Na dvě stě šedesát čínských rybářských lodí se objevilo v oceánu u Galapážských ostrovů. Uvedl to ekvádorský ministr obrany. Tento objev vyvolal obavy o mořský život v této chráněné oblasti. Kvůli nadměrnému rybolovu totiž mořské ekosystémy kolabují.
„Jsme v pozoru, situaci monitorujeme a hlídkujeme, abychom se vyhnuli podobnému incidentu, ke kterému došlo v roce 2017,“ prohlásil ekvádorský ministr obrany Oswaldo Jarrin. V roce 2017 byla totiž v Galapážské mořské rezervaci zadržena čínská loď s více než třemi sty tun mořských živočichů na palubě. Čínští rybáři se ke Galapážským ostrovům vydávají každý rok. Lákají je zde druhy, po kterých je na čínském trhu velká poptávka. Jde například o kladivouny, kterým dnes hrozí vyhynutí.
Zabili přes třicet osm tisíc žraloků kvůli ploutvím! Celníci v Hong Kongu zadrželi rekordní zásilku
Hongkongská celní správa se včera pochlubila informací, že se jí podařilo zadržet dva lodní kontejnery z Ekvádoru obsahující více než 26 tun žraločích ploutví. Většina ploutví (z více než třiceti osmi tisíc žraloků) přitom patří liškounům a žralokům hedvábným. Tyto druhy patří mezi ohrožené a přísně chráněné. Obě zásilky samy o sobě představují dvojnásobek množství ploutví, které se podařilo zabavit za celý loňský rok. Hodnota zadržených ploutví je odhadována na osmadvacet milionů korun.
Již minulý čtvrtek ekvádorské námořnictvo spatřilo na radaru přibližně dvě stě šedesát plavidel, která se blížila k výhradní galapážské zóně. Jarrin zdůraznil, že ministerstvo zahraničí vynakládá všechny síly na ochranu svých práv a že další kroky ohledně společného řešení a zintenzivnění diplomatických styků v boji s nezákonným a neregulovaným rybolovem bude konzultovat s okolními státy, především Kostarikou, Panamou, Kolumbií a Peru. „Část koridoru se nachází v mezinárodních vodách a právě tam se flotila nachází,“ uvedl Jarrin a doplnil, že zatím nedošlo k žádnému pokusu vstoupit do výhradní zóny. Tento koridor však také slouží jako hlavní migrační trasa pro mnoho ohrožených druhů.
Čínské lodě zachytilo ekvádorské námořnictvo již ve čtvrtek. Zdroj: Marine Traffic
Ochránci přírody i proto vyjadřují svůj nesouhlas s přítomností takového množství rybářských plavidel. „Sledujeme ničení oceánu v přímém přenosu,“ uvedla na Twitteru organizace Blue Planet Society. Kromě toho se ale na Twitteru objevují fotky plastových lahví s čínskými nápisy, které byly vyplaveny na galapážských plážích.
Na ostrovech se začínají objevovat i odpadky odhozené z čínských lodí. Zdroj: Twitter
Vody obklopující Galapážské ostrovy dokonce patří mezi oblast s nejvyšší hustotou žraloků na celém světě. Jde o místo s vysokou mírou biodiverzity a zároveň jde o druhou největší podobnou rezervaci na světě. Není proto divu, že rezervace byla prohlášena za místo světového dědictví UNESCO.