reklama

Panika na Galapágách! Stovky čínských lodí se blíží k chráněné oblasti

Rybolov ohrožuje i další druhy zvířat. Například želvy či velryby. Zdroj: Greenpeace

Na dvě stě šedesát čínských rybářských lodí se objevilo v oceánu u Galapážských ostrovů. Uvedl to ekvádorský ministr obrany. Tento objev vyvolal obavy o mořský život v této chráněné oblasti. Kvůli nadměrnému rybolovu totiž mořské ekosystémy kolabují.

reklama

„Jsme v pozoru, situaci monitorujeme a hlídkujeme, abychom se vyhnuli podobnému incidentu, ke kterému došlo v roce 2017,“ prohlásil ekvádorský ministr obrany Oswaldo Jarrin. V roce 2017 byla totiž v Galapážské mořské rezervaci zadržena čínská loď s více než třemi sty tun mořských živočichů na palubě. Čínští rybáři se ke Galapážským ostrovům vydávají každý rok. Lákají je zde druhy, po kterých je na čínském trhu velká poptávka. Jde například o kladivouny, kterým dnes hrozí vyhynutí.

K tématu

Již minulý čtvrtek ekvádorské námořnictvo spatřilo na radaru přibližně dvě stě šedesát plavidel, která se blížila k výhradní galapážské zóně. Jarrin zdůraznil, že ministerstvo zahraničí vynakládá všechny síly na ochranu svých práv a že další kroky ohledně společného řešení a zintenzivnění diplomatických styků v boji s nezákonným a neregulovaným rybolovem bude konzultovat s okolními státy, především Kostarikou, Panamou, Kolumbií a Peru. „Část koridoru se nachází v mezinárodních vodách a právě tam se flotila nachází,“ uvedl Jarrin a doplnil, že zatím nedošlo k žádnému pokusu vstoupit do výhradní zóny. Tento koridor však také slouží jako hlavní migrační trasa pro mnoho ohrožených druhů.

Čínské lodě zachytilo ekvádorské námořnictvo již ve čtvrtek. Zdroj: Marine Traffic
Čínské lodě zachytilo ekvádorské námořnictvo již ve čtvrtek. Zdroj: Marine Traffic

Ochránci přírody i proto vyjadřují svůj nesouhlas s přítomností takového množství rybářských plavidel. „Sledujeme ničení oceánu v přímém přenosu,“ uvedla na Twitteru organizace Blue Planet Society. Kromě toho se ale na Twitteru objevují fotky plastových lahví s čínskými nápisy, které byly vyplaveny na galapážských plážích.

Na ostrovech se začínají objevovat i odpadky odhozené z čínských lodí. Zdroj: Twitter
Na ostrovech se začínají objevovat i odpadky odhozené z čínských lodí. Zdroj: Twitter

Vody obklopující Galapážské ostrovy dokonce patří mezi oblast s nejvyšší hustotou žraloků na celém světě. Jde o místo s vysokou mírou biodiverzity a zároveň jde o druhou největší podobnou rezervaci na světě. Není proto divu, že rezervace byla prohlášena za místo světového dědictví UNESCO.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Diskusi rozpoutalo video s úterním zákroku policistů v ostravské městské části Poruba. Skupina strážníků se snažila identifikovat dvojici občanů nedodržujících hygienická opatření, poté si přivolala na pomoc státní polici. Ke konci patnáctiminutového záznamu několik policistů tvrdě zpacifikuje ženu s malým dítětem, která neměla nasazenou roušku ani respirátor.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády
Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Další články
reklama
reklama