské mořské rezervaci zadržena čínská loď s více než třemi sty tun mořských živočichů na palubě. Čínští rybáři se ke Galapážským ostrovům vydávají každý rok. Lákají je zde druhy, po kterých je na čínském trhu velká poptávka. Jde například o kladivouny, kterým dnes hrozí vyhynutí.

K tématu

Již minulý čtvrtek ekvádorské námořnictvo spatřilo na radaru přibližně dvě stě šedesát plavidel, která se blížila k výhradní galapážské zóně. Jarrin zdůraznil, že ministerstvo zahraničí vynakládá všechny síly na ochranu svých práv a že další kroky ohledně společného řešení a zintenzivnění diplomatických styků v boji s nezákonným a neregulovaným rybolovem bude konzultovat s okolními státy, především Kostarikou, Panamou, Kolumbií a Peru. „Část koridoru se nachází v mezinárodních vodách a právě tam se flotila nachází,“ uvedl Jarrin a doplnil, že zatím nedošlo k žádnému pokusu vstoupit do výhradní zóny. Tento koridor však také slouží jako hlavní migrační trasa pro mnoho ohrožených druhů.

Čínské lodě zachytilo ekvádorské námořnictvo již ve čtvrtek. Zdroj: Marine Traffic
Čínské lodě zachytilo ekvádorské námořnictvo již ve čtvrtek. Zdroj: Marine Traffic

Ochránci přírody i proto vyjadřují svůj nesouhlas s přítomností takového množství rybářských plavidel. „Sledujeme ničení oceánu v přímém přenosu,“ uvedla na Twitteru organizace Blue Planet Society. Kromě toho se ale na Twitteru objevují fotky plastových lahví s čínskými nápisy, které byly vyplaveny na galapážských plážích.

Na ostrovech se začínají objevovat i odpadky odhozené z čínských lodí. Zdroj: Twitter
Na ostrovech se začínají objevovat i odpadky odhozené z čínských lodí. Zdroj: Twitter

Vody obklopující Galapážské ostrovy dokonce patří mezi oblast s nejvyšší hustotou žraloků na celém světě. Jde o místo s vysokou mírou biodiverzity a zároveň jde o druhou největší podobnou rezervaci na světě. Není proto divu, že rezervace byla prohlášena za místo světového dědictví UNESCO.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Evropská unie

Babiš před summitem EU: S Ruskem jsme na bodě mrazu, od Orbána chci vysvětlení

Babiš před summitem EU: S Ruskem jsme na bodě mrazu, od Orbána chci vysvětlení

České vztahy s Ruskem jsou na bodě mrazu, nebylo by ale správné úplně přestat komunikovat. Před začátkem čtvrtečního summitu Evropské unie to prohlásil český premiér Andrej Babiš, podle něhož tuzemsko zváží podporu návrhu na uspořádání vrcholného jednání unijních lídrů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Na programu summitu bude také diskuse o podpoře práv komunity LGBT. Důvodem je široce kritizovaný maďarský zákon, který zakazuje na školách osvětu o sexuálních menšinách. K výzvě Maďarsku se český premiér nevyjádřil a prohlásil, že si chce nechat novou normu vysvětlit od maďarského předsedy vlády Viktora Orbána. Sám to prý nedokáže posoudit.

reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Právník: Soud rozhodl, že ministr zdravotnictví se nemůže stát římským diktátorem
Obchod v Olomouci zakazuje vstup očkovaným proti covidu. Úřady prošetřují diskriminaci
Další články
reklama
reklama