reklama

Panika na Galapágách! Stovky čínských lodí se blíží k chráněné oblasti

Rybolov ohrožuje i další druhy zvířat. Například želvy či velryby. Zdroj: Greenpeace
Foto:

Na dvě stě šedesát čínských rybářských lodí se objevilo v oceánu u Galapážských ostrovů. Uvedl to ekvádorský ministr obrany. Tento objev vyvolal obavy o mořský život v této chráněné oblasti. Kvůli nadměrnému rybolovu totiž mořské ekosystémy kolabují.

reklama

„Jsme v pozoru, situaci monitorujeme a hlídkujeme, abychom se vyhnuli podobnému incidentu, ke kterému došlo v roce 2017,“ prohlásil ekvádorský ministr obrany Oswaldo Jarrin. V roce 2017 byla totiž v Galapážské mořské rezervaci zadržena čínská loď s více než třemi sty tun mořských živočichů na palubě. Čínští rybáři se ke Galapážským ostrovům vydávají každý rok. Lákají je zde druhy, po kterých je na čínském trhu velká poptávka. Jde například o kladivouny, kterým dnes hrozí vyhynutí.

K tématu

Již minulý čtvrtek ekvádorské námořnictvo spatřilo na radaru přibližně dvě stě šedesát plavidel, která se blížila k výhradní galapážské zóně. Jarrin zdůraznil, že ministerstvo zahraničí vynakládá všechny síly na ochranu svých práv a že další kroky ohledně společného řešení a zintenzivnění diplomatických styků v boji s nezákonným a neregulovaným rybolovem bude konzultovat s okolními státy, především Kostarikou, Panamou, Kolumbií a Peru. „Část koridoru se nachází v mezinárodních vodách a právě tam se flotila nachází,“ uvedl Jarrin a doplnil, že zatím nedošlo k žádnému pokusu vstoupit do výhradní zóny. Tento koridor však také slouží jako hlavní migrační trasa pro mnoho ohrožených druhů.

Ochránci přírody i proto vyjadřují svůj nesouhlas s přítomností takového množství rybářských plavidel. „Sledujeme ničení oceánu v přímém přenosu,“ uvedla na Twitteru organizace Blue Planet Society. Kromě toho se ale na Twitteru objevují fotky plastových lahví s čínskými nápisy, které byly vyplaveny na galapážských plážích.

Vody obklopující Galapážské ostrovy dokonce patří mezi oblast s nejvyšší hustotou žraloků na celém světě. Jde o místo s vysokou mírou biodiverzity a zároveň jde o druhou největší podobnou rezervaci na světě. Není proto divu, že rezervace byla prohlášena za místo světového dědictví UNESCO.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Historie

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

Státní svátek připadající na 28. říjen není jen výročím vyhlášení Československé republiky, ale podle současných stoupenců dekolonizačního hnutí souvisí i se zahájením kolonizace Slovenska. Jisté je, že Slovensko museli Češi napřed vojensky dobýt, což se jim plně podařilo až v létě roku 1919.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Messi dosáhl svého. Prezident fotbalové Barcelony podal demisi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama